Wersja do druku

Udostępnij

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (ul. Pańska 3) zaprasza na sześciotygodniowy (14 lutego – 4 kwietnia 2018) program Kem Care przygotowany przez Kem. Rezydencję otworzy wieczór walentynkowy, który jednocześnie zainauguruje cykl Departament Obecności. Kem Care skupia artystki i praktyki, które kładą nacisk na empatię, współzależność i inność w sferach somatycznych, społecznych i środowiskowych. Czerpie zarówno z ruchu emancypacyjnego, jak i cielesnego, intuicyjnego i niewerbalnego doświadczenia. Skupia się na działaniach i gestach troski, które wyłaniają się z empatii i miłości jako w pełni politycznej, zarówno na poziomie zmysłowej intymności, jak i ciała społecznego. Program składa się z różnych formatów, takich jak dyskusje, warsztaty, zajęcia i pokazy, które koncentrują się na polityce cielesności, emocji i współzależności. Wśród wydarzeń taneczno-performatywnych znalazły się: wieczór walentynkowy z udziałem Ani Nowak, warsztaty kanadyjskiej tancerki i choreografki Antoniji Livingstone oraz rowarzyszące im pokaz i spotkanie oraz pokaz spektaklu Bless this place (Błogosław to miejsce) Zuzanny Ratajczyk.

 

Nic ma nic bardziej kruchego niż troska o drugą osobę; oznacza nie tylko poświęcenie energii temu, kto nie jest nami, ale również dbałość o to, co jest poza naszą kontrolą. Troska jest pełna niepokoju – bycie pełnym troski i troskliwym sygnalizuje troszczenie się o sprawy w trwodze o ich przyszłość, gdzie przyszłość wyraża się w kruchości przedmiotu, którego przetrwanie ma dla nas znaczenie.

Sara Ahmed, The Promise of Happiness, Durham, 2010.

 

Kem Care rozpocznie się 14 lutego queerowym, walentynkowym wieczorem, podczas którego, między innymi Ania Nowak zrobi oprowadzanie po swoim blogu Technologies of Love, Ezra Green będzie czytał swoją poezję, Negroma zaprezentuje performans dźwiękowy, a zaproszone Amyoplasia, Facheroia, Pupper dj, Rrrkrta, związane z warszawskimi queerowymi imprezami, zagrają wspólnego seta. W sobotę 17 lutego odbędzie się pierwsze z serii spotkań Język oporu – o strategiach przeciwstawiania się naznaczaniu przestrzeni publicznej strukturami o charakterze rasistowskim, islamofobicznym, seksistowskim, homofobicznym i transfobicznym. Pierwsze spotkanie odbędzie się wokół zagadnień islamofobii i homonacjonalizmu. Podczas trwania rezydencji odbędą się spotkania z feministycznymi i queerowymi organizacjami, których celem bedzie rozwijanie wzajemnych relacji oraz podjęcie refleksji na temat sposobów długofalowej współpracy. Począwszy od poniedziałku 19 lutego, traktując edukację jako praktykę artystyczną, Kem zorganizuje serię trzech warsztatów zakończonych publicznymi spotkaniami. Warsztaty Antonji Livingstone będą dotyczyły radykalnej czułości poprzez męskie karmienie piersią (Male Breast Feeding). Geo Wyeth podczas warsztatów Juicing Your Hole, skupi się na głosie jako queerowym świadku. Marwa Arsanios poprowadzi warsztaty wokół pojęć eko-feminizmu oraz zaprezentuje wykład performatywny Who’s Afraid of Ideology? Part 1, będący efektem badań nad ekologicznym paradygmatem rozwijanym przez społeczność kurdyjskich kobiet. 

 

W ramach Kem Care pokazana zostanie nowa praca choreograficzna Zuzanny Ratajczyk Bless This Place. Wypowiedź Bless This Place odzwierciedla utopijną obietnicę bezpiecznej przestrzeni. W performansie poezji i dźwięku Mount Mound Refuse, Jessika Kharzik wraca do badań nad konsekwencjami składowania toksycznych odpadów przemysłowych w pobliżu jej rodzinnego domu. Co wtorek będą odbywały się również otwarte zajęcia podstaw języka arabskiego Ahlan wa sahlan, a w czwartkowe wieczory pokazy feministycznych i queerowych prac z kolekcji Filmoteki MSN Soft Kiss Club.

 

Wydarzenia taneczno-performatywne:

14 lutego, godz. 19.00 – Wieczór walentynkowy Kem Care: O miłości, przyjemności, wstydzie, dumie, empatii, gimnazjum w Łasku, trosce i oporze w jednym ruchu bioder

19 lutego-23 lutego, godz. 18.00 – Antonija Livingstone – warsztaty Male Breast Feeding

24 lutego, godz. 16.00 – spotkanie z kanadyjską choreografką i tancerką Antonija Livingstone i pokaz powarsztatowy

17 marca, godz. 19.00Zuzanna Ratajczyk Bless this place (Błogosław to miejsce)

 

Więcej o Departamencie Obecności i pełny program rezydencji

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close