Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie i Fundacja Artystyczna PERFORM zapraszają na kolejny wieczór Centralnej Sceny Tańca z cyklu Portrety choreograficzne (12 maja godz. 19.00, Mazowiecki Instytut Kultury). Tym razem będzie on dotyczył Pauliny Wycichowskiej.

Wersja do druku

Udostępnij

Portrety choreograficzne to projekt poświęcony prezentacji współczesnych polskich choreografów i przybliżenia ich sylwetek szerszemu odbiorcy. Każdy z zaproszonych artystów, reprezentujących różnorodne formy i techniki tańca, sam decyduje, w jakiej formie chce zaprezentować swój autoportret na scenie. Każde wydarzenie tego cyklu jest premierą i każde jest niepowtarzalne. Wszystkie spektakle są rejestrowane i będą udostępniane w przyszłości szerszej publiczności, ponieważ Mazowiecki Instytut Kultury chce udokumentować i zachować te wieczory.
Po każdym spektaklu zaprasza widzów na moderowane spotkanie z artystą.

Tym razem przedstawia portret choreograficzny Pauliny Wycichowskiej, która tak pisze o tym, co się wydarzy:

Podróż przez twórcze wspomnienia od 1997 do 2022. Wybrane momenty z czasu 25 lat tworzenia choreografii. Czas od ostatniego roku na studiach w Londynie do rozpoczynającego się od 1998 okresu tworzenia, przede wszystkim, w Polsce.

Działo się. Było oszczędnie i na bogato, minimalistycznie i z rozmachem. Ze scenografią, światłami i żywą muzyką. Ze wsparciem innych twórców i całkowicie solo.

I najważniejsza miłość od zawsze: teatr tańca.

Ważenie intencji przekazu – ruch i taniec w służbie treści. Różne inspiracje i drogi ich ujmowania. Starcia analitycznego umysłu z  intuicją w procesie twórczym.

Zachwyt i frustracja.

Zakochanie w tańczących osobach.

Nie-do-powstrzymania tworzenie lub całkowite zamrożenie.

Chodzenie w kółko, kroki do tyłu, bieg do przodu, obroty, obroty, skok na wielowymiarową karuzelę.

I ten moment, gdy się zaczyna… i nigdy nie kończy.

O Artystce:

Dr Paulina Wycichowska, Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu
Kierowniczka Zakładu Tańca AWF Poznań
Choreografka, wykładowczyni akademicka, pedagożka tańca i tancerka, arteterapeutka, trenerka Pilates Core, twórczyni autorskiej metody budowania świadomości ciała i ruchu I Mind The Step.

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu i London Contemporary Dance School (University of Kent), gdzie studiowała taniec współczesny w wymiarze wykonawczym, pedagogicznym i choreograficznym. Jest również absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (muzyka kościelna), Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu (dziennikarstwo i komunikacja społeczna) i Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (arteterapia). Uzyskała doktorat w dziedzinie sztuk muzycznych z wyróżnieniem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Członkini ZASP i Polskiego Forum Choreologicznego. Uprzednio związana zawodowo przez 17 lat z Polskim Teatrem Tańca jako solistka i choreografka. Obecnie jest artystką niezależną. Choreografka od ponad 20 lat, swoje prace realizowała w Polsce, Wielkiej Brytanii i Niemczech.

Wykładowczyni na kierunkach taniec w kulturze fizycznej Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu, taniec współczesny i choreografia i teoria tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, somatyka w tańcu i terapii w tańcu Akademii Muzycznej w Łodzi i Podyplomowego Studium Arteterapii na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Prowadzi również autorskie zajęcia z tańca kreatywnego opartego na teorii ruchu Rudolfa Labana. Jest także trenerką grupową i personalną metody Pilates Core, koncentrującej się na stabilizacji głębokiej kręgosłupa. Od ponad 20 lat współpracuje z wieloma ośrodkami w Polsce, realizując warsztaty tańca współczesnego, technik modern, kompozycji, terapii ciała i choreologii na wszystkich poziomach zaawansowania.

Hobbystycznie tańczy tango argentyńskie, próbuje sił we wspinaczce skałkowej, czasem trenuje strzelanie z łuku tradycyjnego. Uwielbia czarną kawę i koty.

***

Kuratorka działu Portrety Choreograficzne: Magda Chabros
Organizatorzy: Mazowiecki Instytut Kultury i Fundacja Artystyczna PERFORM
Współfinansowanie: Miasto st. Warszawa

Wstęp płatny
Dostępność: pętla indukcyjna (dla osób słabosłyszących)

Wstęp płatny
Dostępność: pętla indukcyjna (dla osób słabosłyszących)

Więcej informacji: link

Na zdjęciu: Paulina Wycichowska. Fot. Adam Ciereszko

Na zdjęciu: Paulina Wycichowska. Fot. Marek Chojnacki

Na zdjęciu: Paulina Wycichowska. Fot. Zuzanna Nowak

Na zdjęciu: Paulina Wycichowska. Fot. Jakub Wittchen

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close