Wersja do druku

Udostępnij

W środę 21 listopada o godz. 18.00 w Soho Factory (ul Mińska 25) początek kolejnej odsłony Przeglądu Nowego Tańca. Najpierw odbędzie się wernisaż instalacji Katarzyny Szu Szugajew [.karne]. Instalacja jest próbą stworzenia współczesnego ołtarza poświęconego fizyczności.Oscyluje wokół takich pytań:„A co jeśli wiara polega (jedynie) na doświadczeniu fizycznym?”,„Jak zawrzeć doświadczenie somatyczne?”,„Na co godzimy się w estetyce nagości?”.

„Doświadczenie ciała zawarte w przedmiotach sztuki nie jest pustym stanem. Efekt wizualny wynika bezpośrednio z głębokiej pracy z ciałem, która jest dla Szu podstawą do twórczości w ogóle.Jej praca przypomina że ciało jest i że, jest nośnikiem prawdy starszej niż myśl lub kombinacja myśli.Rzeczy dzieją się, ciało żyje, wszystko płynie, ale tu – po prostu jest, skamieniałe na zawsze. Utrwalony cios, struga śliny, – statyczny stelaż 'dziania się’, cielesność na piedestale…”

tekst: Aga Papis

Katarzyna Szu Szugajew – artystka wizualna zajmująca sie tematami ruchu, ciała i fizyczności. Interesuje ja reinterpretacja klasycznego aktu, translacja ruchu w formę stałą, jak i dokumentacja bryły dynamicznej. Ukończyła uczelnie Gerrit Rietveld Academy w Amsterdamie i Kulturoznawstwo w Warszawie. Jej projektem dyplomowy była książka pod tytułem Carnalis, będąca zbiorem jej fotografii i obiektów. Brała udział w warsztatach i coachingach z takimi tancerzami i choreografami jak: Bienoit Lachambre, Peter Player, Keith Hennesy, Alva Noe, Jess Curtis, Miquel Gutierrez, Ivo Dimchev. Wśród choreografów z którymi współpracowała są: Ivo Dimchew, Marta Ziolek, Anna Nowicka, Michelle Rizzo. Jej prace znalazły sie w takich magazynach jak: Versal, Pingo, Carpaccio Mag, M Mag. W 2012 została stypendystką programu DanceWEB podczas festiwalu Impulstanz w Wiedniu.

Po wernisażu natomiast spektakl Stick Marty Ziółek i Florentiny Holzinger. Jest on jest choreograficznym kontraktem pomiędzy dwoma performerkami, kontraktem w którym zwykły przedmiot taki jak„patyk”(Stickz angielskiego; kij, patyk, pałeczka) funkcjonuje jako narzędzie transformacji i manipulacji. Dwie performerki badają i wzajemnie tresują na sobie pozycje, gesty, zachowania przynależące do dominacji i poddania. Czy możliwe jest zawłaszczenie i rekonfiguracja tych zachowań ? Co byłoby tu gestem zawłaszczenia? Kto miałby manipulować kogo?

Florentina Holzinger – ukończyła architekturę w Wiedniu. Tam też tańczyła i pracowała z belgijskim Theatercompany Kopergieterey. Następnie przeniosła się do Amsterdamu, gdzie obecnie studiuje choreografię w School for New Dance Development (SNDO). Lekcje kompozycji, choreografii oraz tańca pobierała u takich tancerzy i pedagogów jak: Deborah Hay, Robert Steijn, La Ribot, Benoit Lachambre. W 2008 i 2010 otrzymała prestiżowe stypendium Dance Web na ImpulsTanz Festiwal w Wiedniu. Jak tancerka i performerka pracowała z takimi twórcami jak: Deborah Hay, Rob List, Ann Liv Young, Jeremy Wade i Benoit Lachambre. Swoje prace prezentuje w Holandii, Belgii, Niemczech, Austrii i Nowym Jorku. Otrzymała rezydencję artystyczną na: Workspace Brussels, Frascati Amsterdam czy IMPACT Zollverein. Obecnie jest w trakcie europejskiego tourne ze swoją pracą dyplomowa Kein Applaus fuer Scheisse. W październiku 2012, odbędzie się premiera jej najnowszego spektaklu Spirits.

Marta Ziółek – ukończyła Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Po skończeniu studiów wyjechała do Amsterdamu, gdzie obecnie uczy się choreografii w School for New Dance Development (SNDO). Brała udział wielu warsztatach i projektach. Współpracowała między innymi z Deborah Hey, Robertem Steijn, Marią La Ribot, Felixem Ruckertem, Julyenem Hamiltonem. W 2011 była stypendystką prestiżowego stypendium Dance Web, na ImpulsTanz Festival w Wiedniu. Swoje pracę wystawia na międzynarodowych festiwalach takich jak: Korean ExperimentalArtsFestival(K.E.A.F), ThePerformance festivalDiverse Universe IV w Estonii,Inter-auto-prese-turbance-docu-formativity-Live Art w Helsinkach, Springdance Festival w Ultrecht oraz The Lucky Trimmer Festival w Berlinie.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close