Wersja do druku

Udostępnij

Już w najbliższy weekend w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie wystąpi zespół Borisa Ejfmana: Petersburski Teatr Baletu, ze spektaklem Rodin, przygotowanym przez tego wybitnego rosyjskiego choreografa. Przedstawienie jest poświęcone życiu i twórczości wybitnego rzeźbiarza Augusta Rodina oraz jego uczennicy, kochance i muzie – Camille Claudel. Przez 15 lat Rodin i Claudel tworzyli jedną cielesną i twórczą całość. Ich rozstanie zadało śmiertelny cios zdrowiu psychicznemu Camille – byto początkiem jej końca. Odizolowana od świata, wegetująca w nędzy Claudel traci rozum. Przeświadczenie o rzekomej konspiracji Rodina przeciw niej pogarsza jej stan zdrowia. Claudel spędziła w domu dla obłąkanych 30 lat, tam też zmarła w 1943 roku zapomniana i opuszczona przez wszystkich. Rodin to artystyczny wyraz tragicznej natury życia geniuszy. Wykorzystując unikalną mowę ciała współczesnego baletu psychologicznego, Ejfman ukazuje nowe rozumienie świata ludzkich pasji, mistrzowsko badane przez Rodina i Claudel w ich pracach.

Występy zaplanowane są 21 i 22 września (piątek-sobota) o godz. 19.00 oraz 23 września (niedziela) o godz. 18.00. Inaugurują one jednocześnie już IV edycję organizowanego przez Teatr wielki corocznie przeglądu – IV Dni Sztuki Tańca, których dalsza część odbędzie się w listopadzie br.

Inscenizacja i choreografia: Boris Ejfman
Muzyka: Maurice Ravel, Camille Saint-Saёns, Jules Massenet
Scenografia: Zinoviy Margolin
Kostiumy: Olga Shaishmelashvili
Światła: Gleb Filshtinsky, Boris Ejfman

Obsada:
Rodin – Oleg Gabyshev / Dmitry Fisher
Camille – Lubov Andreeva / Alina Bakalova
Rose Beuret – Nina Zmievets / Julia Manzheles

Wybitny inscenizator i choreograf, twórca ponad 40 baletów. Uznawany jest obecnie w świecie za czołowego i najbardziej kreatywnego artystę baletu rosyjskiego. Jego spektakl Czajkowski otrzymał prestiżową nagrodę Złotej Maski, a on sam jest laureatem Złotej Maski za swój wielki wkład w rozwój współczesnej choreografii. Artysta został także czterokrotnie wyróżniony Nagrodą Teatralną Sankt Petersburga Złoty Łuk oraz tamtejszą Nagrodą Tryumfu. Jest Ludowym Artystą Rosji (1995), laureatem rosyjskiej Nagrody Państwowej za wybitny wkład w rozwój sztuki teatralnej (1999), Kawalerem Orderu Literatury i Sztuki Republiki Francuskiej (2000) i profesorem Akademii Baletu Rosyjskiego im. Waganowej w Sankt Petersburgu.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close