Wersja do druku

Udostępnij

W poniedziałek o godz. 18.00 w Kinie LAB CSW odbędzie się prelekcja Saburo Teshigawary (ur. w Tokio w 1953 roku), wybitnego japońskiego choreografa i tancerza, twórcy nowatorskich spektakli tanecznych harmonijnie łączących perfekcyjny taniec z grą światła i muzyki. Jest on także autorem scenografii oraz projektów światła i kostiumów do wszystkich swoich choreografii. Studiował rzeźbę, taniec klasyczny (u Saiga Toshiko) i pantomimę. Od 1981 roku tworzy choreografie solowe. W 1985 roku założył (wraz z Kei Miyata ) zespół tańca współczesnego KARAS, którym kieruje. Artysta stworzył ok. 40 spektakli prezentowanych z sukcesami w stolicach tańca: Paryżu, Londynie, Berlinie, Amsterdamie i Brukseli oraz m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Japonii. Najszerzej prezentowane jego choreografie to m.in.: Bones in Pages (1991 i 2003), Noiject (1992), Here to Here (1995), I Was Real – Documents (1996), Absolute Zero (1998), Luminous (2001). Otrzymał wiele nagród, m.in. jedną z głównych nagród na międzynarodowym konkursie choreograficznym Bagnolet w Paryżu w 1986 roku (za Kaze no sentan).

Saburo Teshigawara jest także autorem choreografii dla kilku cenionych zespołów m.in.: White Clouds Under the Heels cz. I i II dla Frankfurt Ballet (na zaproszenie Williama Forsythe’a, 1994 i 95), Święta wiosny dla Baletu Opery w Monachium (1999), Modulation dla Nederlands Dans Theater I (2000), Para-dice dla Baletu Grand Theatre du Geneve (2002), czy Air dla Baletu Opery Paryskiej(2003).

Artysta stworzył własny język tańca operujący ogromną skalą ruchu od ekstremalnej dynamiki do bezruchu. Dużą wagę przywiązuje też do przestrzeni, światła i scenografii (czasem ruchomej). Często wykorzystuje też projekcje filmów i slajdów. Jego spektakle wyróżniają się wyrafinowanymi, abstrakcyjnymi obrazami oraz stosowaniem iluzji optycznej. Ekspresja fizyczna i niezwykłe obrazy służą wyrażeniu świata duchowych przeżyć człowieka zanurzonego w czasie i przestrzeni.

Natomiast w środę 31 października o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej pokazMiroku, solowego spektaklu artysty, będącego kwintesencją jego artystycznych poszukiwań. Inspiracji do jego stworzenia dostarczyły m.in. powieść japońskiego poety i filozofa Taruho Inagakiego, z której Teshigawara zaczerpnął koncepcję spojrzenia na teraźniejszość z punktu widzenia przyszłości oraz buddyzmu. Przedstawienie pokazuje relację między ludzkim duchem i ciałem a czasem i przestrzenią. Miroku to imię ostatniej reinkarnacji Buddy, która pojawi się, kiedy świat osiągnie harmonię. Przedstawienie wyróżnia się precyzją ruchu, fizyczną ekspresją oraz niezwykłymi obrazami.

Saburo Teshigawara jest wykonawcą spektaklu oraz autorem choreografii, scenografii oraz projektów światła i kostiumów. Kompilacji muzyki do przedstawienia dokonali : Neil Griffiths, Saburo Teshigawara i Kei Miyata. Premiera spektaklu miała miejsce w Nowym Teatrze Narodowym w Tokio w grudniu 2007 roku. Do tej pory był on z sukcesami prezentowany m.in. na międzynarodowym festiwalu Montpellier Danse w 2008 roku, na Festiwalu Jesiennym w Paryżu w 2009 roku oraz w Nowym Jorku, Montrealu, Lyonie, Marsylii i Reggio- Emilii. Przedstawienie trwa ok. 60 minut. Jego producentami są zespół „KARAS” oraz Nowy Teatr Narodowy w Tokio.

Specjalne podziękowania dla Ambasady Japonii.

Sprzedaż biletów na spektakl Miroku: kasy Teatru Wielkiego – Opery Narodowej:

tel. 22 826 32 88, http://www.teatrwielki.pl (ceny biletów normalnych: 50-75 zł)

Na prelekcję wstęp wolny

Informacje o festiwalu: tel. 22 628 64 08, w godz. 12.00 – 19.00 (oprócz poniedziałków)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close