Wersja do druku

Udostępnij

W piątek i sobotę, 20 i 21 września o godz. 20.00 podczas XII Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł (Teatr Studio), a także w niedzielę 22 września o godz. 20.00 w ramach kolejnej odsłony (Pułapka Normy) programu performatywnego CK ZAMEK w Poznaniu # nie jesteś mi obojętny odbędzie się prezentacja spektaklu słynnego francuskiego choreografa-konceptualisty, Jérôme’a Bela, zrealizowana z Teatrem HORA.

Francuski choreograf Jérôme Bel (1964), zwany także „filozofem tańca”, w spektaklu Disabled Theatre kolejny raz testuje granice teatralnych konwencji. Prezentując wyniki pracy z niepełnosprawnymi aktorami, kieruje uwagę widza na estetyczny i głęboko polityczny wymiar spojrzenia jako narzędzia legitymizującego społeczną normę. Z domeny wzroku usuwa się „nieatrakcyjne” obrazy, a wraz z nimi również niewygodne tematy. Niepełnosprawny aktor pozostaje poza sceną. Zarówno w teatrze, jak i w codziennym życiu – to niewidzialny bohater, któremu prawie nigdy nie oddaje się głosu.

Spektakl Disabled Theatre to zaproszenie do odłożenia na bok własnych przyzwyczajeń i podjęcia wysiłku zmierzenia się z tabu wykluczenia. Sceniczna rekonstrukcja pierwszego spotkania Bela z aktorami Teatru HORA daje możliwość dosłownego zapoznania się z bohaterami spektaklu. Inność ustępuje tu intymności, a oswajająca obserwacja pozwala dostrzec indywidualny charakter poszczególnych jednostek, wydobywa alternatywną logikę ekspresji i ruchu. Wykonanie aktorów Teatru HORA stawia pytania o sedno artystycznej wolności, o wzajemną zależność komfortu widza i swobody aktora, a także o prawo do patrzenia. Stawia także fundamentalne pytanie o udział teatru w zmianie społecznej.

Jérôme’a Bela zawsze fascynowały artystyczne podziemia – szare strefy teatralnych kulisów, niechciane historie odstawionych do lamusa gwiazd, możliwość ruchu nieożywionej materii, sposoby funkcjonowania tanecznej intertekstualności. Przez lata stał się pełnomocnikiem scenicznego wykluczenia.

Celem teatru HORA, założonego w 1993 roku w Zurychu (Szwajcaria), jest wspieranie i promowanie rozwoju twórczego i artystycznego osób z niepełnosprawnością umysłową. Teatr zrealizował około pięćdziesięciu produkcji teatralnych we współpracy z reżyserami i choreografami z różnych części świata. Organizuje także wystawy sztuki, projekty muzyczne (HORA’BAND) i międzynarodowe festiwale teatralne. Działalność w profesjonalnym zespole Teatru HORA umożliwia aktorom zaprezentowanie swoich niezwykłych umiejętności szerokiej publiczności, a tym samym uzupełnia przestrzeń artystyczną o ważny głos. Teatr HORA walczy o obecność tego głosu w sztuce i opinii publicznej.

Jérôme Bel już po raz czwarty jest gościem Festiwalu Ciało/Umysł. W 2001 r. zatańczył w spektaklu Jerôme Bel, w 2005 r. zaprezentował Shirtology, w którym rozmawiał z widzami za pomocą T-shirtów oraz wygłosił swój słynny wykład na temat założeń kontrowersyjnego spektaklu The Last Performance. W 2012 r. zrealizował natomiast The Show Must Go On – spektakl, do którego zaangażował dwudziestu warszawskich performerów.

Po warszawskim spektaklu 20 września 2013 roku, ok. godziny 21.30 odbędzie się spotkanie z artystami, które poprowadzi Justyna Sobczyk. Natomiast 23 września o godz.18.00 w CK ZAMEK w ramach Teatralnego Klubu Dyskusyjnego Ewa Obrębowska-Piasecka poprowadzi w ramach którego widzowie spektaklu Disabled Theater będą mogli w otwartej dyskusji porozmawiać o spektaklu oraz innych wydarzeniach tej odsłony programu # nie jesteś mi obojętny.

premiera polska
koncepcja: Jérôme Bel
tłumaczenie: Artur Zapałowski
wykonanie: Remo Beuggert, Gianni Blumer, Damian Bright, Matthias Brücker, Matthias Grandjean, Julia Häusermann, Sara Hess, Miranda Hossle, Peter Keller, Lorraine Meier, Tiziana Pagliaro
dramaturgia: Marcel Bugiel
kierownik produkcji: Ketty Ghnassia
dyrektor artystyczny: Teatru HORA: Michael Elber
uczestnicy szkolenia Theater HORA: Urs Beeler
dyrektor Theater HORA: Giancarlo Marinucci
produkcja / organizacja wycieczki: Teatr HORA – Stiftung Züriwerk (Zurich)
koprodukcja: Teatr HORA, RB Jérôme Bel, Festiwal AUAWIRLEBEN (Bern), Kunstenfestivaldesarts (Bruksela / Brussel), Documenta (13), Festival d’Avignon, Ruhrtriennale, Festival d’Automne à Paris, Les Okulary gospodach – Centre Pompidou (Paryż), La Bâtie – Festival de Geneve, HAU Hebbel am Ufer (Berlin)
wsparcie: Stadt Zürich Kultur, Kanton Zürich Fachstelle Kultur, Pro Helvetia, Stiftung Denk Mich, Ernst Göhner Stiftung
premiera: maj 2012, Kunstenfestivaldesarts, Bruksela

czas trwania: 90 minut

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close