Wersja do druku

Udostępnij

Dziś w ramach III Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego „Warsaw Dance Days” w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie wystąpi Rotes Velo Tanzkompanie ze Szwajcarii ze spektaklem PLOP!. Odbędzie  się także premiera spektaklu His… est Caritas Of these… Love Warszawskiego Teatr Tańca. Choreografką przedstawienia jest Alisa Makarenko.

 

PLOP!

 

Czy dobrze znamy osobę, która jest nam bliska? Co o niej dokładnie wiemy? W wielu przypadkach przez lata żyjemy z ludźmi, których nigdy nie poznajemy w dogłębny sposób. Możliwe, że kontakt fizyczny jest najbardziej skutecznym sposobem, aby zrozumieć siebie nawzajem. Szczególne chwile mogą być tworzone przez fizyczną obecność dwóch ciał w jednej przestrzeni.

Emma Skyllbäck i Exequiel Barreras

 

Czas trwania:30’

Choreografia: Emma Skyllbäck, Exequiel Barreras

Tekst: Emilio Diaz Abregú

Scenografia i kostiumy: Exequiel Barreras

Produkcja: Rotes Velo Tanzkompanie

Realizacja świateł: Krzysztof Wójcicki

Realizator dźwięku: Waldemar Kaczmarek

Obsada: Emma Skyllbäck, Exequiel Barreras

 

 

Informacje o twórcach:

Exequiel Barreras (AR) | Urodził się w 1984 roku w Cordoba (Argentyna). Tam również rozpoczął naukę tańca. W 2001 roku otrzymał stypendium z Fundacji Julio  Bocca i Chet Walker, a rok później został członkiem zespołu Ballet Contemporáneo del Teatro San Martín w Buenos Aires. Współpracował z wieloma choreografami, m. in.  Mauricio Wainrot, Richard Wherlock Nils Christie, Ginette Laurin Roberto Galván i Oliver Dahler. Od 2007 roku pracuje jako choreograf, a jego spektakle prezentowane był w Argentynie, Niemczech, Szwajcarii i USA. W latach 2009-2011 brał udział w Zurychu w projekcie dla choreografów Siwic, który odbywał się pod kierunkiem: Philippe’a Saire (2009), Reinhild Hoffmann (2010), Nigel Charnock (2011). Od 2009 roku  pracuje w Europie. Pracował w 'Landestheater Coburg’. Obecnie pracuje w Teatrze St. Gallen. Exequiel Barreras jest również pedagogiem tańca. W roku 2011 założył zespół Rotes Velo Tanzkompanie, dla którego stworzył spektakle: Alberto, der Mann, der geht oraz Uppercut.

 

Emma Skyllbäck (SE) | Urodziła się w 1984 roku w Szwecji. Absolwentka Folkhogskola Loftadalens w Varberg. Od 2005 do 2006 studiowała taniec w Nowym Jorku. Emma Skyllback ukończyła studia w 2009 roku w Iwanson School w Monachium, gdzie pracował z takimi choreografami jak: Jochen Heckmann, Mika Marie Heiss, Jasmin Hauck i Katja Wachter. W 2008 jej choreografia How was your… została zaprezentowana w Theaterhaus Feierwerk w Monachium. Od 2009 do 2014 roku Emma Skyllback była członkiem zespołu Teatru St. Gallen (CH) pod kierunkiem Marco Santi. Obecnie mieszka w Zurychu, gdzie pracuje jako niezależna tancerka i piosenkarka.

 

***

His… est Caritas Of these… Love

 

Legenda wschodniej Azji głosi…

Niewidzialna czerwona nić łączy tych, których przeznaczeniem było się spotkać, niezależnie od czasu, miejsca czy okoliczności. Ta nić może się rozciągnąć lub splątać, ale nigdy się nie przerwie. Czy wierzysz
w nieuchronność przyszłości? Сzy uważasz że człowiek ma kontrolę nad swoim Losem? Fatalizm czy wolność wyboru? Kim jesteś? Reżyserem, aktorem lub niemym widzem filmu pod tytułem „Życie”?

