Na tegorocznym festiwalu Ciało/Umysł odbędą się trzy premiery, z czego dwie zobaczyć można w nadchodzący weekend. Jako pierwsza – Na 4 – Terra Incognita Edyty Kozak (1 i 2 października, Teatr STUDIO), jako drugie – słuchowisko choreograficzne Humani corporis fabrica Jacka Przybyłowicza (2 i 3 października, Teatr STUDIO). Trzecia premiera, Złe ziele Magdy Jędry, zaplanowana jest na 8 października.

Wersja do druku

Udostępnij

Na 4 – Terra Incognita
1-2 października, Teatr STUDIO

Choreografka Edyta Kozak z czwórką młodych tancerzy zanurza się w świat radości i trudności płynących z bycia razem, nawiązując do pracy choreograficznej Na czterech z 1995 roku. Stworzyła ją dla pierwszego w Warszawie niezależnego zespołu tańca współczesnego, Teatru Tańca NEI (Beata Wojciechowska, Edyta Kozak, Paweł Pniewski, Marek Wasążnik). Premiera Na czterech w Kino Teatrze Tęcza na Żoliborzu otworzyła pierwszy Międzynarodowy Festiwal Małe Formy Teatru Tańca, przekształcony w 2001 roku w Festiwal Ciało/Umysł, którego Kozak była pomysłodawczynią i który prowadzi do dziś.

Po 25 latach od premiery Kozak wraca na scenę, aby przyjrzeć się swojej dawnej choreografii i dokończyć spektakl wraz z tancerzami, którzy mają dziś tyle lat, co członkowie TT NEI, kiedy tworzyli Na czterech. Bada na nowo granice bycia razem. Zastanawia się: jakim procesom podlega grupa? Czy dziś także młodzi tancerze czerpią inspirację z siebie nawzajem? Czy dzielą się wiedzą, robią sobie masaże, szyją razem kostiumy, dyskutują o wartościach? Co ich łączy? Jak choreografia sprzed ćwierć wieku odnajdzie swoje miejsce w ciałach, które miały kilka lat, kiedy była tworzona?

koncepcja, choreografia, reżyseria: Edyta Kozak
kreacja, wykonanie: Artur Grabarczyk, Aleksandra Krajewska, Michał Przybyła, Magda Widłak
oraz gościnnie TTNEI: Edyta Kozak, Paweł Pniewski, Beata Wojciechowska, Marek Wasążnik
muzyka: Igor Czerniawski
reżyseria światła: Jacqueline Sobiszewski
kostiumy: Weronika Broiło-Gawrońska
realizacja wideo: Kopaniszyn Studio
koordynacja techniczna: Tomek Opęchowski
kierownictwo produkcji: Irmina Kalotka
produkcja: Fundacja Ciało/Umysł
partner projektu: CinematicVR

czas trwania: 60 minut
bilety: 40-50 zł

Więcej

Humani corporis fabrica

Humani corporis fabrica

Kontekstem dla współczesności jest tutaj czas, gdy rodziła się nowoczesna medycyna, której pierwsze refleksje często komunikowane były w quasi-teatralny i artystyczny sposób. Ten sam czas, gdy na dworach arystokratycznych kształtował się jeszcze inny sposób patrzenia na ciało: taniec teatralny. W Humani corporis fabrica ciało widziane jest okiem anatomów XVI-XVIII wieku, którzy próbowali kompleksowo, a zarazem metaforycznie opisać i usystematyzować organizm i organiczność, wysiłek i porządek organizacji ciała i ruchu.

Widz staje się uczestnikiem swoistego theatrum anatomicum, tancerz oglądany jest przez pryzmat zmieniającej się fizjologii i produktywności, zaś choreografia eksploruje motywy zmęczenia, wyczerpania i przemijalności. Taniec położony na stole sekcyjnym, odcięty od młodości i perfekcji, jawi się jako swoisty obszar procesu indywiduacji, przetwarzania.

choreografia, kostiumy: Jacek Przybyłowicz
tańczą: Ryszard Kalinowski, Grzegorz Pańtak
ścieżka dźwiękowa: Adam Walicki
głos: Andrzej Chyra
wideoprojekcje, wizualizacja: Beton
reżyseria świateł: Ewa Garniec
tekst, wsparcie dramaturgiczne: Joanna Szymajda
producent: Stowarzyszenie Przyjaciół Kieleckiego Teatru Tańca
koproducent: Centrum Kultury w Lublinie
partnerzy: Fundacja Ciało/Umysł, Kielecki Teatr Tańca

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

czas trwania: 40 minut
bilety: 40-50 zł

Więcej

***
20. Ciało/Umysł
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu
6.08-17.10.2021, Warszawa

W tym roku Festiwal Ciało/Umysł świętuje swoją 20 edycję z hasłem „Niech żyję!”. Festiwal potrwa od 6 sierpnia do 17 października 2021. Pierwsze prezentacje pojawią się na wirtualnej e-Scenie C/U, czyli na FB i YT. Od 1 października C/U zagości na trzech warszawskich scenach – STUDIO teatrgaleria, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Komuna Warszawa. W programie trzy spektakle premierowe: Na 4 – Terra Incognita Edyty Kozak, Humani corporis fabrica Jacka Przybyłowicza, Złe ziele Magdy Jędry, wydarzenia specjalne: całodniowa Impresska, Wielka Gra z udziałem publiczności oraz wydarzenia towarzyszące: film, panel dyskusyjny, spotkania z artystami. Więcej informacji o programie na www.cialoumysl.pl

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close