Wersja do druku

Udostępnij

W poniedziałek 23 października o godzinie 19.00, w ramach Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, zaprezentowany zostanie międzypokoleniowy spektakl Konstelacje w choreografii i koncepcji Pauliny Święcańskiej oraz w reżyserii Romualda Woźniaka. Premiera spektaklu odbędzie się  dzień wcześniej, 22 października, o godzinie 18.00 w Teatrze Akademia (ul.11 Listopada 22).

 

Na scenie, obok profesjonalnych tancerzy: Aleksandry Osowicz, Pawła Koniora, wystąpią seniorzy, amatorzy: Magdalena i Krzysztof Sztylińscy oraz Małgorzata Czaban, którzy wspólnie podejmą temat upływu czasu w kontekście miłości, relacji, podejmowanych życiowych wyborów. Projekt, współfinansowany przez m.st. Warszawa, powstał w ramach rezydencji artystycznej.

 

 Konstelacje stanowią kolejny etap współpracy Pauliny Święcańskiej z seniorami otwartymi na rozwój i badanie własnego ciała. Pierwszym krokiem był autorski projekt protoCIAŁO w ramach Miasta przyszłości  Edwina Bendyka w 2016 roku oraz roczny, realizowany w 2017 roku, projekt animacyjny w przestrzeni miasta pod nazwą MY perFORMAtive SPACE we Wrocławiu.

 

Spektakl czerpie z takich technik, jak: improwizacja, improwizacja kontaktowa czy teatr fizyczny. Integralną częścią spektaklu prezentowanego w ramach Centrum Sztuki Tańca stanie się rozmowa z widzami i performerami, która będzie przestrzenią na wymianę wrażeń, ale też rozwijanie wątków podejmowanych w spektaklu.

 

 

Pokaz w ramach projektu Centrum Sztuki Tańca w Warszawie (ul. Rzymowskiego 32), 23 października o godz. 19.00:

 

MORZE MOŻLIWOŚCI: Konstelacje/ Paulina Święcańska/ Romuald Woźniak

Koncepcja i choreografia: Paulina  Święcańska

Reżyseria: Romuald Woźniak

Kreacja postaci: Aleksandra Osowicz, Paweł Konior, Małgorzata Czaban, Magdalena i Krzysztof Sztylińscy

 

Pytania, które stawiają sobie artyści:

– W jakim momencie życia jakich wyborów się dokonuje i dlaczego?

– Jaki wpływ mają na nasze życie?

– Co by było, gdybyśmy byli świadomi naszych decyzji dzisiaj?

– Kim byśmy mogli się stać za kilka, kilkanaście lat?

– Czas a natura człowiek?

– Przewidywalność i nieprzewidywalność decyzji ludzkich?

Koncept spektaklu dotyczy złożonych ludzkich relacji w kontekście wyborów partnerów życiowych i miłości. Do realizacji tego projektu zaproszeni zostali amatorzy – seniorzy, którzy od roku współpracują z choreografką i tancerką we Wrocławiu w ramach Stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Międzypokoleniowy aspekt tego projektu jest niezwykle ważny, ponieważ podkreśla znaczenie tematu czasu, który jest jednym z tematów kluczowych poruszanych w projekcie.

W fazie koncepcji artyści skupili się na wspólnym wyszukiwaniu kontekstów artystycznych, jak również  systemowych metod pracy z relacjami, takimi jak m.in. ustawienia rodzinne Berta Hellingera. Wielowątkowe podejście do tematu dotyczy świadomości i czasu na podstawie relacji międzyludzkich. Ważnym elementem pracy jest wykorzystanie rekwizytów, kostiumów oraz scenografii, co nadaje projektowi wymiar wizualny.

 

Koncepcja i choreografia spektaklu została stworzona przez Paulinę Święcańską, Prezeskę Fundacji Artystycznej Perform. Fundacja jest skoncentrowana na promocji sztuki performatywnej. Fundacja realizuje projekty artystyczne, które są potrzebne społecznie oraz użyteczne dla rozwoju kultury i sztuki w Polsce i za granicą. Projekty artystyczne koncentrują się na działaniach multidyscyplinarnych, z pogranicza tańca, muzyki, performansu, teatru i nurtu site-specific. Prezeską Fundacji jest Paulina Święcańska.

 

Po spektaklu organizatorzy spotkanie artystów z widzami.

Spotkanie prowadzi Julia Hoczyk.

 

***

 

Centrum Sztuki Tańca 2017-2019 jest to inicjatywa 18 organizacji pozarządowych, które skupiają ponad 70 artystek i artystów tańca współczesnego związanych z Warszawą. Partnerem finansowanego przez m.st. Warszawa projektu jest Dom Kultury Kadr, w którym w każdy poniedziałek prezentowane są spektakle.

 

Więcej informacji na stronach:

www.centrumsztukitanca.eu

www.facebook.com/cstwarszawa

http://www.dkkadr.waw.pl/

 

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2017-2019 (miniaturka)

 

Dom Kultury Kadr (miniaturka)

 

Zakochaj się w Warszawie - logo współfinansowanie (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close