Wersja do druku

Udostępnij

1 lipca na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego – Muzeum w Warszawie startuje Festiwal Ogrody Muzyczne – wydarzenie o 17-letniej tradycji. Od 10 lat gościem honorowym festiwalu jest kraj, który dokładnie 1 lipca przejmuje prezydencję w Radzie Unii Europejskiej #EU2017EE. W tym roku jest nim Estonia, która również od kwietnia br. świętuje już 100-lecie uzyskania niepodległości. Koncerty i wydarzenia festiwalowe odbywać się będą pod honorowym patronatem Ambasady Republiki Estonii, jak i oficjalnego programu obchodów #Estonia100.

 

Tradycyjnie w ramach festiwalu organizatorzy zapraszają na projekcje spektakli tanecznych. W tym roku program tworzą przede wszystkim spektakle z Teatru Bolszoj, prezentowane wcześniej w polskich kinach w ramach cyklu „Bolshoi Ballet Live”: 2 lipca Jezioro łabędzie, 9 lipca Śpiąca królewna (oba w opracowaniu Jurija Grigorowicza) oraz 16 lipca Don Kichot Aleksieja Fadejczewa. Ponadto 20 lipca zostanie zaprezentowana  IX Symfonia, która  była jedną z pierwszych prac choreograficznych Maurice’a Béjarta. Zrealizował ją w 1964 roku z założonym przez siebie w Brukseli Baletem XX Wieku. Pół wieku później połączone zespoły Béjart Ballet Lausanne i Baletu Tokijskiego oraz Orkiestra Filharmonii Izraelskiej i japoński chór Ritsuyukai pod batutą Zubina Mehty  wykonali to podwójne arcydzieło –  Beethovena  i  Béjarta  –  w sali japońskiego nadawcy radiowo-telewizyjnego Nippon Hōsō Kyōkai (NHK) w Tokio.

 

23 lipca odbędzie się natomiast pokaz Nocy Angelina Preljocaja: Baśnie 1001 nocy były jedynie inspiracją dla oryginalnej choreografii tego artysty. Stąd też niech nas nie zwiedzie ten trop. Nie szukajmy Szeherezady i ramy fabularnej ze znanej pozycji baśniowej. Podążajmy raczej za atmosferą, za ulotnym charakterem miejsc i przemijających emocji, dajmy się wciągnąć w letnią duszną noc.

 

Cały festiwal potrwa do 26 lipca 2017.

 

Program projekcji tanecznych:

 

Niedziela, 2 lipca godz. 18.00

Piotr Czajkowski,  Jezioro łabędzie – chor. Jurij Grigorowicz, Teatr Bolszoj

Przeczytaj tekst Agnieszki Rutkowskiej o spektaklu

 

Niedziela, 9 lipca godz. 18.00

Piotr Czajkowski,  Śpiąca królewna – chor. Jurij Grigorowicz, Teatr Bolszoj

Przeczytaj tekst Agnieszki Rutkowskiej o spektaklu

 

Niedziela, 16 lipca godz. 18.00

Ludwig A. Minkus,  Don Kichot – chor. Aleksiej Fadejeczew, Teatr Bolszoj

Przeczytaj tekst Agnieszki Rutkowskiej o spektaklu

 

Czwartek, 20 lipca godz. 19.00

IX Symfonia Béjarta – chor. Maurice Béjart ,muz. Ludwig van Beethoven

Béjart Ballet Lausanne, The Tokyo Ballet, Israel Philharmonic Orchestra, Ritsuyukai Choir

 

 

Niedziela, 23 lipca godz. 18.00

Angelin Preljocaj, Noce

               
***

 

Osobną propozycją skierowaną do najmłodszych spędzających „lato w mieście” są dedykowane im Dziecięce Ogrody Muzyczne, w środowe przedpołudnia. Folkowo-jazzowe spotkania tematyczne przygotują m. in. Janusz Prusinowski z rodziną (Gdzie się podział Kusy Janek?, 12 lipca w. godz. 10.00 i 11.30), Bart Pałyga wraz z Kolor Kolektyw i Magdaleną Niernesee, tancerką khatak (Indie, 26 lipca godz. 10.00 i 11.30).

 

 

Tylko na Dziecięce Ogrody Muzyczne wstęp jest wolny. Bilety na koncerty: 15 zł, bilety na projekcje: 12 zł, karnety na koncerty: 60 zł, karnety na projekcje: 120 zł (normalny) i 60 zł (ulgowy).

Sprzedaż biletów i karnetów od 20 czerwca w kasie ogrodowej Zamku Królewskiego oraz na e-bilet.pl.

 

Więcej szczegółów, w tym szczegółowy program festiwalu na:

www.ogrodymuzyczne.pl

fb.com/ogrodymuzyczne

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close