Polska premiera spektaklu Tańcz w reżyserii Dariusza Skibińskiego ze Stowarzyszenia Kulturalnego „Pocztówka” odbędzie się 26 października w Warszawie podczas Międzynarodowego Festiwal Sztuki Mimu. Organizatorzy zapraszają o godz. 19.00 do Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy” w Warszawie (ul. Indiry Gandhi 9). Spektakl jest rezultat pracy międzynarodowego zespołu artystów z Polski (Stowarzyszenie Kulturalne Pocztówka) i Norwegii (Studium Actoris). Wyprodukowany został w ramach projektu „Next Stop – Art Close to People/ Następna Stacja – Sztuka Blisko Ludzi”. Oparty jest na nokturnach Fryderyka Chopina, ale przepisanych na popularne tanga. Stanowić ma także epitafium dla wielkiej postaci sceny – Piny Bausch. Pojawiają się w nim cytaty z różnych kompozytorów, nawiązania do milongi.

Wersja do druku

Udostępnij

Muzyczną oprawę przygotował zespół Targanescu, który umiejętnie przekształcając klasyczne utwory na taneczne brzmienia, daje pokaz swojej wirtuozerii i wyczucia. Muzyka i rytm są w tym spektaklu jednymi z głównych bohaterów, tym bardziej, że nie pada w nim ani jedno słowo.

Przedstawienie opowiada o sali balowej, gdzie tańczy się milongi, czyli tanga. Na sali tej każdy przeobraża się w tego, kim chciałby być, co często jest bardzo odległe od tego, kim jest w zwykłym życiu. Na scenie obserwujemy przeobrażenia 8 postaci. Pomagali w tym, prowadząc konsultacje choreograficzne: Tomasz Ssak Sikora, Ewa Kołosowska i Edyta Jaroszewicz.

Oszczędna scenografia (autorstwa Dariusza Skibińskiego i Ann-Karin Myklebostad) oparta jest głównie na grze luster i zwielokrotnionych odbiciach, które oddają atmosferę milongi. Za kostiumy -tak ważne na każdym balu – odpowiada Ann-Karin Myklebostad z Norwegii.

Norweska premiera zaplanowana jest na 11 listopada w Fredrikstad.

Spektakl trwa ok. 60 minut.

***

„Next Stop – Art Close to People / Następna Stacja – Sztuka Blisko Ludzi” Dofinansowanie na projekt udzielone zostało w ramach Programu „Kultura”, Działanie 2 „Poprawa dostępu do kultury i sztuki” w ramach MF EOG 2014 – 2021.

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Iceland, Liechtenstein, Norway grants

Iceland, Liechtenstein, Norway grants

„Tańcz” – reż. Dariusz Skibiński. Fot.. J. Rafalska

„Tańcz” – reż. Dariusz Skibiński. Fot.. J. Rafalska

„Tańcz” – reż. Dariusz Skibiński. Fot.. J. Rafalska

„Tańcz” – reż. Dariusz Skibiński. Fot.. J. Rafalska

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close