Wersja do druku

Udostępnij

Podczas XXI edycji Międzynarodowych Spotkań Sztuki Akcji ROZDROŻE, zaplanowanej w dniach 24 października-6 listopada 2014, pokazana zostanie twórczość artystów z Francji  i z Polski. Przypomniana zostanie sztuka  dwóch wybitnych twórców działających na pograniczu sztuk performatywnych i wizualnych: choreografki francuskiej Maguy Marin i polskiego reżysera i plastyka Tadeusza Kantora (którego rocznica stulecia urodzin będzie obchodzona w 2015 roku)  oraz prace  sytuujące się w kręgu inspiracji ich sztuką. W ramach festiwalu planowane są pokazy spektakli: Compagnie Maguy Marin, zespołu Francois Verreta, Teatru „Cinema” z Michałowic i warszawskiego Teatru „Academia”. Wszystkie prezentowane spektakle będą światowymi bądź polskimi premierami.  Ponadto w programie ja znalazły się są prelekcje, spotkania artystów z widzami oraz warsztaty  artystyczne prowadzone przez byłych aktorów Teatru Cricot 2 Tadeusza Kantora. Ambicją organizatorów  festiwalu „ROZDROŻE” jest odkrycie lub przypomnienie twórczości artystów z Francji o unikalnych wartościach artystycznych i duchowych oraz skonfrontowanie ich dokonań z poszukiwaniami twórców polskich działających w tym samym obszarze sztuki.  Dzięki festiwalowi ROZDROŻE publiczność pozna sztukę wyróżniających się artystów z Francji, zobaczy też nowe spektakle rodzimych artystów. Prelekcje, spotkania i warsztaty dadzą szansę poszerzenia wiedzy, bezpośredniego kontaktu i dialogu z artystami oraz twórczej inspiracji.

         

 Informacje o wydarzeniach:

 

Festiwal otworzy prelekcja dr Joanny Szymajdy na temat twórczości wybitnej francuskiej choreografki Maguy Marin w CSW.  Następnego dnia w  Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbędzie się  pokaz  spektaklu pt. BiT   zespołu Compagnie Maguy Marin z Tuluzy  w choreografii artystki (będzie to polska premiera tego przedstawienia). Spektakl ten pokazuje collage ludzkich zachowań, w którym istotną rolę odgrywają: rytm ruchu oraz interakcje sześciu tancerzy. Jego prapremiera miała miejsce 17 września 2014 w Tuluzie.  Po spektaklu odbędzie się spotkanie artystów z widzami.  Zespół Compagnie Maguy Marin  założony w 1978 roku jest jedną z czołowych francuskich grup tańca współczesnego. Maguy Marin jest uznawana za wybitną nowatorkę  tworzącą na pograniczu tańca, teatru  i sztuk  wizualnych. Artystka jest autorką i choreografką ponad 40 spektakli prezentowanych w większości krajów Europy. Występ na festiwalu ROZDROŻE 2014 – to druga wizyta artystki w Polsce (po wielu latach od pierwszej).

                 

W CSW odbędzie się także  prelekcja francuskiego choreografa  Francois Verreta, w którego twórczości można dostrzec inspiracje płynące z twórczości Maguy Marin. Francois Verret jest jednym z najbardziej twórczych choreografów francuskich. Jego spektakle sytuują się na pograniczu tańca, teatru i performance art.  Zespół Verreta założony w 1998 roku  prezentował spektakle w wielu krajach, w tym wiele razy na festiwalu w Awinionie. W  Zamku Ujazdowskim odbędą się 2 premierowe pokazy  spektaklu  pt. Central Europe (tytuł roboczy) zespołu Compagnie Francois Verret  w choreografii Francois Verreta. Podczas festiwalu ROZDROŻE 2014 dojdzie do przedpremierowych pokazów spektaklu otwierającego cykl przedstawień pt. Rhapsodie demente (Obłąkańcza rapsodia).  W spektaklu łączącym taniec, muzykę i instalację plastyczną wezmą udział artyści z Europy Zachodniej i Wschodniej. Przedstawienie tworzy collage obrazów wyrażających kondycję człowieka zdominowaną historią  Europy środkowej.  Inspiracje czerpie m.in. z utworów Heinera Müllera, Swietłany Aleksijewicz i Wisławy Szymborskiej.  Twórczość Verreta nigdy nie była prezentowana w Polsce. Po pierwszym pokazie ww. spektaklu odbędzie się spotkanie artystów z widzami.

        

Podczas festiwalu dojdzie do premiery spektaklu pt. Strona po stronie warszawskiego TeatruAcademia” (przedstawienie będzie prezentowane dwukrotnie w Teatrze „Academia”). Teatr „Academia” założyli w 1993 roku plastycy i scenografowie: Roman Woźniak i Marcin Jarnuszkiewicz.  Przedstawienia teatru „Academia” łączą narrację wizualną z muzyką, ruchem i tańcem.  Zespół występował  na wielu festiwalach teatralnych w Polsce oraz w Niemczech i w Wielkiej Brytanii. Autorem scenariusza, scenografii oraz reżyserem spektaklu jest Roman Woźniak. Spektakl  tworzy seria wspomnień dojrzałego mężczyzny przywołującego obrazy ważnych dla niego kobiet. Przedstawienie jest także impresją o przemijaniu, potrzebie piękna i wzruszeń. Estetyka spektaklu Teatru„Academia” może być   porównywana z niektórymi przedstawieniami Maguy Marin.

            

Do udziału w festiwalu zaproszono także Teatr „Cinema” z Michałowic. Założony w 1992 roku przez plastyków i aktorów  zespół jest jednym z najbardziej oryginalnych i cenionych polskich teatrów poszukujących, nawiązujących do tradycji polskiej i europejskiej awangardy teatralnej (m.in. do twórczości Tadeusza Kantora). Zespół występował  na wielu festiwalach  m.in. w Niemczech, Szwajcarii i w Izraelu. Teatr  z Michałowic dwukrotnie zaprezentuje w CSW spektakl pt. Rewia ognia. Podczas festiwalu odbędzie się jego premiera. Autorem, reżyserem i scenografem przedstawienia jest Zbigniew Szumski. Spektakl jest inspirowany prozą poetycką Edmonda Jabesa. Ukazuje  miłość dwojga młodych ludzi w kontekście holocaustu. Przestawienie operuje głównie ruchem i narracją wizualną.     

 

Program festiwalu uzupełnią: warszawska premiera filmu pt. 1 + 1 = 0 w reż. Marie Vayssiere i  Stephane’a Nota (o warsztatach  Tadeusza Kantora w Charleville – Mezieres) oraz  warsztaty dla aktorów prowadzone przez  byłych polskich i francuskich aktorów Teatru Cricot 2 Tadeusza Kantora: Marie Vayssiere, Ludmiłę Rybę i Bogdana Renczyńskiego. Wspomniane przedsięwzięcia odbędą się w CSW.

 

HARMONOGRAM FESTIWALU

                        

Organizatorem festiwalu „Rozdroże 2014” jest Fundacja Sztuka i Współczesność we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Organizacjęfestiwalu  dofinansowano ze środków: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego R.P., Miasta Stołecznego Warszawy, Instytutu Francuskiego oraz  Instytutu Francuskiego w Warszawie. Partnerem i współorganizatorem pokazu spektaklu  pt. BiT Compagnie Maguy Marin jest Teatr Wielki – OperaNarodowa.

 

Więcej

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close