Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 30 września-5 października Fundacja Ciało/Umysł zaprasza na XVII edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Tańca i Performansu Ciało/Umysł Wszystkie festiwalowe wydarzenia z wyjątkiem warsztatów (Samo Centrum Wszechświata) i tanecznej walki (Hala Gwardii) odbywać się będą w Teatrze Studio.

 

Od organizatorów:  

 

Kiedy w 2008 roku festiwal Ciało/Umysł odkrywał w tańcu powszechną globalizację, tworząc warunki do refleksji nad znaczeniem emigracji w tańcu i nad jego kształtem, wydawało się, że taka tendencja będzie się tylko rozwijała i pogłębiała. Prezentowaliśmy wybuchową mieszankę kultur, które narodziły się w XXI wieku. Pokazaliśmy formy tańca i ruchu, które podlegały wpływom innych kultur. Konfrontowaliśmy mity, stereotypy i wyobrażenia o kulturze afrykańskiej czy azjatyckiej z twórczością artystów z tych kontynentów.

 

Dziś, po dziesięciu latach, jesteśmy świadkami odwrotnych ruchów, ruchów w głąb narodowej kultury, a także w głąb siebie. Zaproszeni w 2018 roku na Ciało/Umysł artyści stawiają sobie i nam osobiste pytania – bez oskarżeń, gotowych rozwiązań i jednoznacznych odpowiedzi. Mierzą się ze stereotypami, sięgają do bogatej tradycyjnej kultury swoich krajów po to, by mówić o ich współczesności. Zapisane w spektaklach indywidualne doświadczenie otwiera możliwość porozumienia opartego na empatii, pozwala zrewidować to, co znane. Jest punktem wyjścia do rozmowy zarówno o Europie i świecie arabskim, jak i o nas samych.

 

Artyści, czerpiąc z tradycyjnej muzyki swoich krajów, korzystając z nowych form sztuki tańca i performansu tworzą współczesną opowieść o tym, jak nowe wciąż spotyka się ze starym. Pośrednio przypomnimy też o obecnych problemach geopolitycznych. W pracach odnajdziemy napięcia panujące na Bliskim Wschodzie, skąd artyści pochodzą. Będziemy mówić o burzeniu starożytnych zabytków, o kruchości przedmiotów i ludzkiego życia, ale też o podwójności kultury, wygnaniu i nieobecności. Będziemy badać obszary, które konfrontują z iluzjami i nadziejami związanymi z twórczością, i te, które dotykają tematów podporządkowania, manipulacji i wzajemnej zależności. W czasie, kiedy wszystkie światła skierowane są na kobiety, my zobaczymy, jak w tym świecie radzą sobie mężczyźni.

 

 

Na otwarcie Festiwalu Ciało/Umysł (30 września o godz. 18.00) w Halii Gwardii odbędzie się taneczna walka, nawiązująca luźno do tradycji breakdance’owych i rockingowych starć między tancerzami (b-boyami, rockerami), „walczącymi” na popisowe figury i gesty. W festiwalowej wersji konkursu zderzy się ze sobą siedmioro tancerzy uprawiających całkowicie różne odmiany współczesnego tańca, nawiązujące do innych tradycji. Towarzyszyć będzie im MC (mistrz ceremonii), w którego wcieli się tancerz, animator i radiowiec – Jalub Qba Łukowski. Taneczny pojedynek odbędzie się w miejscu wyjątkowym, a mianowicie na „scenie” – ringu bokserskim, w Hali Gwardii. Wystąpią: Irad Mazliah, Hygin Delimat, Hamdi Dridi, Bassam Abou Diab, Marta Zinserling, Michał 'Baba’ Baciński oraz Yara Boustany.

 

Jak co roku C/U wspiera powstanie nowych prac polskich artystów, które są premierowo pokazywane w ramach festiwalu. Edyta Kozak, kuratorka i dyrektor artystyczna Ciało/Umysł, tak mówi o pracy z twórcami nad ich nowymi produkcjami:

 

Ważna jest dla mnie szczerość, z jaką choreograf podchodzi do tematu i do swojej pracy, to jaki jest jego potencjał wyjściowy i czy jest gotowy na dyskusje, konfrontacje z kuratorem.

