Wersja do druku

Udostępnij

Wystawa Lepsza ja jest refleksją na temat współczesnej kultury indywidualizmu, jej przyczyn, efektów i skutków ubocznych. Składa się z działań, performansów, treningów i warsztatów z udziałem publiczności, a jej przestrzeń stanie się sceną, siłownią, salą do jogi i gabinetem terapeutycznym oraz miejscem rozmowy.

 

Przemiany życia społecznego ukształtowały współczesnego człowieka jako rozdartego pomiędzy pragnieniem bycia sobą a potrzebą akceptacji. Nie jesteśmy doskonali, bywamy w gorszej formie, ale wiemy już, że możemy sobie pozwolić na słabość. W obecny pęd ku zdrowiu i szczęściu wpisane jest też widmo porażki i zawodu. Dbanie o sprawne ciało może prowadzić do samooskarżeń i samopotępienia, a w konsekwencji do rozczarowania sobą i poczucia winy. Z czasem odkrywamy, że granica pomiędzy tym, co nam służy, a tym, co nam szkodzi, jest płynna. Jednak potrzeba ruchu nie zawsze jest podyktowana modą ani nie musi być socjologicznym dowodem na rozwój kapitalizmu – bywa, że biegamy, bo dzięki temu czujemy się lepiej.

 

Pamela w galerii

W ramach wystawy w sierpniu Marta Ziółek pokazuje performans Pamela w galerii (11-13 sierpnia 2017). Pamela w galerii to pierwsza performatywna odsłona zainicjowanego przez artystkę projektu Pamela, który koncentruje się wokół współczesnej figury trickstera i nowej rytualności. W zależności od miejsca i przestrzeni polega on na permanentnej zmianie formuły zadania/rytuału. Zaproszeni goście będą się wcielać w Pamelę i kreować/infekować jej świat. Trzydniowy seans z Pamelą to rodzaj otwartego performansu/wystawy, której towarzyszyć będą grupowe ceremonie i indywidulane rytuały. Całość zostanie zamknięta grupową uroczystością.

 

Trailer

 

Następnie amerykańska choreografka Jennifer Lacey poprowadzi warsztaty dla tancerzy i choreografów (15-18 sierpnia 2017), indywidualne konsultacje (16-19 sierpnia 2017) oraz warsztaty dla wszystkich (19 sierpnia).

 

Jennifer Lacey, What Should I Do and If I Do It Will It Make Me – indywidualne konsultacje

Konsulatcje odbywają się w języku angielskim, wstep w cenie biletu, uczestnictwo zgodnie z zasadą „kto pierwszy, ten lepszy”. Wykorzystując brak obiektów na wystawie Lepsza ja oraz odwołując się w do kolekcji Zachęty jako systemu interpretacyjnego, Jennifer Lacey proponuje zwiedzającym indywidualne konsultacje – niby-terapię.

Więcej

 

Warsztaty Beauty care

W ramach warsztatów Beauty care (Pielęgnacja urody) omówione zostaną metody opracowane na rzecz pracy I heart Lygia Clark, les soins Aesthetiques. To rodzaj performansu – spektakl wykonywany przez trójkę tancerzy/opiekunów, zbudowany na doświadczeniu sensorycznym jednej osoby. Uczestnicy wraz z prowadzącą będą wykorzystywać praktykę performatywną służącą indywidualnemu doświadczaniu przestrzeni. Jak mówi prowadząca: „Nie sięgamy do terapii (gdyż nic nam nie dolega), ale spróbujemy wypracować metodę, która umożliwi przejęcie kontroli nad estetycznymi doświadczeniami innych osób.”.

 

Warsztaty dla tancerzy i choreografów

Warsztaty dla wszystkich

 

Jennifer Lacey – amerykańska choreografka mieszkająca w Paryżu. Artystka stale modyfikuje metody twórcze. Punktem wyjścia dla jej prac jest taniec, choć nie zawsze jest to oczywiste. Swoje dzieła określa jako twórczą i zabawną hermeneutykę ciał i ich otoczenia. Interesuje ją uwalnianie tańca od aspektu widowiskowości oraz przekraczanie granic gatunkowych performansu. Jej twórczość była prezentowana na arenie międzynarodowej w teatrach, muzeach, galeriach oraz w formie warsztatów i publikacji. Jest stypendystką Doris Duke Impact Artist Fellowship i Guggenheim Fellowship.

 

Na koniec miesiąca Paweł Sakowicz zaprosi na wielogodzinną praktykę skakania – Jumpcore (25-26 sierpnia 2017).

 

Jumpcore

Przez trzy dni sale Zachęty będą miejscem tworzenia choreografii opartej na różnych skokach – od baletowych po rave’owe. TemaTematem będzie też ergonomia ruchu: czy da się tańczyć jak najszybciej, jednocześnie zachowując jak najwięcej energii? Czy istnieje taki rodzaj ruchu, który zamienia ciało w energetyczną maszynę?

Więcej

 

Więcej informacji: zacheta.art.pl/pl/wystawy/lepsza-ja

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close