Wersja do druku

Udostępnij

Czym charakteryzuje się współczesna turystyka? Kim są turyści w dzisiejszym świecie portali społecznościowych i tanich linii lotniczych? Czego i kogo szukają? – między innymi na te pytania postarają się odpowiedzieć twórcy spektaklu Turyści, który będzie miał swoją premierę już 2 i 3 września o godz. 19.00 w Centrum Lubelska 30/32. Spektakl – realizowany przez profesjonalnych aktorów we współpracy z młodzieżą szkolną – w październiku pojedzie w trasę po szkołach w całej Polsce.

 

Turyści to spektakl-performans, autorski dramat napisany przez dramaturżkę Patrycję Dołowy, inspirowany współczesnymi wydarzeniami i tekstem Much Jean-Paul Sartre’a. Performatywny duet – reżyser, Dawid Żakowski i scenografka, Katarzyna Pol – ustawia na scenie sytuację tak, by pojawiający się bohaterowie, Orestes i Elektra, nie zdawali sobie sprawy z granicy, za którą ich wzajemna relacja Obcy/Inna, odegra znaczącą rolę w przestrzeni, w której się znaleźli. 

 

– Zainteresowało nas zjawisko tzw. „czarnej turystyki”, czyli poszukiwania coraz to nowych skrajnych doświadczeń, wyrazistych emocji poprzez podróżowanie do miejsc ogarniętych konfliktami. Pragnienie takich doświadczeń staje się znamienne w naszej diagnozie dla współczesnego człowieka jako silna potrzeba indywidualizacji, ale też konfrontowania się w ten sposób ze swoją tożsamością – wyjaśnia Dawid Żakowski, reżyser przedstawienia. W spektaklu pojawia się też introwertyczny wymiar podróży w głąb siebie – dodaje Żakowski.

 

Nic wam nie grozi. Te krzyki oznaczają po prostu, że ceremonia się zaczęła – tak rozpoczyna się dramat. 15 lat temu królowa Klitajmestra wyszła na wały z łaskawie dziś panującym Ajgistem. Mieszkańcy Argos nie powiedzieli nic, bo nudzili się i tęsknili za widokiem gwałtownej śmierci. Wystarczyłoby wtedy słowo. Ale, co was to wszystko obchodzi, nie jesteście z Argos.

Celem Stowarzyszenia Sztuka Nowa odpowiedzialnego za spektakl Turyści jest produkcja przedsięwzięć realizowanych przez profesjonalnych artystów, które przez zangażowanie w proces kreacji różnych grup społecznych kreują nowe jakości w sztuce i nawiązują istotny dialog społeczny. Dzięki takim działaniom kolektyw Sztuki Nowej dociera do szerokiej grupy młodych ludzi ze szkół. W zeszłym roku spektakl Badania solarystyczne 2.0 zobaczyło ok. 1000 młodych widzów.  


BILETY: 25/15 zł
. Rezerwacje pod adresem:stow.sn@gmail.com  

Reżyseria: Dawid Żakowski
Dramaturgia: Patrycja Dołowy
Scenografia/ kostiumy: Katarzyna Pol
Występują: Karolina Pawłoś, Vera Popova, Ewa Szewczyk / Magdalena Dębicka, Maciej Tomaszewski, Gosia Trajkowska
Wideo/ projekcje: Adrien Cognac,

Konsultacje merytoryczne: Mateusz Witkowski, Paula Szewczyk, Majka Wojnar 
Produkcja: Stowarzyszenie Sztuka Nowa 

 

Więcej informacji o wydarzeniu na: www.facebook.com/events/105020766892802/

 

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach Konkursu im. Jana Dormana. Konkurs organizuje Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Konkurs im. Jana Dormana na produkcję spektaklu prezentowanego w szkołach wynika z potrzeby podniesienia jakości artystycznej przedstawień pokazywanych w placówkach oświatowych. Ideą konkursu jest z jednej strony wspieranie szkoły poprzez kształtowanie bogatej i różnorodnej oferty spektakli przygotowanych z myślą o wieku i potrzebach uczniów oraz specyficznych szkolnych warunkach, z drugiej zaś – wspieranie mobilności teatrów i otwieranie ich na wyzwania bezpośredniego kontaktu z widzem poza murami ich instytucji. Patronem konkursu jest Jan Dorman – wybitny twórca polskiego teatru, reżyser i pedagog, wieloletni dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie.  Konkurs organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

 

Więcej informacji na stronie: www.dorman.e-teatr.pl

Projekt współfinansowany przez m. st. Warszawa.

 

Stowarzyszenie Sztuka Nowa (miniaturka)MKiDN dofinansowanie (miniaturka) Logo Instytut Teatralny (miniaturka)

 

 

Konkurs im. Jana Dormana (miniaturka)       M.st. Warszawa logo 2 w 1 (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close