Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 12 i 19 grudnia o godz. 19.00 Fundacja ART_committed zaprasza do Domu Kultury KADR w Warszawie (ul. Przemysława Gintrowskiego 32) na premierowe pokazy spektaklu Wichrowe Wzgórza non fiction w choreografii Mikołaja Mikołajczyka i reżyserii Marty Streker, na podstawie tekstu dramatycznego Agnieszki Wolny-Hamkało. Spektakl Wichrowe Wzgórza non fiction nie tylko czerpie z literatury oraz zagadkowych życiorysów sióstr Brontë. To próba przybliżenia skomplikowanego procesu pisania wraz z towarzyszącą mu powtarzalnością, (samo)dyscypliną, bólem, czy neurozą.

 

Wichrowe Wzgórza non fiction  to kolejny spektakl Fundacji ART_committed, w którym Agnieszka Bednarz, Paulina Jóźwicka oraz Katarzyna Kostrzewa (absolwentki Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu) występują razem, wcielając się w role sióstr. Od 2011 roku aktorki występują w spektaklu Projekt: 3 Siostry, będącym interpretacją wybitnego dzieła Antoniego Czechowa Trzy siostry. Spektakl ten stał się inspiracją do stworzenia filmu tańca Siostry, który został zaprezentowany w 2018 roku na Międzynarodowym Festiwalu Mobile Dance Movie Festival w Nowym Jorku.

 

Dziwne losy sióstr Brontë

Wichrowe Wzgórza, Dziwne losy Jane Eyre czy Lokatorka Wildfell Hall to książki, które wciąż  emocjonują miliony czytelników. Literaturoznawcy od niemal dwustu lat spierają się o to, do kogo należy autorstwo słynnych powieści. Czy napisała je Charlotte Brontë, najstarsza z sióstr? Czy też – jak przekonywała sama Brontë – los obdzielił talentem literackim wszystkie siostry: Charlotte, Emily i Annę, co byłoby bezprecedensowym zrządzeniem losu?

 

Niespójność i tajemniczość charakteryzuje również biografie sióstr, które spędziły swoje życie mieszkając na plebanii z ojcem pastorem oraz bratem oportunistą. „Grzeczne”, religijne i dobrze ułożone pisały powieści pełne okrucieństwa, szaleństwa, przemocy i potężnych namiętności. Kluczowe punkty ich życiorysu wyznaczały kolejne śmierci bliskich i książki, które siostry uparcie pisały i wydawały, najpierw pod męskimi pseudonimami, a potem pod własnym nazwiskiem. Siostry Brontë to również emancypantki, walczące ze stereotypem, że dobrym pisarzem może być jedynie mężczyzna

 

Ich powieści są bestsellerami oraz ogromną zagadką dla literaturoznawców od prawie dwustu lat. Wiele pytań wzbudzają również ich fascynujące, przypominające powieść gotycką życiorysy – pełne sprzeczności oraz dziwnych, tajemniczych wątków. Dlatego nadeszła pora, by siostry Brontë stanęły na scenie, rozluźniły gorset wiktoriańskich konwenansów i przemówiły do nas głosem współczesnych kobiet.

 

„Wichrowe Wzgórza non fiction” pokazują fizyczność pisania, trud powstawania powieści, obsesyjność, która jest warunkiem powstawania dobrej sztuki. Autorki spektaklu przyglądają się ambiwalencji daru, jakim jest talent – mówi Agnieszka Wolny-Hamkało, autorka tekstu dramatu.

 

Dlatego ważnym środkiem wyrazu jest ruch sceniczny, który oddaje strukturę słowa i otwiera nowe znaczenia. Twórcy spektaklu poszukują w nim odpowiednika „twórczego ADHD”, wykorzystując umiejętność pracy z ciałem aktorek wcielających się w role sióstr.

 

Podstawą spektaklu jest połączenie ze sobą elementów teatru słowa z elementami teatru ruchu. Warstwa słowna pozwala nam przekazać historię trzech sióstr, pisarek i ich literackie dokonania. Warstwa ruchowa pozwala oddać ekspresję aktu twórczego, wymyślania, przenoszenia pomysłów „z siebie” na papier. U nas w ujęciu metateatralnym przenoszenia światów, historii na scenę – tłumaczy Marta Streker, reżyserka spektaklu.

 

To wszystko zachowując gotycki charakter romantycznej epoki, ale poszerzając go o współczesną perspektywę i język.

 

Tekst dramatu: Agnieszka Wolny-Hamkało        
Reżyseria i scenografia:
Marta Streker 
Muzyka:
Michał Paduch              
Kostiumy:
Julia Kosmynka          
Choreografia:
Mikołaj Mikołajczyk         
Obsada:
Agnieszka Bednarz, Paulina Jóźwicka, Katarzyna Kostrzewa     
Producent:
Fundacja ART_committed  
Producent wykonawczy:
Jakub Krawczyk            
Partner:
Dom Kultury KADR

Więcej informacji i kulisy spektaklu: facebook.com/artcommitted oraz instagram.com/art_committed (@art_committed)

 

***
Fundacja ART_committed powstała w lipcu 2015 roku w Warszawie. Jej twórcami i sercem są Paulina Jóźwicka i Jakub Krawczyk (absolwenci Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu). Fundacja powstała z potrzeby tworzenia i realizowania własnych wizji i założeń artystycznych przy czynnym współudziale artystów, ludzi i instytucji kultury. Głównym obszarem działań ART_committed jest teatr i taniec oraz projekty łączące te dwie dziedziny sztuki. 

 

Obecnie flagowym przedsięwzięciem Fundacji jest ART_AKCJA (2017-2019). W ramach projektu co miesiąc prezentowany jest dynamiczny repertuar ART_committed – spektakle o różnorodnej tematyce i dla odbiorców w różnym wieku. Od klasyki do nowoczesności. Od teatru do tańca. W projekcie pojawiają się realizacje balansujące na styku aktorstwa i ruchu: Projekt: 3 Siostry, MEBLOŚCIANKA, LEM_ONIADA ( I Nagroda w kategorii Organizacje Pozarządowe Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej 2017), PROFANUM oraz we are not superheroes. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa. Spektakle Fundacji wystawiane były na festiwalach w Rzymie, Moskwie i Bułgarii oraz na festiwalach w kraju: Boskiej Komedii w Krakowie czy Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.      

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close