Centrum Łowicka w Warszawie zaprasza na Scenę Tańca Improwizowanego [Sic!]: Saute. Pierwsza odsłona zostanie zaprezentowana 16 czerwca 2023 roku o godz. 20.00. Na scenie wystąpią Ilona Trybuła i Aleksandra Bożek-Muszyńska.

Wersja do druku

Udostępnij

O wydarzeniu:

Po kilkuletniej przerwie na warszawską scenę powraca marka [sic!].

Jest to emanacja międzynarodowego festiwalu improwizacji tańca, który od swojej pierwszej edycji w 2007 roku przedstawiał i wprowadzał mało znane wówczas w Polsce metody tworzenia, prezentacji i edukacji przez improwizację. Teraz sytuacja się zmieniła i śmiało możemy powiedzieć, że ta dziedzina sztuki istnieje i się rozwija. Potrzebujemy więc stałych i regularnych prezentacji! I jest nią właśnie Scena Tańca Improwizowanego [sic!] w odsłonie „saute”.

– mówią organizatorzy.

„A co, jeśli to co masz, jest właśnie tym czego potrzebujesz?” – pyta Deborah Hay.

„Saute” to proces odkryty, dość surowy i bez dodatków. Sens i forma saute.
Mamy ciało, mamy myśl, wyobraźnię, podłogę. Mamy cały świat zewnętrzny i wewnętrzny, konteksty i powody, żeby tworzyć. I korzystamy z zasobów „królowej” twórczości – improwizacji, która dużo wymaga i jeszcze więcej oferuje. To proces, który nigdy się nie kończy, możliwości twórcze ma niewyczerpane i z zasady to 100% życia w życiu.

Wydarzenie ma formę cyklicznych wieczorów, w których uczestniczyć będą różne osoby związane z polską sceną improwizowaną. W pierwszej czerwcowej odsłonie na scenie pojawią się dwie, związane od wielu lat ze sceną tańca improwizowanego artystki:
Ilona Trybuła – tancerka, choreografka, improwizatorka, prekursorka i propagatorka improwizacji w Polsce, inicjatorka i wieloletnia kuratorka festiwalu sic! oraz Aleksandra Bożek-Muszyńska – performerka, improwizatorka i choreografka.

***

O artystkach:

Ilona Trybuła – tancerka, improwizatorka, choreografka, wykładowczyni akademicka. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku i Akademii Muzycznej w Warszawie. Pracowała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, w Szkole Aktorskiej Machulskich, Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu AST Kraków. Obecnie pracuje w Zakładzie Tańca Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie prowadzi zajęcia treningu fizycznego, świadomości ciała oraz improwizacji. Autorka ok. 30 spektakli improwizowanych, współpracuje regularnie z muzykami polskiej sceny improwizowanej.
Twórczyni projektów Studio Ciało i Laboratorium Improwizacji, w ramach których organizowane były regularne warsztaty i laboratoria improwizacji, prowadzone przez nauczycieli polskich i zagranicznych. Twórczyni i dyrektorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Tańca [SIC!], twórczyni Kolektywu Melba (improwizujących tancerzy i muzyków).
Kuratorka rocznego projektu w CSW Zamku Ujazdowskim Sic! four seasons.
Trzykrotna stypendystka MKiDN, odznaczona medalem KEN.

Improwizacja jest osią działań, na polu badań, edukacji, twórczości, prezentacji, animacji, upowszechniania. To dla artystki proces tworzenia i budowania form, choreografii ruchu, tańca i sensu w spektaklu, precyzyjnie i przenikliwie w ciągle otwartej możliwości na nowe działania i wydarzenia. Interesuje ją i fascynuje zagadnienie filozofii, która wydarza się w codzienności i manifestuje w prostocie. Improwizacja daje możliwość uchwycenia „decydującego momentu”, który trwa tylko chwilę, ale jest właśnie tym kluczowym.

Jedną z ostatnich prac artystki jest projekt badawczy zrealizowany ze studentami Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, którego rezultatem był spektakl Uważnie się przyglądam.
Ilona Trybuła jest autorką artykułu naukowego w wydawnictwie Akademii Muzycznej w Katowicach pt. Zawsze na nowo.

Cykl Partytury uważności:

  • Piękno jak powietrze;
  • Wszystko co jest, wydarza się teraz;
  • Partytury codzienności

Aleksandra Bożek-Muszyńska – improwizatorka, performerka, choreografka, instruktorka tańca współczesnego, trenerka biznesu i filolożka. Jej prace były prezentowane m.in. w Berlinie, Budapeszcie, Filadelfii, Nowym Jorku, Warszawie i Wiedniu. Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca 2015–2017 realizowanej przez Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, Intensive Course w School For New Dance Development w Amsterdamie oraz beneficjentka programu Global Practice Sharing w Movement Research w Nowym Jorku. Absolwentka kursu Choreografii Eksperymentalnej II organizowanego przez warszawskie Centrum w Ruchu. W 2022 roku ukończyła kilkumiesięczny kurs BODY-MIND CENTERING® organizowany przez Somatische Akademie w Berlinie. W 2017 roku wraz z Hanną Bylką-Kanecką założyła kolektyw Holobiont, którego celem są interdyscyplinarne projekty wielopokoleniowe. W swoich pracach bada granice między prostotą i naiwnością, prezentacją i facylitacją oraz znajdowaniem schematów i łamaniem ich. Aspekt wizualny oraz swoiste poczucie humoru są charakterystyczne dla jej prac. Jej ciało reaguje bardzo dobrze, kiedy może robić to, co lubi.

www.olabomu.com
www.holobiont.pl

Pierwsza odsłona: 16 czerwca o godz. 20.00;
kolejna: 21 lipca o godz. 20.00

Wstęp wolny

Więcej informacji: link

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close