Wersja do druku

Udostępnij

W sobotę 17 listopada o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim – Operzez Narodowej odbędzie się premiera wieczoru baletowegoEcha czasu, obejmującego prace trzech choreografów XXI wieku z energetyczną muzyką współczesną. Wszyscy oni dekomponują tradycyjny porządek tańca klasycznego, wytyczając nowe drogi baletu współczesnego. Ich balety pozbawione są jakichkolwiek podtekstów literackich, za to epatują czystą formą tańca i ekspresją tancerzy.

Brytyjski choreograf Ashley Page pokaże w Warszawie swoją nową pracę choreograficznąCentury Rollsdo muzyki koncertu fortepianowego współczesnego kompozytora amerykańskiego Johna Adamsa. To pierwsza realizacja wybitnego zachodniego choreografa kreowana specjalnie dla Polskiego Baletu Narodowego.

Balet Krzysztofa Pastora porywa ekspresją tańca i oryginalną grą świateł przy muzyce Alfreda Schnittke i Henryka Mikołaja Góreckiego. JegoMoving Roomsjuż wcześniej odniosły sukces w wykonaniu Holenderskiego Baletu Narodowego podczas Holland Festival’ 2008, a także podczas występów gościnnych tego zespołu w Chinach.

Ostatnią pozycją wieczoru będzie przebojowa, wirtuozowskaArtifact Suiteamerykańskiego twórcy Williama Forsythe’a, wieloletniego dyrektora Baletu Frankfurckiego. To jedno z najbardziej znanych dzieł legendarnego choreografa, uznawanego powszechnie za najwybitniejszego kreatora baletu przełomu wieków. Po raz pierwszy zobaczymy jego pracę w wykonaniu polskiego zespołu, co przyjmujemy jako wyraz uznania dla poziomu artystycznego Polskiego Baletu Narodowego. W swojej suicie choreograficznej Forsythe eksperymentuje odkrywczo z tradycyjną konwencją teatralną i baletową przy muzyce Johanna Sebastiana Bacha i Evy Crossman-Hecht, bazując na maestrii technicznej solistów i zespołu.

Kolejne prezentacje w dniach 18 oraz 20-22 listopada.

Wieczór baletowy w trzech częściach:
1. Century rolls
Choreografia:Ashley Page
Muzyka:John Adams
Scenografia i kostiumy:Tatyana van Walsum
Prapremiera: 17/11/2012

2. Moving rooms
Choreografia:Krzysztof Pastor
Muzyka:Alfred Schnittke,Henryk Mikołaj Górecki
Kostiumy:Oliver Haller
Światła:Bert Dalhuysen
Asystent choreografa:Judy Maelor-Thomas
Prapremiera: Het Nationale Ballet, 19/06/2008

3. Artifact suite
Choreografia:William Forsythe
Muzyka:Johann Sebastian Bach, Eva Crossman-Hecht
Scenografia, kostiumy i światła: William Forsythe
Realizacja baletu:Kathryn Bennetts
Prapremiera: Ballett Frankfurt, 11/11/1984
Premiera polska: 17/11/2012

Polski Balet Narodowy.Muzyka z nagrania.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close