Wersja do druku

Udostępnij

 Siódmy dzień Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł zapowiada się, środa 24 września zapowiada się niezwykle intensywnie. Festiwalowy dzień rozpocznie się w Teatrze Studio już o godz. 17.00 panelem dyskusyjnym Nowe Communitas połączonym z promocją książki Taniec w Europie po 1989. Communitas i Inny (IMIT/Routledge 2014). Panel poprowadzi Dorota Sajewska, a udział wezmą między innymi prof. Małgorzata Leyko i Joanna Szymajda (Foyer).

 

O godz. 18.30 we Foyer pokaz fragmentu spektaklu Ramony Nagabczyńskiej The way things dinge, będącego próbą zdefiniowania istoty systemów zależności w konfrontacji z siłami przypadku i intencjonalnych działań performerów. Punktem wyjścia do jej rozważań jest kanoniczna praca szwajcarskich artystów Fischli & Weiss Bieg rzeczy. Spektakl jest propozycją przemyślenia procesu materializacji gestu tancerza i doświadczenia własnego „ja” w splocie działań świadomych, intencjonalnych, jak również tych przypadkowych, podyktowanych prawami fizyki, możliwościami ciała lub siłą wynikającą z potrzeb wytworzonego systemu. Artystka dąży do zbudowania ciągu zdarzeń scenicznych, które wymagają od tancerzy nieustannej negocjacji swojego bytu, zacierając granicę między tym co podmiotowe i przedmiotowe w istocie ludzkiej i obecności performera.

 

 

Koncept i choreografia: Ramona Nagabczyńska z dużym wkładem tancerzy.

Wykonanie: Magda Jędra, Ramona Nagabczyńska, Paweł Sakowicz, Anita Wach

Dźwięk: Dominik Strycharski

 

 

Natomiast o godz. 19.00 w Malarni odbędzie się premiera przedstawienia Karola Tymińskiego Pussy. W swoim spektaklu artysta znany z gotowości do podejmowania artystycznego ryzyka, kontynuuje poszukiwania swojej tożsamości, poddając obserwacji rolę mężczyzny w społeczeństwie. już Beep (szeroko komentowane po C/U w 2013 r.), w którym Tymiński balansował na granicy wytrzymałości ciała, nie dostarczał widzom przyjemnych ani łatwych w odbiorze doznań. W Pussy artysta znów zwraca uwagę na męskie ciało, jego znaczenie i stawiane wobec niego wymagania. W najnowszym spektaklu głównym polem obserwacji staje się agresja wobec ciała, wyraźnie obecna w okresie wychowawczym chłopców, często towarzysząca im w późniejszych etapach życia. Zjawisko to i jego konsekwencje stanowią centralny punkt przedstawienia, którego eksploracji służy forma zapasów czwórki tancerzy – główny komponent choreografii. Oprócz samego Tymińskiego w Pussy występują Claire Vivianne Sobottke, Leon Dziemaszkiewicz, Tian Rotteveel. Po prezentacji zaplanowano spotkanie.

 

Spektakl zawiera sceny nagości.

 

choreografia: Karol Tymiński
wykonanie: Claire Vivianne Sobottke, Leon Dziemaszkiewicz, Tian Rotteveel, Karol Tymiński
światła: Jan Cybis
kostiumy: Marcela Stańczyk
kooprodukcja: Fundacja Ciało/Umysł, Tanzfabrik Berlin w ramach projektu APAP – Performing Europe 2011-2016
wsparcie: Centrum w Ruchu, program Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”
premiera
prezentacja na festiwalu C/U w ramach: APAP, przy wsparciu Programu Kultura Unii Europejskiej

 

Loga Pussy (miniaturka)

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close