Wersja do druku

Udostępnij

Robert Gabdullin został nowym pierwszym solistą Polskiego Baletu Narodowego w Warszawie (Teatr Wielki – Opera Narodowa, dyrektor: Krzysztof Pastor). Artysta przyjechał do Polski z Permu, gdzie był czołowym tancerzem tamtejszej sceny baletowej.

Jednak karierę rozpoczynał jako 14-nastolatek w Jekaterynburgu. Miał tam osiągnięcia w dziecięcym Teatrze Baletu Dziadek do orzechów. Jego dyrektor, Michaił Kogan wspomina „wielką pokorę” Roberta, jego „szaloną zdolność do pracy” i „wrodzoną miłość do tańca”. W ciągu następnych sześciu lat, już jako zawodowy artysta, zrobił błyskawiczną karierę w jekaterynburskim Teatrze Opery i Baletu, osiągając tam pozycję pierwszego solisty.

Przez kolejne cztery lata był pierwszym solistą baletu w Permie i tańczył główne partie w całym repertuarze. Wybitny choreograf Nikołaj Bojarczykow, który realizował tam Roma i Julię, wydał mu znamienną opinię: „To najlepszy Romeo od wielu lat. Łączy w sobie temperament, profesjonalizm, kondycję i liryzm. Tak jak w operze zawsze są problemy z tenorem, tak w balecie – z solistą lirycznym. W moich czasach niewielu było prawdziwych tancerzy lirycznych, a Gabdullin jest jednym z nich”. Pisano o nim z wielkim uznaniem, a po spektakularnym występie gościnnym Roberta w amerykańskim show Kings of the Dance, permscy dziennikarze obwołali go „Księciem Tańca”. Zdobywał nagrody (w tym moskiewski „Tryumf”), występował w galach baletowych, uczestniczył w tournée zagranicznych kolejnych zespołów, zbierał świetne recenzje.

W połowie 2010 roku zdecydował się na dalszą pracę za granicą. Spośród wielu ofert pracy, jakie pojawiają się każdego roku w europejskiej prasie fachowej, zwrócił uwagę na ogłoszenie Polskiego Baletu Narodowego. Przyjechał do Warszawy i przyjął stanowisko solisty w warszawskim zespole. Przez kilkanaście miesięcy poznawał repertuar PBN, obejmując m.in. kolejne wielkie partie w repertuarze klasycznym: Kopciuszku, Bajaderze i Dziadku do orzechów. Wreszcie, z dniem 1 stycznia 2012 roku artysta otrzymał nominację na pierwszego solistę Polskiego Baletu Narodowego.

Szczegółowa biografia Roberta Gabdullina na stronie Polskiego Baletu Narodowego:
http://www.teatrwielki.pl/polski_balet_narodowy/solisci/robert_gabdullin.html#c2473

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close