Wersja do druku

Udostępnij

W sobotę i w niedzielę 20 i 21 października o godz. 20.00 w Nowym Teatrze (Hala warsztatowa, ul. Madalińskiego 10/16) w ramach przeglądu Orientacja: Taniec. Afryka zostaną pokazane dwa spektakle belgijskiej choreografki, Uli Sickle, przygotowane wspólnie z artystami z Konga.

Ula Sickle/Dinozord/Yann Leguay: Solid Gold’

Tytuł Solid Gold, nawiązuje zarówno do popularnego w Stanach w latach 80.programu telewizyjnego, płyty, która sprzedała się w przekraczającym milion nakładzie, jak i do bogactw naturalnych, którymi może poszczycić …się Kongo. Podczas gdy mocarze świata polityki rozdzielają między siebie złoto, diamenty czy tytan, prawdziwe bogactwo twórcze i intelektualne – młode pokolenie Konga – wciąż pozostaje niezauważone

30minutowy performance prowadzi widza przez bogatą historię hip hopu – od jego najwcześniejszych form wywodzących się z tańca afrykańskiego po współczesną formę tańca ulicznego, popularnego dziś w Kongo.

Bogactwo formy i stylu, który kształtował się przez dekady, sięga również do form tańca popularnych w latach 20tych w Harlemie, na Broadwayu czy na nowojorskiej scenie w latach 70/80.

Koncept: Ula Sickle

Współpraca: Dinozord i Yann Leguay

Performance: Dinozord

Reżyseria dźwięku: Yann Leguay

Reżyseria świateł: Ula Sickle

Produkcja: Caravan Production for Rebecca September vzw

Ula Sickle/ Jolie Ngemi/ Yann Leguay: Jolie

Tematem spektaklu Jolie, stworzonego z i dla kongijskiej tancerki Jolie Ngemi, jest refleksja nad ideą piękna w muzyce i w tańcu jej kraju, w których – jak pisze krytyk sztuki Achille Mbembé – zderzające się ze sobą sprzeczności, brzydota i hałas życia codziennego w Kongo, ulegają sprężeniu i przetworzeniu. Jolie, ze swojej kobiecej perspektywy, przekazuje publiczności energię, determinację i twórczy potencjał nowego pokolenia kongijskich artystów.

Koncept: Ula Sickle

Współpraca: Jolie Ngemi & Yann Leguay

Performance: Jolie Ngemi

Reżyseria dźwięku : Yann Leguay

Programowanie dźwięku: Sylvain Lebeux

Reżyseria świateł: Ula Sickle & Peter Fol

Produkcja: Caravan Production for Rebecca September vzw

Koprodukcja: Rencontres Chorégraphiques Internationales de Seine Saint-Denis (Paris FR), Kaaitheater (Brussels BE), KVS (Brussels BE), B:OM Festival (Seoul KR) przy wsparciu Ministerstwa Kultury, Sportu i Turystyki oraz Korea Arts Management Service, a także Wspólnoty Flamandzkiej Regionu Miasta Stołecznego Brukseli (VGC)

Ula Sickle: belgijska artystka, teoretyczka sztuki, choreografka. Urodziła się w Toronto w 1978 roku. Autorka licznych przedstawień solowych, jak choćby Im/possible Figures (2007 r.), pracowała również jako choreograf przy wielu produkcjach teatralnych, m.in. w TR Warszawa. Od 2008 r. regularnie naucza i występuje w Kongo.

Dinozord (Patrick Mbungu): tancerz, performer. Urodził się w 1978 r. w Kinszasie, studiował w Art School L’ESPORA. Karierę rozpoczął w 2000 r. w raperskiej grupie The Leader Boys. W październiku 2007 r. został zaproszony do Platform of Contemporary Dance w Maputo gdzie rozpoczął solową karierę.

Jolie Ngemi: tancerka. Urodziła się w 1989 r. w Kinszasie. W ciągu ostatnich kilku lat uczestniczyła w licznych warsztatach tanecznych organizowanych przez KVS podróżując do Kisangani, Gomy oraz do stolicy Rwandy Kigali. Brała udział w spektaklu „Mists” Thomasa Steyaerta (byłego tancerza zespołu Ultima Vez), którego premiera odbyła się w KVS w 2010 r.

Yann Leguay: artysta wizualny i kompozytor. Brał udział w licznych wystawach, jak choćby Radiodays w deApel Amsterdam, Le Nouveau Festival w Centrum Pompidou w Paryżu czy French May w Hong Kongu. Jest autorem ścieżek dźwiękowych do wielu filmów krótkometrażowych. Swoje kompozycje dźwiękowe prezentuje na regularnych koncertach w Paryżu i w Brukseli.

Bilety na spektakle w cena 30zł/ wejściówki 15zł

W kasie Nowego Teatru

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close