Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 14-15 maja o godz. 19.00 Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format Zero zapraszają do Teatru Academia (ul. 11 Listopada 22) na premierowe pokazy spektaklu Po krzyku w ramach projektu z dziedziny choreologii empirycznej Pola Nireńska – rekompozycja.Polska tancerka i choreografka żydowskiego pochodzenia, której początki kariery przypadają na okres międzywojenny, rozpoczynała swoją karierę w zespole Mary Wigman. Na Kongresie Tańca w Wiedniu (1934) zdobyła nagrodę za autorską choreografię Krzyk. Kariera solowa Poli Nireńskiej była jednak ciągłą, samotną i przepełnioną strachem ucieczką od hitlerowskich prześladowań.

Inspiracją spektaklu są zdjęcia artystki i opisy jej przedwojennych występów solowych. Ze strzępów informacji, śladów i skojarzeń, twórcy dokonali artystycznej rekompozycji prac scenicznych tancerki. Pod względem choreograficznym odwołali się do twórczości Mary Wigman oraz niemieckiego Ausdruckstanz. Dlatego początkiem każdego fragmentu tańca jest pojedyncza fraza, która poprzez rozwinięcie staje się pełno brzmiącym zdaniem, akapitem, paragrafem lub rozdziałem. Ausdruckstanz służył Poli Niereńskiej do zmierzenia się z wojennymi traumami, pełniąc funkcję katharsis.

 

Licht über den Häusern hin…
Ein Traumring schnell vorbei,…
Ein wenig Zauberei…
Ein kleines Spiel…
Ein Sommerabend…
Luft vibrierte…

Wenn ich nicht will, ich will nicht. 
Wenn ich nicht will, ich will nicht.
Hört ihr?

Choreologia empiryczna/choreografia: Iwona Wojnicka
Taniec/adaptacja tekstów: Gosia Gajdemska
Kompozycja muzyczna/taniec: India Czajkowska
Dramaturgia/reżyseria światła: Roman Woźniak
Badania literackie: Alicja Iwańska
Grafika: Beata Pofelska
Kostiumy: Kasia Rysiak
Manadżer: Joanna Stasina
Produkcja: Kolektyw Artystyczny Format Zero

Wstęp: 10 zł.
Bilety do nabycia na pół godziny przed spektaklem.

Po spektaklu odbędzie się wykład Alicji Iwańskiej zatytułowany Twórczość choreograficzna Poli Nireńskiej na tle niemieckiego tańca ekspresjonistycznego lat trzydziestych XX wieku. Analiza i rekompozycja.

Więcej informacji o projekcie: 
http://polanirenska.blogspot.com/

 

 

Projekt „Pola Nireńska – rekompozycja” realizowany jest we współpracy Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu „Muzyczne białe plamy”.

 

 

 Logo IMIT (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close