Wersja do druku

Udostępnij

W niedzielę 23 lutego o godz. 16.00 Fundacja „Terpsychora” zaprasza do Galerii Apteka Sztuki w Warszawie (al. Wyzwolenia 3/5) na kolejne spotkanie w cyklu Gwiazdy polskiego baletu. Gościem spotkania będzie Maksim Woitiul, pierwszy solista Polskiego Baletu Narodowego. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Gardzina-Kubała. Wstęp wolny.Maksim Woitiul: Jeden z najwybitniejszych artystów polskiego baletu. Urodził się w Mińsku na Białorusi. W 1996 roku ukończył Państwową Szkołę Baletową w Mińsku. W tym samym roku został zaangażowany do baletu Państwowego Akademickiego Teatru Wielkiego Białorusi. W 1998 roku został przyjęty do baletu Teatru Wielkiego- Opery Narodowej w Warszawie w randze solisty, a już w 1999 roku otrzymał tytuł pierwszego solisty. W sezonie 2001/2002 występował z Narodowym Baletem Kanady w randze solisty.

Od 2009 roku jest pierwszym solistą Polskiego Baletu Narodowego. Stworzył wiele niezapomnianych kreacji w czołowych partiach w baletach klasycznych i współczesnych. Występował gościnnie na scenach baletowych Anglii, Austrii, Belgii, Chin, Francji, Finlandii, Holandii, Hiszpanii, Izraela, Kanady, Litwy, Łotwy, Niemiec, Nowej Zelandii, Panamy, Rosji, Szwajcarii, USA, Węgier, Włoch, Wenezueli. Współpracuje z wybitnymi choreografami takimi jak: Boris Ejfman, Mats Ek, Jurij Grigorowicz, Jiří Kylián, Natalia Makarowa, John Neumeier, Krzysztof Pastor, Emil Wesołowski. W 2011 roku Maksim Woitiul otrzymał Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za wybitne osiągnięcia baletowe na scenie Teatru Wielkiego.

REPERTUAR

***

Link do wydarzenia

Gwiazdy polskiego baletu to cykliczne spotkania zwybitnymi artystami polskiej sceny baletowej, organizowane w ramach projektu Fundacji „Terpsychora”, popularyzujące polską sztukę baletową, przywracające pamięć o artystach i ich osiągnięciach, a także dokumentujące dokonania współczesnych twórców i wykonawców.


Gwiazdy Polskiego Baletu to także okazja do bezpośredniej rozmowy zartystami, zadania im pytań, pogłębienia swojej wiedzy, wymiany poglądów i dyskusji w gronie osób o podobnych pasjach i zainteresowaniach. Celem projektu jest również poszerzanie grona odbiorców sztuki tańca, baletu i choreografii i zwrócenie uwagi na problemy dotykające środowisko tancerzy i choreografów.

Więcej informacji: www.terpsychora.edu.pl

O projekcie Śladami polskiej Terpsychory

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close