 

Anita Wach zaproponowała nam temat pasożyta, który bardzo mi się spodobał w kontekście myślenia nie tylko o sztuce, ale i o życiu. Na ile jesteśmy samowystarczalni? Suwerenni? Pozwalamy sobie na nadużycia czy sami nadużywamy? To świeże spojrzenie na szukanie równowagi, zorientowanie się w swoich słabościach i sile. Rodzaj konfesji przed samym sobą.

 

Z Tomaszem Bazanem od ponad roku rozmawiamy o nowym spektaklu, w tym czasie koncepcja ewoluowała, mamy nowy tytuł. W tym procesie z mojej perspektywy najciekawszy jest rodzaj potrzebnej artyście konfrontacji z iluzjami związanymi z własną sztuką i zawodem. Obie prace zachęcają do wejrzenia w siebie, zorientowania się ,kim jestem w danym momencie życia.

 

Zatem: zorientuj się! – gdzie teraz tak naprawdę jesteś? Zorientuj się! – czy Wschód może być bliski? Zorientuj się! – jaka jest twoja orientacja? Rozejrzyj się wokół siebie! – zachowaj czujność wobec świata, zobacz co się wokół zmienia, wejrzyj w siebie, a może przeorientuj się, jeśli się zgubiłeś… Zorientuj się!

 

 Program międzynarodowy:

 

1 października  

Wieczór młodych arabskich artystów

 

18.00 Hamdi Dridi (Tunezja/Francja): I listen, (you) see; Bassam Abou Diab (Liban): under the flesh

20.30 Yara Boustany (Liban), ēvolvō

 

2 października

20.30 Omar Rajeh (Liban) #minaret

 

3 października

20.30 Simon Mayer (Austria): Sons of Sissy

 

5 października

20.30 Radhouane El Meddeb (Tunezja, Francja): Face à la mer, pour que les larmes deviennent des éclats de rire

 

Premiery polskich artystów:

 

2-3 października

19.00 Tomasz Bazan (Polska): Manfred Macx 

 

4-5 października

18.00 Anita Wach, Via Negativa (Polska/Słowenia): Sorry

 

Wydarzenia towarzyszące:

 

Festiwal rozpocznie taneczna walka w Hali Gwardii, nawiązująca do bokserskich treningów w tym miejscu oraz tanecznych breakdance’owych „bitew” między b-boyami. Pojedynkować się będzie siedmioro tancerzy uprawiających odmienne rodzaje współczesnego tańca oraz uczestnicy warsztatów, które tancerze poprowadzą dzień wcześniej.

 

Oprócz spektakli w programie: przegląd filmów berlińskich artystów, Daniela Köttera i Constanze Fischbeck, z cyklu State-theatre – o miastach, jako „scenach”: Bejrucie, Berlinie i Teheranie. Będzie panel dyskusyjny o współczesnej arabskiej scenie tanecznej oraz spotkania z występującymi na Festiwalu artystami.

 

W  ramac festiwalu Fundacja Ciało/Umysł zaprasza do udziału w projekcie Zorientuj się! Porozmawiaj/ Napisz!. Projekt odbywa się w partnerstwie z Centrum Sztuki Tańca w Warszawie.

Więcej informacji

 

Na zakończenie Festiwalu zagra Wiktor Milczarek (Souvenir de Tanger).

 

Bilety:

 

Bilety do nabycia w kasie Teatru lub poprzez stronę internetową Teatru

Bilety w cenie 50-20 zł

 

Teatr Studio

PKiN, Pl. Defilad 1, Warszawa

 

 

Zorientuj się! Przyjdź na Ciało/Umysł.

***

 

Festiwal Ciało/Umysł
Dyrektor artystyczna: Edyta Kozak
Organizator: Fundacja Ciało/Umysł
Współorganizator: STUDIO teatrgaleria
Partnerzy: network apap – advancing performing arts project – program Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”, Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Dance On Tour, Instytut Francuski, Instytut Francuski w Polsce, Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, Samo Centrum Wszechświata, Hala Gwardii
Patronat medialny: Chilli Zet, TVP Kultura, Didaskalia, Teatr, Aktivist, Notes na 6 tygodni, In Your Pocket, E-teatr.pl, Teatralia.com.pl, TaniecPOLSKA.pl

Festiwal Ciało/Umysł jest współfinansowany ze środków M. St. Warszawa oraz  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Więcej informacji:  http://2018.cialoumysl.pl/

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close