Wersja do druku

Udostępnij

Sylwia Hanff i jej Teatr Limen Butoh zapraszają w sobotę 18 marca o godz. 18.00 do Otwartej Kolonii, nowej przestrzeni Wolskiego Centrum Kultury w Warszawie (ul. Górczewska 15), na pokaz solowego spektaklu butoh pod tytułem Dybuk.

 

Dybuk… Sobowtór… Pieśń nad pieśniami…

Nie odchodź
Jesteś moją siostrą

Spektakl Dybuk powstał w ramach projektu artystyczno-badawczego Ślad Innego, zrealizowanego w ramach stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2015. Projekt dotyczył związku tańca butoh z Teatrem Miłości i Śmierci Tadeusza Kantora, ujętego pod kątem koncepcji cielesności tancerza/performera jako obecności Innego/Obcego.

 

Od artystki:
Praca nad spektaklem Dybuk była dla mnie niezwykłą podróżą w czasie i poza czasem. Figura dybuka wyłoniła się niejako samoistnie i stała się centralną postacią, wokół której zorganizowany został performans.

Tadeusz Kantor uważał, że Dybuk Szymona An-skiego oddaje istotę jego Teatru Śmierci, chociaż sam nigdy nie zrealizował tego dramatu w swoich przedstawieniach. Inspiracją dla mnie był dramat Dybuk Szymona An-skiego i jego duchowe, mistyczne znaczenie, także oparte na prawdziwych wydarzeniach opowiadanie Hanny Krall zatytułowane Dybuk oraz moje osobiste doświadczenia.

 

Dybuk to dusza zmarłej osoby, która wchodzi w ciało żyjącego człowieka. Mistyka Pieśń nad pieśniami – zawarta w dramacie An-skiego – dookreśla horyzont rozumienia noszenia dybuka w sobie. W wielu kulturach jest ono rozumiane jako błogosławieństwo. Podobnego wyboru dokonuje także bohater opowiadania Hanny Krall.

 

 

NIEWIDOMA
tańczyć tobą dokoła
Jeszcze!
we śnie
ciemniało serce
w powietrze daleko…
duchy unoszą ją…
(przerażona) we wszystkich
szczelinach Wszystko widzą
(roztwiera oczy)
dusze ludzi
Świetlane jasnym
(innym tonem) rodzi się życie
nieprzeżyte
Gdzie podziewa się to wszystko?(zamyślona)
pękło
(rozpaczliwie)
(Pauza)
dokończyć modlitwy (Pauza)
tańczyć będzie z duszami
(cicho)
pamiętam oblubieńców we śnie
(Zamyślona)
(zachwiała się)

[Poezja znaleziona /blackout poetry, Sylwia Hanff na podstawie dramatu Dybuk An-skiego.]

 

Przeczytaj recenzję z premiery w Synagodze Poppera w Krakowie:

http://www.allinu.pl/news/228

 

Butoh to taniec, którego istotą jest poszerzona percepcja ciała wyzwolonego z automatyzmów codzienności, poszukiwanie tego, co autentyczne w ciele, tajemniczego piękna, otwarcie na kontakt z Jaźnią i jedność Kosmosu w jego wiecznym cyklu życia i śmierci. Butoh jest stanem jedności umysłu-ciała umożliwiającym subtelne odczuwanie wewnętrznego i zewnętrznego świata; to czyste doświadczenie zmieniających się stanów istnienia. W tańcu butoh każdy gest – powolny i wysublimowany, choć nie-doskonały, nie-dopełniony, gest zawieszony pomiędzy widzialnym i niewidzialnym, jak wiersz haiku, staje się wydarzeniem egzystencjalnym i próbą uchwycenia momentu zjawiskowej ulotności, odsyłając jednocześnie do ukrytego bezmiaru niezjawiskowej Pustki.

 

Sylwia Hanff – pionierka i najbardziej rozpoznawalna tancerka butoh w Polsce. Uczyła się u największych mistrzów butoh (tj. Ko Murobushi, Daisuke Yashimoto, Carlotta Ikeda, Yoshito Ohno oraz Atsushi Takenouchi, Tadashi Endo, Ken Mai, Kan Katsura i inni); performerka teatru fizycznego, instruktorka improwizacji tańca i symboliki ciała, nauczycielka jogi i medytacji; tańca współczesnego i orientalnego uczyła się na wielu międzynarodowych festiwalach i warsztatach tańca w Polsce, Niemczech i Wielkiej Brytanii; brała udział w międzynarodowych projektach tanecznych. Była aktorką zespołu Warszawskiego Teatru Pantomimy, 10 lat współpracowała z Teatrem Narodowym i Teatrem Wielkim – Operą Narodową. Współpracuje z teatrami fizycznymi i eksperymentalnymi. Magister filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, menadżerka kultury – od wielu lat organizuje wydarzenia butoh. Od kilkunastu lat prowadzi warsztaty pracy z ciałem i medytacji w ruchu. Od 2002 roku prowadzi Teatr Limen Butoh. Stworzyła kilkanaście autorskich spektakli solowych i zespołowych oraz wiele etiud i improwizacji. Została opisana w książce Obecni ciałem. Warsztat polskich tancerzy (2014) Magdaleny Zamorskiej  i The Body Revolving Stage. New Dance in New Poland (2012) Jadwigi Majewskiej. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 www.limenbutoh.net 

FB https://www.facebook.com/limenbutoh

 

 

***

 

Bilety: 20 zł dostępne w kasie WCK i na stronie
http://biletyna.pl/event/SYLWIA-HANFF-TEATR-LIMEN-BUTOH-DYBUK-Solo-butoh-Wolskie-Centrum-kultury-filia-Otwarta-Kolonia-Warszawa-e45928.html

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close