11 listopada 2022 roku w godz. 13.00–20.00 dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zamieni się w wielki parkiet dla tancerzy tradycyjnych. Tego dnia na Scenie Tańców Polskich w ramach Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie będą prezentowane polskie tańce ludowe.

Wersja do druku

Udostępnij

Na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbędzie się wyjątkowy pokaz i warsztaty polskich tańców ludowych w ich najbardziej tradycyjnej i oryginalnej formie, których kuratorem i prowadzącym będzie Janusz Prusinowski (skrzypek, lirnik, harmonista, jeden z inicjatorów odrodzenia muzyki wiejskiej w Polsce, twórca festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata”). Obok niego na scenie pojawią się wybitni polscy muzycy, tancerze i śpiewacy ludowi wszystkich pokoleń. W tym roku na scenie pojawią między innymi: Kapela Biskupianie z Domachowa z mistrzynią Anną Chudą i Kapela Koźlarska Adama Kaisera z Przyprostyni, kapela Młoda Harta z Rzeszowszczyzny, Chłopcy z Nowoszyszek i Gustaw Juzala z Suwalszczyzny oraz pogranicza polsko-litewskiego, a także Janusz Prusinowski Kompania.

Scena Tańców Polskich wypełniona zostanie siedmiogodzinnym programem warsztatów tańców tradycyjnych z Wielkopolski, Mazowsza, Rzeszowszczyzny i Suwalszczyzny. Tancerze-animatorzy wprowadzą publiczność w podstawy kroków i ruchu tanecznego, umożliwiając wspólną zabawę. Mazurki, oberki, kujawiaki, chodzone, wiwaty, powolniaki, obyrtki, polki, krakowiaki i wiele innych tańców zabrzmi na żywo w wykonaniu mistrzów, ale też uczniów i młodych adeptów rzemiosła, jako że istotą żywej tradycji jest przekaz międzypokoleniowy, a Scena Tańców Polskich jest jego częścią.

W namiocie będzie można poczuć klimat ludowej Polski, a to dzięki muzyce i tańcom, ale także rekwizytom, wykonanym przez słynną florystkę – Gretę Dziubek. U boku prowadzącego będzie można zobaczyć tradycyjną rózgę kwiatową – nieodłączny element tradycyjnego wesela. Rózga była wita przez druhny, a następnie przekazywana staroście weselnemu, który pełnił funkcję mistrza ceremonii weselnej, a rola rózgi zaznaczała się w najważniejszych momentach obrzędu weselnego i stawała się symbolem całego wesela. Ten atrybut starosty, dzięki któremu kierował całym weselem, jest także elementem namiotu organizatora i atrybutem tutejszego starosty. Janusz Prusinowski za pomocą rózgi będzie ogłaszał kolejne etapy wydarzenia i zapraszał do kolejnych tańców. Wszyscy artyści będą mieli także tradycyjne przypinki z suszonych kwiatów. Przypinki, do dziś spotykane w tradycji weselnej, mają być znakiem dla potencjalnych kawalerów i panien, czy druga osoba jest stanu wolnego.

Program Sceny Tańców Polskich

13.00–14.00 Hymn Polski grany na instrumentach ludowych i warsztaty taneczne Tańce Polski Centralnej. Prowadzi: Janusz Prusinowski Kompania

14.00–14.50 Warsztaty taneczne Tańce wielkopolskie. Prowadzą: Kapela Biskupianie z Domachowa i Kapela Koźlarska Adama Kaisera z Przyprostyni z Anną Chudą z Biskupizny

14.50–15.40 Warsztaty taneczne tańców Suwalszczyzny i pogranicza polsko-litewskiego. Prowadzą: Chłopcy z Nowoszyszek i Gustaw Juzala

15.40–16.30 Warsztaty taneczne tańców Rzeszowszczyzny. Prowadzi: kapela Młoda Harta

16.30–17.20  Warsztaty taneczne Tańce wielkopolskie. Prowadzą: Kapela Biskupianie z Domachowa i Kapela Koźlarska Adama Kaisera z Przyprostyni z Anną Chudą z Biskupizny

17.20–18.10 Warsztaty taneczne tańców Suwalszczyzny i pogranicza polsko-litewskiego. Prowadzą: Chłopcy z Nowoszyszek i Gustaw Juzala

18.10–19.00 Warsztaty taneczne tańców Rzeszowszczyzny. Prowadzi: kapela Młoda Harta

19.00–20.00 Warsztaty taneczne Tańce Polski Centralnej. Prowadzi: Janusz Prusinowski Kompania

Organizatorem festiwalu jest Biuro Programu „Niepodległa”.

Wszystkie wydarzenia dla całej rodziny na stronie Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu: link

Wydarzenie na Facebooku: link

***

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017–2022.

Projekt finansowany ze środków budżetu państwa w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close