Wersja do druku

Udostępnij

Czy czas pandemii doprowadzi nas do kryzysu dotyku i bliskości? A może wprost przeciwnie – wyczuleni na to, co tu i teraz nauczymy się budować autentyczne relacje z innymi i z samymi sobą? Temat postanowiła zbadać Zofia Urszula Komasa, artystka debiutująca na polu reżyserii.

Zaczęłam interesować się tematem dotyku już parę lat temu. Obserwowałam sukces zjawiska typu cuddle bars w Japonii, gdzie człowiek bardziej skupia się na bliskości niż na czysto „przyjemnościowym” spełnieniu fizycznym. Pandemia pomogła mi odkryć dotyk w zupełnie innym wymiarze. Takim, którego właśnie się bałam i od którego chciałam odejść. Dzięki pandemii oswajam się i wraz z naszą grupą artystów próbuję odnajdywać zupełnie inne formy dotykania siebie w świecie wirtualnym. Chciałabym zaprosić Was do świata kruchości i delikatności, do świata samego dotyku. Dołącz i dotknij siebie i nas – mówi reżyserka.

Do tej pory Zofia Komasa działała jako producentka, projektantka i kostiumografka. Doświadczenie fabularne zdobywała pod okiem najlepszych kostiumografów na planie Miasta 44 i Dzwonów wojny. Na swoim koncie ma również kilka muzycznych wideoklipów. Tworzyła kostiumy do teledysków m.in. Dawida Podsiadło czy Doroty Masłowskiej.

Perfomans Dotyk powstał we współpracy z artystami teatru ruchu z Fundacji Sztuka Ciała; łączy teatr ruchu, taniec oraz improwizację z dźwiękiem i sztuką wizualną. Wideo do Dotyku stworzył Luke Juszcz, a muzykę Mary Komasa.

Premiera odbędzie się w najbliższy piątek, 6 listopada, o godz. 18.00 w warszawskim PROMIE Kultury Saska Kępa (ul. Brukselska 23), a także w wersji online o godz. 20.00 na stronie http://sztukaciala.com/dotyk/ oraz na Facebooku Fundacji Sztuka Ciała.

Więcej o performansie:

Projekt jest poszukiwaniem odpowiedzi na pytania: Czym jest dotyk? Jak kształtuje człowieka i jego relacje? W jaki sposób możemy doświadczać dotyku? Co nas dotyka? W jaki sposób dotyk zmienia się pod wpływem czasu, przestrzeni czy perspektywy?

Twórcy performansu badają różne obszary zmysłu dotyku, zabierając uczestników w świat komunikacji niewerbalnej. W tym świecie spotkanie nabiera nowego znaczenia, a dotyk staje się kluczem do zrozumienia, nie tylko tego, co indywidualne, ale przede wszystkim tego, co wspólne. Jest to droga, którą artyści obrali w badaniu ludzkich potrzeb i granic, sposobów wyrażania oraz poznawania siebie i swojego ciała, fizycznej i mentalnej świadomości.

reżyseria: Zofia Urszula Komasa

performerzy: Adam Gąsecki, Hanna Jurczak i Joanna Płóciennik

wideo: Luke Juszcz

konsultacja muzyczna: Mary Komasa

laboratorium praktyk siostrzeństwa: Magda Fejdasz i Weronika Pelczyńska

produkcja: Fundacja Sztuka Ciała

partnerzy: Stowarzyszenie Pedagogów Teatru, Stowarzyszenie Sztuka Nowa, PROM Kultury Saska Kępa, Centrum w Ruchu

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Z powodu obostrzeń i ograniczeń liczby miejsc obowiązują zapisy na: kontakt@sztukaciala.com

Projekt jest współfinansowany przez Biuro Kultury m.st. Warszawy w ramach konkursu Kreacja.

Więcej informacji o performansie i o twórcach na stronie organizatora: http://sztukaciala.com/dotyk/ oraz w naszym kalendarium wydarzeń.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close