15 listopada o godzinie 19.00 Teatr Tańca Zawirowania wystąpi na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej ze spektaklem Tańcząc Boską Komedię. Będzie to okazja do świętowania 45-lecia pracy artystycznej choreografki Elwiry Piorun.

Wersja do druku

Udostępnij

Tańcząc Boską Komedię to ambitna próba zmierzenia się z dziełem Dantego, który wykreował w XIV wieku swoją wizję świata pozaziemskiego. Była ona na tyle silna, że przetrwała pokolenia i wciąż oddziałuje na współczesność. W przedstawieniu nie chodzi o to, żeby opowiedzieć wszystkie wątki zawarte w poemacie, gdyż to nie jest możliwe podczas godzinnego spektaklu, ale żeby choć trochę zbliżyć się do niektórych poruszanych w nim tematów. Tak jak Boska Komedia opisywała świat średniowiecza z całym jego bogactwem idei i ostrzegała przed moralnym osądem w zaświatach, tak tancerze próbują zastanowić się nad współczesnym światem. Rzecz dzieje się nie w świecie pozaziemskim ani w dawnych czasach, ale tu i teraz. Punktem wyjścia jest refleksja, że przechodząc przez życie można zetknąć się ze swoim Piekłem, Czyśćcem i Niebem.

Tańcząc Boską Komedię to bardziej impresja dotykająca poszczególnych tematów niż próba ich pogłębiania. To raczej wyzwanie dla choreografa i tancerzy, żeby spróbować zamienić skomplikowany język poezji Dantego, nasycony rozbuchanymi obrazami plastycznymi, na język tańca. Chodzi o to, żeby przedstawić równie sugestywny obraz świata, który można podobnie chłonąć za pomocą wszystkich zmysłów i przy jego pomocy pobudzić refleksję nad współczesnym życiem i jego konsekwencjami. To próba wprowadzenia minimum porządku w świat chaosu i nadmiaru, który nas otacza.

Realizatorzy:

Choreografia: Elwira Piorun
Dramaturgia: Aleksandra Kostrzewa
Występują: Liwia Bargiel, Aleksandra Krajewska, Michał Adam Góral, Michał Przybyła
Współpraca twórcza: Gieorgij Puchalski

Wydarzenie na Facebooku: https://fb.me/e/fGy5G5dzu

Link do biletów: https://butik.teatrwielki.pl/rezerwacja

Spektakl zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close