Wersja do druku

Udostępnij

Na przełomie sierpnia i września 2017 Fundacja Pompka/ButohSfera zaprasza na wydarzenia związane z pobytem w Polsce japońskiego artysty, Takao Kawaguchiego. 28 sierpnia o godz. 19.00 w Instytucie Teatralnym w Warszawie artysta pokaże swój spektakl O Kazuo Ohno. Ekscytujący eksperyment artysty przenosi nas w czasie i przestrzeni. W spektaklu, wciela się w ducha, by skopiować w formule 1:1 taniec ikonicznej  postaci butoh – Kazuo Ohno. Czy to możliwe? W wyniku eksperymentu, powstał ekscytujący dialog dwóch artystów między teraźniejszością i przeszłością, współczesnym zamętem i tradycyjną mądrością.  

 

Kawaguchi poprowadzi również warsztaty (31 sierpnia-1 września). Podczas warsztatów uczestnicy obejrzą kilka fragmentów spektakli mistrza Ohno i spróbują  naśladować jego taniec. Zgłoszenia do 14 sierpnia.

 

O spektaklu:

 

BUTOH. Szalony pomysł genialny w swym szaleństwie.

 

Jak coś tak ulotnego jak performans może być przekazane i zarchiwizowane? Jak można ocalić go od zapomnienia? I jak ulega zmianie w procesie przekazywania? Ekscytujący eksperyment artysty przenosi nas w czasie i przestrzeni.

 

Projekt ten nie dawał mi spokoju, odkąd o nim usłyszałam. Od lat staram się pokazywać  artystów butohdrugiej . generacji w nadziei, że uda nam się dzięki nim choć trochę „dotknąć źródła” – mówi Anita Zdrojewska, organizatorka wydarzenia. Widziałam materiał ze spektaklu w Kioto i jestem przekonana, że będzie on niezwykłym przeżyciem – dodaje.

 

Początek był zaskakujący: Nagle przyszła mi do głowy myśl: chcę stać się Kazuo Ohno – opowiada artysta, Takao Kawaguchi, bezkompromisowy performer, znany ze swych doświadczeń w zespole Dumb Type (1996-2008) i wielu indywidualnych projektów artystycznych.

 

Spektakl odwiedził do tej pory Belgię, Hiszpanie, Portugalię, Francję, Stany Zjednoczone, Australię i Dżakartę. W Polsce – w drodze z Niemiec do Brazylii – pokazywany będzie w Warszawie i Krakowie (6 września w Muzeum Manggha).

 

organizator: Fundacja Pompka, ButohSfera

choreografia: Kazuo Ohno i Tatsumi Hijikata

taniec: Takao Kawaguchi

dramaturgia, scenografia i dźwięk: Naoto Iina

kostiumy: Kitamura Noriko

światła: Toshio Mizohata

postać w materiale wideo: Yoshito Ohno

Materiały archiwalne dzięki uprzejmości Kazuo Ohno Dance Studio i Dance Archive Network

 

O artyście:

www.takaokawaguchi.com

 

BILETY:

70 zł – normalny

50 zł – ulgowy

 

O warsztatach:

 

Fundacja Pompka/ButohSfera zaprasza na warsztaty butoh – rzeźbienia w ciele, polegające na uczestnictwie w procesie tworzenia performansu Takao Kawaguchiego O Kazuo Ohno. Czy transformacja jest możliwa? Jeden z legendarnych twórców butoh – Kazuo Ohno zachwycił świat swym tańcem. W czym tkwił jego sekret?

 

Uczestnicy warsztatów będą obserwować z bliska maleńkie przestrzenie, które – dzięki minimalnym (świadomym lub nieświadomym) poruszeniom oraz wskutek delikatnego przenoszenia ciężaru – pojawiają się lub znikają w jego ciele i wokół niego.

Poza ekranem, do dyspozycji uczestników będzie  tylko osiem przenośnych odtwarzaczy wideo. Organizatorzy proszą więc o przyniesienie (w miarę możliwości) własnych; może to być smartfon, tablet, laptop. Na podstawie bacznej obserwacji uczestnicy będą też robić własne notatki i szkice.

 

Więcej informacji

 

 

***

Butoh narodziło się w Japonii w końcu lat 50. jako kontrkulturowa forma tańca. Jego twórcami byli Kazuo Ohno (1906-2010!) i Tatsumi Hijikata (1928-1986) – całkowicie inne osobowości, które odmiennymi, lecz zawsze inspirującymi bądź pełnymi prowokacji metodami, dążyły do osiągnięcia przez swych adeptów poziomu całkowitej jedności ciała, ducha i umysłu. Według nich, jedynie taki stan pozwala na całkowite wyzbycie się wszelkich ograniczeń społecznych i kulturowych, a wyzwolone ciało staje się nośnikiem prawdziwie uniwersalnego, czystego przekazu.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close