W tym tygodniu w Nowym Teatrze w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu Ich heiße Frau Troffea, którego autorami są Sergey Shabohin (pomysł, reżyseria) i Igor Shugaleev (idea, wykonanie). Za choreografię odpowiada natomiast Agnieszka Kryst. Zanurzając się w historię Frau Troffea, performer opowiada o własnym doświadczeniu traumatycznej obsesji i nieustannego poszukiwania wolności. Projekt realizowany jest w ramach „Rezydencji artystycznych Instytutu Teatralnego | Ukraina-Białoruś”. Premierę zaplanowano na 15 grudnia o godz. 20.30, kolejne spektakle w dniach 16–17 grudnia o tej samej godzinie, a także 27–29 stycznia 2023.

 

Wersja do druku

Udostępnij

O spektaklu:

Na tydzień przed Festiwalem Marii Magdaleny w 1518 roku Frau Troffea wyszła z domu przez podwórze i niespodziewanie dla siebie samej zaczęła gorączkowo tańczyć na jednej z wąskich strasburskich uliczek. Tańczyła cały dzień aż do późnego wieczora, a potem całą noc. Trzeciego dnia szalonego tańca była skrajnie wyczerpana, buty miała przesiąknięte krwią, ale nie mogła przestać. W końcu jej zaraźliwy taniec przetoczył się przez miasto i wywołał epidemię tańca, która przyniosła wiele ofiar.

Zanurzając się w historię Frau Troffea, performer opowiada o własnym doświadczeniu traumatycznej obsesji i nieustannego poszukiwania wolności, które wydaje się bolesne i śmiertelne. Szok wywołany oddzieleniem od domu i przeszłości, przymusową emigracją z Białorusi i poszukiwaniem siebie, sprawia, że rozpływa się całkowicie w atrakcyjnej berlińskiej kulturze rave. Magnetyzm techno przynosi zewnętrzną i wewnętrzną transformację imprezowicza. Pod wpływem silnego stresu wywołanego dopalaczami doświadcza nowej swobody komunikacji i ruchu. Przyspieszając, performer traci i odzyskuje precyzję ruchu, obserwuje reakcje ciała, wychwytuje krytyczne wskaźniki rytmu serca. To działanie zarówno fizjologiczne, jak i poetyckie, ujawnia różne wymiary artystyczne. Poprzez intensywną ceremonię ciała opowiadana jest historia choroby całego kraju i obsesyjnego poszukiwania lekarstwa w wolności.

Spektakl w języku białoruskim z polskimi i angielskimi napisami.
Czas trwania: 40 minut

Pomysł, reżyseria: Sergey Shabohin
Idea, wykonanie: Igor Shugaleev
Choreografia: Agnieszka Kryst
Muzyka: Mikita Bubashkin
Wizualizacja: Aleksandra Kononchenko
Producent: Marina Dashuk
Produkcja projektu: KALEKTAR (platforma badawcza dotycząca białoruskiej sztuki współczesnej)
Koprodukcja: Nowy Teatr, w ramach „Rezydencji artystycznych Instytutu Teatralnego | Ukraina-Białoruś”
Partnerzy: JunОst in Bayern, Prague Pride

Strona internetowa projektu: https://marinadashuk.art/Ich-heise-Frau-Troffea

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close