Wersja do druku

Udostępnij

W czwartek 13 listopada 2014 roku odbędzie się spektaklu wieńczącego polsko-norweski projekt edukacyjny Poznanie przez taniec realizowany przez Teatr Wielki – Operę Narodową w Warszawie i Den Norske Opera & Ballett w Oslo. Kluczowym założeniem projektu jest nawiązanie dialogu międzykulturowego pomiędzy młodzieżą z Polski i Norwegii. Płaszczyzną poznania stał się taniec, gdyż jako dziedzina sztuki bazująca na wyrażaniu treści i emocji za pomocą ruchu nie jest obciążona barierą językową.

 

Od marca 2014 roku równolegle w Warszawie i Oslo odbywają się warsztaty. Dla grupy polskiej i grupy norweskiej powstały dwie choreografie: dla grupy pracującej w Warszawie przygotowali je Joanna Drabik i Kristian Støvind (asystent – Bartosz Anczykowski), dla norweskiej – Anna Hop i Cine Espejord (asystent Sarah Da Fonseca). Do projektu wybrano muzykę współczesnych kompozytorów, w przypadku polskich choreografii wykorzystano fragmenty kompozycji Wojciecha Kilara, a w przypadku norweskich choreografów – muzyka Ugress (muzyczny projekt Gisle’a Martensa Meyera z Bergen) oraz duetu Bugge Wesseltoft & Henrik Schwarz.

 

Oprócz cotygodniowych spotkań, w czasie wakacji odbyło się zgrupowanie wszystkich uczestników projektu w Oslo, podczas którego młodzi tancerze mieli okazję się poznać i przygotować wspólną choreografię. W lipcu i sierpniu nastąpiła wymiana choreografów: w drugiej połowie lipca z polską młodzieżą pracował Kristian Støvind, a na początku sierpnia młodzież z Oslo szlifowała choreografię pod okiem Anny Hop.

 

Efektem prawie całorocznej pracy będzie wspólny polsko-norweski spektakl taneczny, który zaprezentowany zostanie łącznie 5 razy na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i Den Norske Opera & Ballett.

 

Spektakle w Warszawie (Teatr Wielki – Opera Narodowa, Sala Młynarskiego):

13 listopada, godz. 19.00 – premiera

14 listopada, godz. 17.00 i 19.00

 

Spektakle w Oslo (Den Norske Opera & Ballett, Scene2):

19 grudnia, godz. 17.00 i 19.00

Wśród wydarzeń towarzyszących są warsztaty fotograficzne fot. ON, podczas których pod kierunkiem wykładowców warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, prof. Prota Jarnuszkiewicza i dr. Wojciecha Krassowskiego, młodzież może rozwijać pasję fotograficzną, dokumentując przebieg warsztatów choreograficznych. Efektem będzie katalog ze zdjęciami oraz wystawa, której wernisaż zaplanowano w dniu premiery o godz. 17.30.

 

Więcej na: http://www.teatrwielki.pl/poznanie_przez_taniec.html

 

 

 

Projekt realizowany jest ze środków funduszy EOG pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii oraz ze środków krajowych.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close