Wersja do druku

Udostępnij

Samorząd Studentów Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza w poniedziałek 4 kwietnia 2016 o godz. 18.30  (sala D w Auditorium Maximum) na spotkanie z dyrektorem Polskiego Baletu Narodowego Krzysztofem Pastorem. Rozmowę poprowadzi Magdalena Juźwik. Krzysztof Pastor opowie m.in. o nadchodzącej premierze Burzy, kulisach pracy choreografa oraz zbliżającym się baletowym Festiwalu Szekspirowskim w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Na uczestników, oprócz rozmowy, czekają upominki-niespodzianki, które będą rozlosowane wśród biorących udział w spotkaniu.

 

W zeszłym tygodniu w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbyła się inna rozmowa z Krzysztofem Pastorem. Podczas spotkania można było również zobaczyć specjalny przedpremierowy pokaz fragmentu baletu. Obecny był także dyrektor Waldemar Dąbrowski, który wprowadził publiczność w tematykę Festiwalu Szekspirowskiego Polskiego Baletu Narodowego. Pomysłodawcami i realizatorami tego wydarzenia są Paweł Chynowski i Krzysztof Pastor. Już sześć lat temu zrodziła się idea uczczenia twórczości angielskiego dramaturga. Polski teatr wpisuje się tym samym w tradycję europejską, której nieodłącznym językiem jest przecież taniec i muzyka. W celu realizacji swojej misji, propagowania sztuki, TW – ON podejmuje wyzwania współczesności, tworząc unikatowe wydarzenie taneczne i przekładając słowa Szekspira na ruch.

 

W dniach 9- 28 kwietnia 2016 roku TW – ON wystawi pięć inscenizacji dzieł Szekspira, każda z nich w odmiennej stylistyce tanecznej. Będą to klasyczne już Poskromienie złośnicy w choreografii Johna Cranko – mistrza baletów narracyjnych (prapremiera: Stuttgart 1969, premiera polska: Warszawa 2015) i Sen nocy letniej Johna Neumeiera (ucznia Cranko) – zaliczanego do neoklasyków baletu (prapremiera: Hamburg 1977, premiera polska: Warszawa 2013), dwa spektakle Krzysztofa Pastora: Romeo i Julia (prapremiera: Edynburg 2008, premiera polska: Warszawa 2014) oraz Burza (prapremiera: Amsterdam 2014, premiera polska: Warszawa 2016), a także Hamlet Jacka Tyskiego (prapremiera: Warszawa 2013).

 

Festiwal otworzy warszawska premiera Burzy, autorski balet Pastora. Dyrektor PBN zainspirował się pracami irańskich artystów: Shirina Neshata i Shoji Azariego. Jak przyznał choreograf, praca nad tym spektaklem stanowiła nie lada wyzwanie. Wyróżnikami tego baletu są improwizowane fragmenty oraz wprowadzenie na scenę muzyka, Abbasa Bakhtiariego, wirtuoza­ perkusjonisty, który na bębnie obręczowym daf wprowadzi do utworów Henry’ego Purcella, Thomasa Tallisa, Roberta Johnsona, Matthew Locke’a oraz Michela van der Aa, ludowy koloryt rytmiczny. Ciekawostką jest też cytat z Popołudnia fauna Wacława Niżyńskiego (pod koniec duetu Kalibana i Mirandy). Pastor wyeksponował cztery główne sensy sztuki, opowiadając o relacjach między Prosperem, Kalibanem i Mirandą. Istotne są również motywy: nieuniknionego odejścia córki od ojca, zemsty i przebaczenia oraz przyznania się do popełnionych błędów. Przy przeniesieniu inscenizacji choreograf wprowadził kilka fragmentów tekstu Szekspira (w formie głosu z offu i projekcji multimedialnej), które zawierają według niego najgłębszy sens dramatu, nie zawsze przekładalny na ruch. Jest to z pewnością spektakl, który posiada duży potencjał i wiele elementów innowacyjnych, niepojawiających się dotąd w repertuarze PBN.

Kolejne prezentacje Burzy zaplanowane są w dniach 10 oraz 22-24 kwietnia. 

 

(Relacja ze spotkania z Krzysztofem Pastorem: Agnieszka Rutkowska).

  

Więcej informacji o spektaklu i streszczenie

 

Więcej o Festiwalu Szekspirowskim Polskiego Baletu Narodowego

 

Krzysztof Pastor – choreograf i dyrektor Polskiego Baletu Narodowego. Przygotował ponad 50 baletów na całym świecie, m.in. dla Holenderskiego Baletu Narodowego, Australian Ballet, Washington Ballet, Joffrey Ballet w Chicago, Scottish Ballet, Królewskiego Baletu Flandrii czy Królewskiego Baletu Szwedzkiego. Z Polskim Baletem Narodowym zrealizował m.in. takie balety, jak Kurt Weill, Tristan, Romeo i Julia, Casanova w Warszawie czy Burza. Łączy obowiązki dyrektora Polskiego Baletu Narodowego z pozycją choreografa-rezydenta Holenderskiego Baletu Narodowego (od 2001) oraz dyrektora artystycznego Litewskiego Baletu Narodowego (od 2011).

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close