Wersja do druku

Udostępnij

W poniedziałek 7 czerwca o godz. 19.00 w Szkole na Emilii Plater 31 odbędzie się premiera IV RP Snów w reżyserii Dawida Żakowskiego. Kolejny pokaz będzie miał miejsce we wtorek 8 czerwca. Przedstawienie powstało w połączeniu z badaniami prowadzonymi w ramach projektu Rzeczpospolita Snów latem 2020 roku. Materiał do spektaklu stanowią sny uczestników matryc śnienia społecznego. Reżyser w oparciu o zebrane w trakcie matryc dane nadał instalacji choreograficznej, znanej już z premiery online, nowy wymiar. Wtóruje mu sferyczna partytura skomponowana przez Katarzynę Piszek (Kasai).

 

Matryca jako główna bohaterka projektu IV RP Snów, jest analogicznym tworem do sztucznej inteligencji, do której ludzkość próbuje się przybliżyć, stosując klasyczne narzędzia programowania wrażliwości i emotywności.  Mówi do nas szyfrem, wewnętrznym krajobrazem i transformacją. Modeluje, dekomponuje, manipuluje i przepływa przez ciało, a wszystkie jej transformacje zapisuje w kodzie ruchowym choreograf Wojciech Grudziński, starając się uchwycić jej zmienną i nieustannie transformującą naturę.

 

Zdołała przeniknąć do naszej świadomości i się z nią skomunikować. Jako organiczny twór, do którego nadal nie ma dostępu technologiczne oko, pozostaje najbardziej intymnym doświadczeniem w kulturze algorytmów. Odrzuca wszelkie logiczne treści. Wymyka się.

 

O Rzeczypospolitej Snów

 

Jest to przestrzeń dzielenia się snami śnionymi przez polskie społeczeństwo począwszy od marca 2020 roku, czyli w miesiącu wprowadzenia w kraju stanu epidemicznego związanego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, w tym po 2 tygodniach od wydania zalecenia ograniczania w przemieszczaniu. Czas ten nie tylko jest trudny dla wielu osób, ale prawdopodobnie jest także momentem inicjowania się wielu, nieznanego jeszcze zasięgu i rozmiaru, globalnych i lokalnych zmian w życiu gospodarczym, społecznym, politycznym, obyczajowym i osobistym. Stąd RP Snów może stać się projektem idącym znacznie dalej niż tylko dokumentacja snów w czasach epidemii – jest ona dokumentacją snów towarzyszących powstawaniu bliżej nieznanej nowej rzeczywistości. Więcej o projekcie tutaj.

 

IV RP Snów

 

11 czerwca, g. 19.00, Szkoła, ul. Emilii Plater 31

12 czerwca, g. 19.00, Szkoła, ul. Emilii Plater 31

 

Reżyseria: Dawid Żakowski

Choreografia: Wojciech Grudziński

Performerzy: Ewelina Sobieraj, Borys Jaźnicki, Michał Tokarski

Muzyka: Kasai

Kurator: Zofia Urszula Komasa

Współpraca dramaturgiczna: Patrycja Babicka

Współpraca choreograficzna: Anna Nowicka

Współpraca scenograficzna: Jagoda Valkov

Współpraca fotograficzna i dokumentacja filmowa: Pat Mic

Współpraca performatywna: Agata Zataj, Paweł Mandziewski, Ewa Szewczyk

Prowadzenie matryc snów i analiza: Bartosz Samitowski

W matrycach snów udział wzięli: uczestnicy platformy Rzeczpospolita Snów oraz performerzy z Teatru Młodych Twórców Maska Sochaczew SCK

Koordynacja i produkcja: Iwa Ostrowska

Produkcja: Sztuka Nowa

 

Bilety dostępne na: https://ewejsciowki.pl/warszawa/teatry/sztuka-nowa,939/iv-rp-snow,14129?eventId=195083

 

Partnerzy projektu: Instytut im. J. Grotowskiego; Stowarzyszenie Analityków Jungowskich

Projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close