Wersja do druku

Udostępnij

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki (plac Małachowskiego 3) zaprasza na prezentacje performatywne w ramach Projektu X. W czwartek 10 października o godz. 17.00 i 19.00 odbędzie się performans belgijskiej artystki Miet Warlop, zatytułowany Koń. Mężczyzna, kobieta i żądza przygód. Czworo performerów odgrywa w przestrzeni galerii scenę konnej przejażdżki.Występują: kobieta, marchewka, mężczyzna, gitary. Performans trwa 20 minut, po drugim pokazie odbędzie się spotkanie z artystką. Natomiast w sobotę i niedzielę (12-13 października) o godz. 16.00, 17.00, 18.00 i 19.00 widzowie będą mogli wziąć udział w instalacji performatywnej Ivany Müller – choreografki i autorki tekstów – Hors-Champ. Zostaną oni zgromadzeni w sztucznej „kolonii” złożonej z turystycznych namiotów. W czasie performansu uczestnicy przechodzą z namiotu do namiotu, za każdym razem zmieniają „partnerów” i rozpoczynają nową konwersację. Prezentacjom towarzyszyć będą warsztaty z artystką, podczas których Müller opowie o swojej praktyce artystycznej i podzieli się metodami pracy nad Hors-Champ (13 października godz. 13.00-15.00). Więcej o warsztatach

 

Więcej o wydarzeniach:

 

Miet Warlop: Koń. Mężczyzna, kobieta i żądza przygód

 

Performans Mystery Magnet/Tajemniczy magnes (2012) zdobył prestiżową nagrodę Theatertreffen Stückemarkt na festwialu nowych form teatralnych Berliner Festspiele i był odgrywany ponad 100 razy w różnych miejscach świata. W ostatnich latach Miet Warlop w swoich performansach, takich jak np. Nervous Pictures/Nerwowe obrazy,eksperymentuje z rożnymi formami wypowiedzi, dla których kontekstem pozostają sztuki wizualne i teatr. Performans Nervous Pictures wykonywała m. in. w KW Institute for Contemporary Art w Berlinie, Lisson Gallery i Barbican Art Gallery w Londynie, Palais de Tokyo w Paryżu, na festiwalu Performatik w Brukseli. W 2017 brała udział w otwarciu Arts Institute Vooruit w Gandawie, prezentując monumentalny performans Amusement Park/Park rozrywki; została też zaproszona przez BOZAR Centre for Fine Arts w Brukseli, gdzie przy okazji retrospektywnej wystawy Yvesa Kleina przedstawiła zmodyfikowaną wersję swojej przełomowej pracy Mystery Magnet i specjalnie na otwarcie przygotowała performans A horse, a man, a woman, a desire for adventure/Koń. Mężczyzna, kobieta i żądza przygód. W 2019 uczestniczyła w Biennale Teatralne w Wenecji.

 

Koncepcja: Miet Warlop

Performerzy/muzycy: Laura Vanborm, Wietse Tanghe, Joppe Tanghe, Milan Schudel

Dźwięk: Bart Van Hoydonck

 

Miet Warlop (1978) – belgijska artystka wizualna urodzona w Torhout. W swoich performansach łączy sztukę wizualną z praktykami teatralnymi, kreując sytuacje nawiązujące do tradycji „żywych obrazów” (fr. tableaux vivants). Jej działania sytuują się na pograniczu teatru absurdu i parateatralnej, osobliwej formy „żywych obrazów”.

 

 *

 

Ivana Müller: Hors-Champ

 

Każda rozmowa ma swoją specyfikę; różnią się dramaturgią, atmosferą i użytymi rekwizytami. Pary w namiotach kreują własne czasoprzestrzenie, rozmawiają o naszych związkach z naturą i innymi ludźmi; o tym, czym jest wiedza, o intymności, idei przetrwania, wypoczynku, ale też o pociągu do drugiej osoby odczuwanym, gdy znajdziemy się w miejscu, które nas chroni i osłania.

 

Peformans Hors-Champ powstał w czasie rezydencji Ivany Müller w Ménagerie de verre w Paryżu i tam pokazano go po raz pierwszy jako projekt pilotażowy w maju 2017. Oficjalna premiera performansu miała miejsce w lutym 2018 z okazji Festival 360 degrés, na scenie teatru La Passerelle, w Saint-Brieuc. Ivana Müller, zainspirowana światem roślin i ogrodów, a przede wszystkim jego metaforyką i walorami ekspresyjnymi, których performatywny potencjał zadziwiająco dobrze wpisuje się w obecny kontekst społeczno-polityczny, jako rezydentka spędziła dwa tygodnie w ogrodach jardin passsager w Parc de la Villette w Paryżu, gdzie wspólnie z Nicolasem Boehmem, opiekunem parku, zastanawiała się nad wieloznacznością takich terminów jak „kultura”, „przeszczep”, „kolonizacja”, „korzenie”, „opór”, itp. Wymiana poglądów zaowocowała powstaniem serii konwersacji, których treść uczestnicy performansu odczytują w namiotach.

