Z przyjemnością informujemy, że Nagrodę Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych za najlepszą publikację książkową z zakresu wiedzy o dramacie, teatrze i widowiskach wydaną w 2022 roku otrzymał Słownik tańca współczesnego pod redakcją Małgorzaty Leyko, Joanny Szymajdy i przy współpracy Tomasza Ciesielskiego (Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego). Uroczystość jej wręczenia odbyła się 26 kwietnia 2023 roku w Instytucie Teatralnym w Warszawie.

Wersja do druku

Udostępnij

W tym roku poza Słownikiem tańca współczesnego pod redakcją Małgorzaty Leyko i Joanny Szymajdy i przy współpracy Tomasza Ciesielskiego nominacje do tej nagrody otrzymały książki takie jak:

  • Marzenna Wiśniewska, Archipelag indywidualności. Solowe teatry performerów współdziałających z materią, Wydawnictwo Naukowe UMK, Toruń 2022;
  • Anna R. Burzyńska, Atlas anatomiczny Georga Büchnera, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2022;
  • Katarzyna Fazan, Pasaże scenografii. Praskie Quadriennale 1999-2019, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2022;
  • Łucja Iwanczewska, Potencjalności transformacji. Krótkie trwanie performansów kulturowych w Polsce lat 90., Instytut Badań Literackich, Warszawa 2022.

Fragmenty nominowanych książek są dostępne na stronie Encyklopedii Teatru Polskiego: link.

***

O Słowniku tańca współczesnego pod redakcją Małgorzaty Leyko i Joanny Szymajdy i przy współpracy Tomasza Ciesielskiego:

Książka ta to pionierska na rodzimym rynku wydawniczym propozycja obejmująca kompleksową wiedzę dotyczącą tańca od początku XX wieku do chwili obecnej, a w wymiarze geograficznym koncentrująca się na polskich dziejach tańca w perspektywie międzynarodowej. W publikacji szczególną uwagę poświęcono przypadającym na minione dwie dekady najnowszym zjawiskom w polskim środowisku tanecznym, które dotychczas nie zostały zaprezentowane w sposób holistyczny, co służy ukazaniu różnorodności i intensywności, z jaką rozwija się młody taniec w Polsce.

Słownik tańca współczesnego, red. Małgorzata Leyko i Joanna Szymajda, przy współpracy Tomasza Ciesielskiego, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2022.

Więcej informacji o książce: link

***

Więcej informacji o wydarzeniu: link

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close