Wersja do druku

Udostępnij

Dziś o godz. 18.00 Teatr Tańca Zawirowania zaprasza do Teatru Stara Prochownia w Warszawie (ul. Boleść 2) na premierę swojego najnowszego spektaklu – Out In The Line Up – w choreografii izraelskiego artysty Nadara Rosano, która odbędzie się w ramach jubileuszowej X edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca Zawirowania. Punktem wyjścia przedstawienia jest potrzeba powrotu do pierwotnego, wewnętrznego źródła i lojalności wobec niego. Zanim ukształtuje się forma, gdzieś w przestrzeni pojawia się potencjał.  Kreowany ruch pierwotny i bezkształtny, bez czystej i uporządkowanej formy, może wydawać się mniej piękny, mniej oczywisty i mniej wydajny. Czy jeśli w pełni nauczymy się akceptować te ograniczenia, to możemy pozwolić na to, aby coś z nich powstało? Czy możemy powrócić do naszych wczesnych lat, odnaleźć  nasze bariery i wykorzystać je jako dorośli? Jaka jest cielesna różnica między odczuwaniem w młodości i w późniejszym życiu? Będziemy stawiać pytania o indywidualną tożsamość w obrębie relacji międzyludzkich, o stabilność, równowagę i siłę, o rozwój tożsamości, która nie jest jeszcze w pełni uformowana, ale funkcjonuje w określonej strukturze.

 

W ramach  wieczoru odbędzie się także pokaz spektaklu Asphalt tego samego choreografa: Troje ludzi spotyka się na asfaltowej drodze, szukając bardziej przyjemnego miejsca. Jest też kot. Natomiast o godz. 20.30. w Sali Laboratorium im. W. Krukowskiego w Centrum Sztuki Współczesnej prezentacja spektaklu EXTension(-)  francuskiego zespołu A.lter S.essio, łączącego w swojej pracy taniec i instalacje wideo. Solowe przedstawienie jest swego rodzaju rozłożeniem ciała na czynniki pierwsze, pogrzebaniem ciała, przeciwieństwem odliczania do śmierci. To proces ukierunkowany na oswobodzenie w obrębie redefinicji świętego czasu i przestrzeni poprzez ambiwalente kobiece ruchy; retrospekcja życia bez jego narodzin; krok do przodu będący jednocześnie krokiem w tył.  Może być to próba uporządkowania chaosu w nieprzerwany spokój i dystans lub powrót do rzeczywistości przed ewentualnym zabójstwem.

 

 

 O artystach:

 

NADAR ROSANO (Izrael): Jego prace prezentowane były w wielu krajach, m.in. w Hiszpanii, na Litwie, Cyprze, w Korei, Portugalii, Niemczech, Polsce, Holandii, Bułgarii Serbii, Rumunii, Szwajcarii. Obecnie mieszka i tworzy w Tel Awiwie. Laureat wielu nagród dla tancerzy i choreografów, a wśród nich: drugiej nagrody podczas XXI Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego w Hanoverze oraz podczas Międzynarodowego Konkursu Tańca w Düsseldorfie. Otrzymał wyróżnienie w Międzynarodowym Festiwalu Miniatur Choreograficznych w Belgradzie, był także finalistą konkursu „No Ballet”. Jako pedagog wykłada obecnie Contemporary and Release Techniques m.in. w Izraelu, Polsce i Stanach Zjednoczonych. 

 

A.LTER S.ESSIO: A.lter S.essio to francuski kolektyw artystyczny, w którego skład wchodzą Fabrice Planquette (reżyseria, audio wizualizacje) i Yum Keiko Takayama (choreografia i taniec). Każdy ich projekt jest rezultatem interdyscyplinarnych poszukiwań prowadzonych wspólnie przez oboje artystów. Performerzy, których zapraszają do udziału w swoich projektach, wnoszą do nich unikalność języka ojczystego, indywidualną wrażliwość i perspektywy.

 

Grupa tworzy spektakle taneczne oparte przede wszystkim na tańcu współczesnym i butoh, zestawionymi z nowoczesnymi technikami audiowizualnymi i wideo instalacjami. Ich spektakle próbują określić miejsce jednostki w społeczeństwie i kwestionują warunki współczesnej egzystencji. To konfrontacja z otoczeniem, z innymi ludźmi, z samym sobą… Wszystkie ich projekty opowiadają też o stracie i o walce, jaką pociąga ona za sobą. Żyć czy przetrwać? To odwieczna walka, która grozi runięciem wszelkich konstrukcji, na jakich człowiek opiera swoje istnienie. Spektakle A.lter S.essio mają zdecydowany charakter i łączą w sobie brutalność i delikatność świata. 

 

***

 

 TRAILER

 

 Harmonogram festiwalu

 

Więcej: www.zawirowania.pl

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close