Wersja do druku

Udostępnij

Sue Schroeder i Simon Gentry z zespołu Core Dance (USA) we współpracy z Sichowską Fundacją Edukacyjną organizują spotkanie artystów i artystek reprezentujących różne dziedziny sztuki, jak performans, taniec, teatr, sztuki wizualne, literatura. Spotkanie odbędzie się w Café Relaks/Kawiarni Relaks w Warszawie (ul. Puławksa 48) w poniedziałek 23 lipca o 16.00. Głównym założeniem jest dyskusja nad stworzeniem nowego, immersyjnego projektu performatywnego w Polsce. Organizatorzy pragną dowiedzieć się od polskich artystów i artystek więcej na temat lokalnego krajobrazu artystycznego i jego kluczowych problemów, a także zainicjować twórczą współpracę z przedstawiciel(k)ami polskiego świata sztuki. Spotkanie, łączenie, konwersacja, (w)słuchanie oraz wymiana są głównymi filarami, na których zasadza się działalność organizatorów wydarzenia.

 

Sue Schroeder – dyrektorka artystyczna oraz współzałożycielka grupy Core Dance. Pracuje w sposób procesualny, skupiając się na pracy badawczej oraz tworzeniu nowego tańca i ruchu. Pomysłowo integruje procesy współpracy w projektach skupiających artystów i artystki działających na polach kompozycji i muzyki, sztuk wizualnych, literatury oraz innych mediów. Studiowała pod kierunkiem Billa Evansa, Hanyi Holm, Olivera Kostocka, Anny Halprin i Johna M. Wilsona. W swojej praktyce stosuje techniki Body-Mind Centering®, improwizacji kontaktowej, tańca współczesnego oraz kompozycji. Jest laureatką wielu nagród, grantów i stypendiów, m.in. Haldeman Award for Merit oraz Cultural Multiplicators from Foreign Countries Award, przyznawanej przez Instytu Goethego w Monachium. W 2016 roku pełniła obowiązki dyrektorki izraelskiego festiwalu EXPOSED, sześciotygodniowego wydarzenia poświęconego projektom na przecięciu tańca współczesnego i teatru fizycznego. W 2017 roku została powołana na stanowisko Community Impact Arts Administrator w Center for Creativity & Arts, działającym przy Emory University w Atlancie. W 2018 roku została laureatką ArtsATL Luminary Halcyon Award.

 

Simon Gentry – artysta-rezydent w Core Dance in Visual Design and Media. Posiada ponad dwudziestoletnie doświadczenie jako fotograf; od pięciu lat działa również jako twórca filmowy. Od ponad dekady rejestruje taniec, obrazy nieruchome oraz ruchome. Dodatkowo współpracuje z organizacjami pomocy społecznej, wykorzystując sztukę jako inspirację dla młodzieży i seniorów. Obecnie pracuje nad projektami If: a memoir oraz Poland Project.

 

Strona zespołu: http://www.coredance.org/

 

Sichowska Fundacja Edukacyjna promuje edukację w duchu holistycznym, opartą na uniwersalnych wartościach estetyki, godności ludzkiej, psychologii głębi oraz uznaniu świata za przestrzeń uświęconą, którą należy szanować.

W świecie, który całkiem dosłownie oszalał, Dom i Biblioteka Sichowska starają się chronić to, co możliwe: poezję, sztukę, muzykę, taniec, wolność religijną, filozofię, naukę, medycynę oraz psychologię głębi, zachęcając osoby reprezentujące te obszary do dzielenia się swoim doświadczeniem w spokojnym otoczeniu natury i lasu, w nadziei że doświadczenie to przyniesie budujące owoce w przyszłości. Pamięć o pięknie. Pamięć o estetyce. Dom i Biblioteka Sichowska www.sichow.eu

 

Opis projektu od artystów:

Jako artyści pragniemy stworzyć immersyjna pracę performatywną na przecięciu ruchu, teatru, poezji, prozy, filmu i historii, działając we współpracy z lokalnymi artyst(k)ami i przedstawiciel(k)ami miejscowych społeczności, w oparciu o badania artystyczne zakorzenione w krajobrazie polskiej przeszłości i teraźniejszości oraz aspiracji dotyczących najbliższej przyszłości.

Krajobraz, lasy, architektura i pamięć o polskiej wsi skłoniły nas do powrotu w to miejsce z modlitwą na ustach i uwielbieniem dla codzienności. Ślady codzienności dopominają się o naszą uwagę, opowiedzenie ich na nowo oraz odnalezienie ukrytej w nich wartości.

 

Wstępne obszary zainteresowania obejmują m.in.:

– upamiętnienie poetek, które zginęły w obozach koncentracyjnych. Kobiety uciszone podczas wojny przemawiają znowu (m.in. Grażyna Chrostowska, Anna Zahorska, Zuzanna Ginczanka, Henryka Lazowertowna),

– życie żydowskie na rynku: sztetl w pieśniach, ruchu, tańcu i poezji,

– rodzina rozdzielona przez wojnę znajduje nowy dom w Sichowie,

– pierwsza książka zakupiona przez Krzysztofa Radziwiłła (tomik poezji George’a Byrona) jako fundament biblioteki sichowskiej oraz metafora podróży w czasie. Książka w toku wielu wojen zawędrowała m.in. do Azji i powojennej Warszawy, powracając do Sichowa w 2009 r. 

– działania artystyczne w projekcie jako praktyka uzdrawiania atmosfery zniszczonej przez wojnę i stłamszonej przez komunizm.

 

Oświadczenie woli:

Sichowska Fundacja Edukacyjna oraz artyści i artystki biorący udział w projekcie wierzą, że sztuka posiada moc sprawczą, sprzyja zmianom oraz inspiruje re-edukację. Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, mierzymy się z małostkowością nacjonalizmu, antysemityzmu, populizmu i innych fundamentalizmów, przeciwstawiając im życie nasycone edukacją i wrażliwością artystyczną. Czas przywrócić renesansowe podejście do edukacji. Poezja, filozofia, muzyka i sztuka są równie ważne jak technologia. Edukacja nie obiecuje życia wolnego od trudów i politycznego niepokoju, jednak prowadzi nas do niezależnego myślenia oraz poczucia celowości i spełnienia w życiu.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close