Wersja do druku

Udostępnij

W sobotę 14 listopada o godz. 18.00 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniwa Raszewskiego w Warszawie (ul. Jazdów 1) wyjątkowa możliwość obejrzenia niedopuszczonego do festiwalowej prezentacji spektaklu Karola Tymińskiego This is a musical, po którym odbędzie się dyskusja z udziałem zaproszonych gości. Czym była decyzja kuratorki o odwołaniu przedstawienia zamówionego specjalnie na festiwal tańca? (XIV Międzynarodowy Festiwal Ciało/Umysł) Jak napisał Witold Mrozek w „Gazecie Wyborczej”: „Gdyby nie decyzja Kozak, 30 września odbyłby się tylko – może udany, może nie – niszowy performance na ambitnym festiwalu, obejrzany przez parędziesiąt osób. Teraz odwołanie This is a musical niebezpiecznie rymuje się z długim łańcuchem niechlubnych przypadków ograniczania wolności twórczej”.

 

Spotkanie organizowane wspólnie z Instytutem Muzyki i Tańca.

 

Po spektaklu odbędzie się rozmowa, w której udział wezmą Jacek Kochanowski, Edyta Kozak, Izabela Szymańska, a poprowadzi ją Paweł Soszyński.
 

Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc:

bilety@instytut-teatralny.pl
tel. 791 877 377

 

O spektaklu This is a musical

 

Muzyka elektroniczna została przeniesiona do sfery wirtualnej poprzez wynalezienie sampla. This is a musical na nowo ufizycznia instrument poprzez użycie ciała performera jako źródła dźwięku. Człowiek, jak i żywa materia, z której jest zbudowany, nabierają cech instrumentu, przedmiotu. Jest ono jednocześnie doświadczane i doświadczające, staje się receptorem samego siebie. Potrzeba doznania pełnego, gdzie samo obcowanie z fizyczną tkanką nie jest wystarczająco satysfakcjonujące, popycha performera do skrajnych działań. Balansuje on na granicy brutalności i czułości, zacierając granicę między nimi.

 

Musical ten mówi o śmierci istoty ludzkiej na rzecz narodzin obiektu – seksualnej maszyny. Jest to poezja pragnień wyrecytowana nie tylko z serca, ale również przez represję, której to serce jest poddane.

 

choreografia w wykonanie: Karol Tymiński
muzyka: Gradual
koprodukcja: Open Latitudes, Instytut Sztuk Performatywnych
wsparcie: Tanzfabrik Berlin, Centrum w Ruchu

 

***

 

Przeczytaj:

Oświadczenie Edyty Kozak w sprawie odwołania premiery spektaklu

Oświadczenia Karola Tymińskiego w sprawie odwołania premiery spektaklu

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close