Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie zaprasza na spotkanie z Katarzyną Sobiszewską i Aleksandrem Sobiszewskim – wybitnymi artystami baletu. Odbędzie się ono 18 czerwca 2023 roku (niedziela) o godz. 17.00 w Sali Audytoryjno-Kinowej im. Karola Szymanowskiego na tej Uczelni.

Wersja do druku

Udostępnij

Za przygotowanie i prowadzenie cyklu odpowiadają dr hab. Klaudia Carlos-Machej, prof. UMFC i starsza wykładowczyni Joanna Sibilska.

O artystach:

Aleksander Ryszard Sobiszewski – aktor mim, reżyser i choreograf, twórca wielu spektakli oraz scenariuszy teatralnych i telewizyjnych. Wybitny aktor zespołu Henryka Tomaszewskiego 1981–2009, uważany za jednego z jego najwybitniejszych uczniów. Odtwórca wielu ról wiodących, inicjator wielu interdyscyplinarnych przedsięwzięć artystycznych. Twórca Sceny Alternatywnej przy Wrocławskim teatrze Pantomimy oraz grupy taneczno-ruchowej Walium oraz filmów krótkometrażowych.
Wieloletni dyrektor naczelny i artystyczny Wrocławskiego Teatru Pantomimy (2001-2009). Reżyser i choreograf spektakli teatralnych: Małpy, Science Fiction, Galapagos, Gastonomia, Czarna Babka, Parada atrakcji, czyli umarli się nie myją, Przygody M. Koziołkiewicza, a także autor ruchu scenicznego m.in. Carmina Burana (reż. R. Skolimowski, Opera Wrocławska) oraz etiud i scenariuszy teatralnych.
Wieloletni scenarzysta telewizyjny (1998–2019). Współtwórca serialu Świat według Kiepskich, głównego zespołu scenarzystów oraz autor wielu scenariuszy. Udziela konsultacji oraz prowadzi warsztaty doskonalące dla zawodowych aktorów i tancerzy z zakresu gry aktorskiej i technik pantomimy oraz ich zastosowania w sztuce tańca i ruchu, a także w filmie.

Katarzyna Śnieżka-Sobiszewska – tancerka, aktorka pantomimy, pedagog tańca i technik wyrazu scenicznego, autorka scenariuszy teatralnych i telewizyjnych.
Absolwentka Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie oraz Pedagogiki Baletowej na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Wieloletnia tancerka i aktorka pantomimy: w zespole Opery Narodowej w Warszawie, w zespole Janusza Józefowicza w brodwayowskiej obsadzie musicalu Metro, w spektaklu Bral oraz innych produkcjach realizowanych w Teatrze Dramatycznym, Teatrze Studio Buffo w Warszawie, Minskoff Theater w Nowym Yorku, a także w zespole musicalu Phantom der Opera w Niemczech, w rewiach Cirkus Conelli Show w Szwajcarii i Japonii, a także w wielu spektaklach: w Teatrze Narodowym Traktat o Marionetkach (reż. Henryk Tomaszewski), Teatrze Ateneum Opowieści Lasku Wiedeńskiego (reż. A. Glińska), Teatrze Studio Arteud – Sobowtór
i jego teatr (reż. P. Passini) Teatrze na Woli oraz Teatrze Współczesnym we Wrocławiu Nakręcana pomarańcza (reż. J. Klata) oraz filmie Deer Boy (reż. K. Gondek).
W latach 1999–2013 aktorka w zespole Henryka Tomaszewskiego i Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego. Odtwórczyni wielu ról wiodących, a także współtwórczyni scenariuszy spektakli repertuarowych oraz sceny alternatywnej. W latach 2006–2013 także pedagog Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego.
Wieloletnia scenarzystka telewizyjna (2002–2019). Autorka wielu scenariuszy serialu Świat według Kiepskich, a także choreograf i konsultant ruchu na planie zdjęciowym.
Od 2006 prowadzi cykle warsztatów z zakresu gry aktorskiej, budowania roli od strony ruchu i technik wyrazu scenicznego, które finalizuje spektaklami z udziałem uczestników: Otwarte warsztaty Pantomimy – Linie Papilarne, Dialog z Tomaszewskim – Poruszenie, Fundacja Pantomima – Zima, Internationale Mime Festival Polićka Ashes, Dom Lalek, Fundacja Sztuka Ciała – Nic się Nie stało, Fundacja Pantomima – Dream Bar, Spacer, Sofie, Muzeum Teatru im. H. Tomaszewskiego Zaczarowany cylinder.
Jest autorką programu warsztatów artystyczno-edukacyjnych Postać sceniczna w ruchu. W 2019–2020 w Muzeum Teatru im Henryka Tomaszewskiego przeprowadziła pierwszą edycję rocznego cyklu warsztatów dla młodzieży kształcącej się w tańcu oraz innych dziedzinach sztuki, w których podstawowym środkiem wyrazu jest ciało i ruch.
Od 2009 roku jest nauczycielką jogi certyfikowaną przez Ministerstwo Zdrowia w Indiach. Prowadzi kursy jogi o różnym stopniu zaawansowania. Od wielu lat łączy doświadczenie z pracy artystycznej i pedagogicznej z wiedzą z zakresu jogi, medycyny naturalnej oraz psychologii.

Więcej informacji: link

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close