Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie i Fundacja Artystyczna PERFORM zapraszają na kolejny wieczór Centralnej Sceny Tańca z cyklu Portrety choreograficzne (12 maja godz. 19.00, Mazowiecki Instytut Kultury). Tym razem będzie on dotyczył Pauliny Wycichowskiej.
Portrety choreograficzne to projekt poświęcony prezentacji współczesnych polskich choreografów i przybliżenia ich sylwetek szerszemu odbiorcy. Każdy z zaproszonych artystów, reprezentujących różnorodne formy i techniki tańca, sam decyduje, w jakiej formie chce zaprezentować swój autoportret na scenie. Każde wydarzenie tego cyklu jest premierą i każde jest niepowtarzalne. Wszystkie spektakle są rejestrowane i będą udostępniane w przyszłości szerszej publiczności, ponieważ Mazowiecki Instytut Kultury chce udokumentować i zachować te wieczory.
Po każdym spektaklu zaprasza widzów na moderowane spotkanie z artystą.
Tym razem przedstawia portret choreograficzny Pauliny Wycichowskiej, która tak pisze o tym, co się wydarzy:
Podróż przez twórcze wspomnienia od 1997 do 2022. Wybrane momenty z czasu 25 lat tworzenia choreografii. Czas od ostatniego roku na studiach w Londynie do rozpoczynającego się od 1998 okresu tworzenia, przede wszystkim, w Polsce.
Działo się. Było oszczędnie i na bogato, minimalistycznie i z rozmachem. Ze scenografią, światłami i żywą muzyką. Ze wsparciem innych twórców i całkowicie solo.
I najważniejsza miłość od zawsze: teatr tańca.
Ważenie intencji przekazu – ruch i taniec w służbie treści. Różne inspiracje i drogi ich ujmowania. Starcia analitycznego umysłu z intuicją w procesie twórczym.
Zachwyt i frustracja.
Zakochanie w tańczących osobach.
Nie-do-powstrzymania tworzenie lub całkowite zamrożenie.
Chodzenie w kółko, kroki do tyłu, bieg do przodu, obroty, obroty, skok na wielowymiarową karuzelę.
I ten moment, gdy się zaczyna… i nigdy nie kończy.
O Artystce:
Dr Paulina Wycichowska, Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu
Kierowniczka Zakładu Tańca AWF Poznań
Choreografka, wykładowczyni akademicka, pedagożka tańca i tancerka, arteterapeutka, trenerka Pilates Core, twórczyni autorskiej metody budowania świadomości ciała i ruchu I Mind The Step.
Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu i London Contemporary Dance School (University of Kent), gdzie studiowała taniec współczesny w wymiarze wykonawczym, pedagogicznym i choreograficznym. Jest również absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (muzyka kościelna), Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu (dziennikarstwo i komunikacja społeczna) i Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (arteterapia). Uzyskała doktorat w dziedzinie sztuk muzycznych z wyróżnieniem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Członkini ZASP i Polskiego Forum Choreologicznego. Uprzednio związana zawodowo przez 17 lat z Polskim Teatrem Tańca jako solistka i choreografka. Obecnie jest artystką niezależną. Choreografka od ponad 20 lat, swoje prace realizowała w Polsce, Wielkiej Brytanii i Niemczech.
Wykładowczyni na kierunkach taniec w kulturze fizycznej Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu, taniec współczesny i choreografia i teoria tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, somatyka w tańcu i terapii w tańcu Akademii Muzycznej w Łodzi i Podyplomowego Studium Arteterapii na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Prowadzi również autorskie zajęcia z tańca kreatywnego opartego na teorii ruchu Rudolfa Labana. Jest także trenerką grupową i personalną metody Pilates Core, koncentrującej się na stabilizacji głębokiej kręgosłupa. Od ponad 20 lat współpracuje z wieloma ośrodkami w Polsce, realizując warsztaty tańca współczesnego, technik modern, kompozycji, terapii ciała i choreologii na wszystkich poziomach zaawansowania.
Hobbystycznie tańczy tango argentyńskie, próbuje sił we wspinaczce skałkowej, czasem trenuje strzelanie z łuku tradycyjnego. Uwielbia czarną kawę i koty.
***
Kuratorka działu Portrety Choreograficzne: Magda Chabros
Organizatorzy: Mazowiecki Instytut Kultury i Fundacja Artystyczna PERFORM
Współfinansowanie: Miasto st. Warszawa
Wstęp płatny
Dostępność: pętla indukcyjna (dla osób słabosłyszących)
Wstęp płatny
Dostępność: pętla indukcyjna (dla osób słabosłyszących)
Więcej informacji: link