 

Koncepcja: Ivana Müller

Teksty: Ivana Müller, współpraca Julien Lacroix i Anne Lenglet

Tłumaczenie: Izabela Suchan

 

Ivana Müller jest choreografką, artystką i autorką tekstów. Poprzez swoje projekty choreograficzne i teatralne (performansy, instalacje, prace tekstowe, wideo wykłady, utwory audio, oprowadzania i działania w Internecie) podejmuje refleksję nad polityką spektaklu i spektakularności, bada obszar wyobraźni i tego co wyobrażone, analizuje pojęcie „partycypacji”, pyta o wartości i możliwość ich reprezentacji. Niewyczerpanym źródłem inspiracji są dla niej relacje między performerem i widzem/uczestnikiem.

 

Artystka posługuje się różnymi formami ekspresji, jednak to teatr pozostaje medium, w którym wypowiada się najpełniej. Jej projekty z ostatnich 12 lat – m. in. How Heavy Are My Thoughts/ Jak ciężkie są moje myśli (2003), Under My Skin/ Pod skórą (2005), While We Were Holding It Together/ Gdy trzymaliśmy to razem (2006), Playing Ensemble Again And Again/ Grając wciąż razem (2008), Working Titles/ Tytuły robocze (2010), 60 Minutes of Opportunism/ 60 minut oportunizmu (2010), Partituur/ Partytura (2011), In Common/ Wspólnie (2012), We are Still Watching/ Wciąż patrzymy (2012-2015), Positions/ Pozycje (2013), Edges/ Na obrzeżach (2016), Conversations Out of Place/ Rozmowy nie na miejscu (2017) – zostały zrealizowane przy udziale najważniejszych instytucji bądź festiwali teatralnych w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji. Artystka prezentowała swoje prace również w ramach wystaw sztuk wizualnych, m.in. na Biennale w Wenecji w 2015.

http://www.ivanamuller.com/

 

 

 

***

 

Instalacja performatywna odbędzie się w ramach wystawy Projekt X (27 lipca–-22 listopada 2019)

 

Czy można reżyserować doświadczenie wizyty w galerii?

 

Punktem wyjścia do wystawy jest współpraca pomiędzy reżyserką teatralną Gosią Wdowik a kuratorką Zachęty Magdaleną Komornicką. Projekt X łączy więc reżyserskie umiejętności tworzenia światów z kuratorskimi metodami budowania relacji dzieła sztuki z widzem. Symbol x oznacza niewiadomą, szukaną. Termin projekt to „zorganizowane ciągi działań ludzkich” lub zbiór aktywności połączonych ze sobą w złożony sposób.

 

Czy kolejne performanse mogą wciągać jak odcinki serialu lub rozdziały książki? Czy wystawa może roz­wijać się w czasie i opowiadać swoją historię?

 

Projekt X  wykorzystuje twórczy potencjał luk czasowych i przestrzennych w pracy instytucji. Przez pięć miesięcy w różnych przestrze­niach Zachęty odbędzie się kilkanaście performansów (taniec, boks, trans, teatr, instagram). Każdy z zaproszonych artystów wykorzystuje inne środki wyrazu i sposoby komunikacji z publicznością — od doświadczenia ciała w ruchu, przez narzędzia współczesnej choreografii eksperymentalnej, metody pracy warsztatowej i media społecznościowe, po storytelling, pracę z fikcją czy konwencje teatralne (kostium, rola, rekwizyty, tekst literacki).  Dla wszystkich kluczowa jest sprawczość widza — aktyw­ne uczestnictwo, fizyczna lub wirtualna obecność oraz wspólne budowanie narracji i opowiadanie historii.

A co się dzieje pomiędzy jednym a drugim performansem?

 

 

artystki i artyści: Claire Cunningham, Zuza Golińska & Magdalena Łazarczyk, Florentina Holzinger, Anna Karasińska, Agnieszka Kryst, Ramona de Barbaro & Aleksandra Borys, Joanna Piotrowska, Magdalena Ptasznik, Michele Rizzo, Miet Warlop, Weronika Wysocka

kuratorki: Magdalena Komornicka, Gosia Wdowik

współpraca: Aleksandra Szklarczyk
identyfikacja wizualna: Jakub de Barbaro

 

Więcej o wystawie: https://zacheta.art.pl/pl/wystawy/projekt-x

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close