Wersja do druku

Udostępnij

 Dziś o godz. 19.00 Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie zaprasza na pokaz Engagé & Rust – dwóch spektakli, będących wspólną produkcją Elwiry Piorun, Ido Tadmora (Izrael) oraz brytyjskiej choreografki Rachel Erdos. Spektakle są obrazem dwojga ludzi, tworzących wieloletni związek, którzy mają już za sobą wiele burz, dylematów, wzlotów i upadków. Relacja bohaterów opiera się na głębokiej miłości oraz szczególnej więzi pomiędzy nimi, ale nie oznacza to, iż jest wolna od problemów. Pokaz odbędzie się w ramach VI Dni Sztuki Tańca oraz X Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca Zawirowania (odsłony jesiennej).

 

 

Engagé

Rodzimy się samotni, żyjemy w samotności i umieramy w samotności. Jedynie poprzez miłość i przyjaźń możemy stworzyć chwilową iluzję, że nie jesteśmy samotni. (Orson Welles)

 

Choreografia: Ido Tadmor

Tancerze: Elwira Piorun, Ido Tadmor

Muzyka:  Frederic Chopin, Giuseppe Verdi, American Beauty soundtrack, Leo Cole

Czas: 29 minut

 

Rust

Cisza jest najsilniejszym głosem, jaki istnieje… A muzyka jest tylko w Twoim umyśle.

Najokrutniejsze kłamstwa wypowiedziane są w ciszy. (Meir Shalev z książki Esau)

 

Choreografia: Rachel Erdos, Ido Tadmor

Tancerze: Elwira Piorun, Ido Tadmor

Muzyka: Something stupid by Frank and Nany Sintara

Czas: 19 minut

Premiera: sierpień 2013
Summer Dance Festival
Suzanne Dellal Center, Tel Awiv

 

ELWIRA PIORUN (Polska)

Tancerka, choreografka i dyrektor artystyczny Teatru Tańca Zawirowania i Festiwalu Teatrów Tańca Zawirowania w Warszawie. Absolwentka Szkoły Baletowej i Pedagogiki Baletowej Fryderyka Chopina  Akademii Muzycznej w Warszawie. Przez wiele lat była solistką Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Polsce. Tańczyła w choreografiach Georges’a Balanchine’a, Maurice’a Béjarta, Matsa Eka, Teresy Kujawy, Witolda Gruca i innych. Przez osiem lat (1990-1997) pracowała w Niemczech (Hagen i Dortmundzie). Kiedy wróciła do Polski, tańczyła w choreografiach innych autorów i zaczęła tworzyć swoje pierwsze choreografie. Piorun jest doskonałym przykładem na to, jak klasyczna tancerka może przekształcić się w tancerkę współczesną. 

 

IDO TADMOR (Izrael)

Tancerz, choreograf, pedagog, dyrektor artystyczny Baletu Izraelskiego. W ciągu ostatnich 3 lat Ido Tadmor reprezentował państwo Izrael na całym świecie jako „Ambasador Tańca”. Został nagrodzony dotacjami z wielu źródeł, w tym The American Israel Cultural Foundation, Gminy Miasta Tel Awiw, Hajfy i innych instytucji publicznych oraz fundacji promujących działalność kulturalną w Izraelu. Jako nauczyciel,  Tadmor uczy w wiodących zespołach tańca na świecie, w Izraelu oraz w znanych szkołach, m.in w  Akademii Tańca w Rzymie i Artemidy w Amsterdamie. Ido Tadmor w 2011 został laureatem nagrody „Landau Prize” w Izraelu za całokształt twórczości artystycznej. W zeszłym roku obchodził swoje trzydziestolecie międzynarodowej kariery scenicznej.

Spektakl prezentowany we współpracy z Teatrem Tańca Zawirowania

 

Program VI Dni Sztuki Tańca

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close