 

 

Czas trwania:45’

Opieka artystyczna: Aleksandra Dziurosz

Choreografia: Alisa Makarenko

Współpraca, koordynacja: Kamila Borowska

Muzyka: Aleksander Kościów

Wykonanie: Zespół Kameralny: Ewa Puchalska — mez­zo­so­pran, Sebastian Aleksandrowicz — obój, Klaudiusz Baran — akor­deon, Miłosz Pękala — per­ku­sja, Justyna Baran — I skrzypce, Paulina Sokołowska — II skrzypce, Marek Czech — altówka, Tomasz Błaszczak — wiolonczela

Scenografia i kostiumy: Karolina Fandrejewska

Światło: Paulina Góral

Nadzór nad charakteryzacją: Elżbieta Tolak

Charakteryzacja: uczennice Szkoły Charakteryzacji i Wizażu MAKE UP STAR

Realizacja świateł: Krzysztof Wójcicki

Realizator dźwięku: Waldemar Kaczmarek

Obsada: Kamila Borowska, Julia Ławrenowa, Alisa Makarenko, Agata Pankowska, Natalia Walach, Kamil Węsierski.

 

 

Informacje o twórcach:

Alisa Makarenko (UA) | Urodzona w 1992 na Ukrainie. Studentka specjalności Choreografia i Teoria Tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, absolwentka psychologii (studia I stopnia) na Uniwersytecie w Kherson (Ukraina). Uczestniczyła w festiwalach tańca na Ukrainie, Węgrzech, w Rosji, Bułgarii, Polsce, Niemczech, Francji i Serbii. W 2007 roku została laureatką brązowego medalu podczas Mistrzostwach Świata IDO w Niemczech. W 2008 roku zdobyła srebrny medal World Dance Olympiad w Rosji. W 2012 roku otrzymała nagrodę za znaczący wkład do sztuki choreograficznej Ukrainy i wysokiego poziomu szkolenia tańca. Od 2013 roku jest tancerką Warszawskiego Teatru Tańca pod kierownictwem Aleksandry Dziurosz. Tegoroczna stypendystka profesor Ewy Wycichowskiej, Dyrektora Polskiego Teatru Tańca. W 2014 roku wyróżniona Stypendium Wolności ufundowanym przez Prezesa Międzynarodowych Targów Poznańskich.

 

Kamila Borowska (PL) | Absolwentka Warszawskiej Szkoły Baletowej. Tytuł magistra sztuki w dziedzinie pedagogiki baletu uzyskała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Swoje doświadczenie artystyczne zdobywała na scenach polskich oraz w krajach byłej Jugosławii. Kilka lat spędziła w Stanach Zjednoczonych, biorąc udział w Ballet Magnificat trainee program. Obecnie współpracuje z Warszawskim Teatrem Tańca. Swoją aktywność sceniczną łączy z pracą pedagogiczną. Uczy tańca klasycznego i tańca współczesnego dzieci, młodzież oraz dorosłych.

 

Aleksander Kościów (PL) | Kompozytor, altowiolista, pedagog i pisarz. Studiował w Akademii Muzycznej (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina): kompozycję pod kierunkiem Mariana Borkowskiego oraz grę na altówce w klasie Błażeja Sroczyńskiego. Obecnie wykładowca macierzystej uczelni. W roku 2007 uzyskał stopień doktora sztuki, a w 2014 stopień doktora habilitowanego sztuki w dziedzinie kompozycji. Autor powieści: Świat nura (2006), Przeproś (2008), Lecą wieloryby (2010) oraz opowiadań. Jest laureatem konkursów kompozytorskich w Katowicach (1991 – wyróżnienie), w Tychach (1992 – finalista), w Warszawie (1995 – wyróżnienie, 1998 – wyróżnienie, 1999 – I nagroda, 2000 – wyróżnienie), w Częstochowie (1996 – wyróżnienie), w Gdańsku (1997 – III nagroda), w Krakowie (1999 – I nagroda), w Katowicach (2000 – Nagroda Główna). W 2004 otrzymał stypendium Fundacji Fulbrighta (Junior Grant). Utwory Aleksandra Kościówa były wykonywane w Polsce oraz za granicą (w Niemczech, Anglii, Szkocji, Rosji, na Ukrainie, we Francji, Włoszech, Japonii, Korei Południowej, Stanach Zjednoczonych). Ponadto wykładał w San Diego (Stany Zjednoczone), Weikersheim (Niemcy) i Taegu (Korea Południowa). 

 

Karolina Fandrejewska (PL) |Artystka wizualna i scenografka. Studentka profesora Andrzeja Kreutza Majewskiego i Grzegorza Kowalskiego. Pracuje w Warszawie, Berlinie i Londynie. Od stycznia 2008 roku zajmuje się scenografią operową, teatralną oraz filmową. Współpracowała między innymi z takimi artystami jak: Ryszard Cieśla, Aleksandra Dziurosz, Aldona Farrugia, Ulrike Hager, Magnus von Horn, Katarzyna Kozyra, Kamila Michalak, Mika Rosenfeld, Szymon Waćkowski, Andrejs Žagars. Jej prace były pokazywane na festiwalach w Krakowie, Gdyni, St. Petersburgu, Bukareszcie, Monachium, Lille, Rhode, Islandii, Aix-en-Provence i w galeriach takich jak: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie; Galeri Image in collaboration with Øst for Paradis in Århus, Denmark; Galeria Arsenał w Białymstoku; Galeri Image w Arhus, Denmark; Theatre into Art, Hebbel am Ufer 1 w Berlinie; Zak/Branicka w Berlinie; Postmasters w Nowym Jorku.

 

 

Informacje o zespole: 

 

Warszawski Teatr Tańca | Zespół powstał w styczniu 2008 roku. Pomysłodawczynią, założycielką i dyrektorem teatru jest dr hab. Aleksandra Dziurosz – choreograf, tancerka, nauczyciel tańca współczesnego. Oficjalnie zespół zainaugurował działalność spektaklem „Chopin – ex-saturo” do muzyki Fryderyka Chopina. Miało to miejsce 28 lipca 2008 roku, podczas Chopiniany – VI Dni Fryderyka Chopina, w Teatrze na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie. W grudniu 2008 roku, podczas Warszawskiej Nocy Tańca, odbyła się premiera spektaklu Trwa-nie, drugiej produkcji Warszawskiego Teatru Tańca. Ex-it to trzeci spektakl w repertuarze zespołu. Jego premiera odbyła się 26 listopada 2009 roku w ramach Com`in Festiwal w Warszawie. Prapremiera spektaklu Kontrasty – kolejnej produkcji WTT – odbyła się 17 czerwca 2011 roku w Teatrze Powszechnym w Warszawie, a premiera 30 czerwca 2011 roku w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie. Rok 2012 zaowocował spektaklem Anioły oraz Few Few. W 2013 odbyła się premiera spektaklu action.CONTRaction.REactionPink Noiseoraz Performer. Od początku swego istnienia Warszawski Teatr Tańca występował na scenach w: Japonii (Iwata, Tokio), Czechach (Ołomuniec), Ciechanowie, Kielcach, Mińsku Mazowieckim, Olsztynie, Ostrołęce, Płocku, Poznaniu, Przasnyszu, Radomiu, Rybniku, Siedlcach, Warszawie, Wrocławiu i Zabrzu. Spektakl „Performer” otrzymał I nagrodę XVI Spotkań Teatralnych w Rybniku (2014), wyróżnienie podczas 12. Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego w Warszawie (2014) oraz nagrodę podczas II Olsztyńskich Spotkań Teatru Jednego Aktora „SOLO” (2014). Spektakl action.CONTRaction.REaction został nominowany do Wrocławskiej Nagrody Muzycznej Polonica Nova (2014).

 

Zespół tworzą profesjonalni tancerze tańca współczesnego i baletu klasycznego. Partnerem Warszawskiego Teatru Tańca jest Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie.

 

PROGRAM FESTIWALU

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close