Wersja do druku

Udostępnij

Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie (ul. Solec 24) zaprasza na wystawę zdjęć poświęconych twórczości tancerki butoh TO-EN / TO-EN Butoh Company. Na wystawie będzie można zobaczyć tancerkę w obiektywach Pawła Maciaka, Małgorzaty Taraszkiewicz, Martina Gustavssona, Macieja Grochali, Natalii Osuch, Dawida Linkowskiego i Andrzeja Grzelaka. Wystawa prezentuje zdjęcia fotografów, którzy pojawili się na drodze twórczej TO-EN. Autorzy utrwalili w kadrach spektakle TO-EN i TO-EN Butoh Company, a także wpisali się trwale swą wizualną wrażliwością w artystyczną wizję TO-EN, gdzie taniec butoh i jego filozofia wykracza poza ściany teatru. Wernisaż odbędzie się w czwartek 18 stycznia o godz. 18.00, a wystawę będzie można oglądać przez dwa miesiące, do 18 marca.

 

Fragment wstępu do wystawy:

„ Czym jest taniec butoh? Wciąż zadaję sobie to pytanie. Sądzę, że pytanie o butoh jest pytaniem o sens życia. Moja mistrzyni SU-EN zwykła wielokrotnie powtarzać – butoh to ciało, butoh to sztuka, butoh to życie.

 

(…)

W tańcu butoh ciało jest częścią wizji o świecie, gdzie wszystko ma swą wartość i miejsce. Natura ze wszystkimi zachodzącymi w niej procesami. Świat i jego sytuacja polityczna, społeczna. Deszcz, susza, wojna, cisza, las, gnijące liście, śnieg. Martwy ptak, pustka miejsca po wykarczowaniu lasu pod budowę drogi. Ciało tancerza butoh umiejscowione jest w świecie nieustannie ścierających się sił. Ten świat definiuje jego ciało i ono reaguje na te zmiany, podlegając tym samym prawom, co natura.

 

(…)

Wystawa jest nieśmiałą próbą ukazania tego, jak ciało w tańcu butoh ulega przemianie i jak ewokuje ten proces na scenie. Tu chciałabym szczególnie podziękować wszystkim fotografom, którzy brali udział w utrwaleniu tego procesu: Małgorzacie Taraszkiewicz, Martinowi Gustavssonowi, Maciejowi Grochale, Natalii Osuch, Dawidowi Linkowskiemu, Andrzejowi Grzelakowi oraz Pawłowi Maciakowi.

TO-EN, wiosna 2016

 

Butoh – taniec, który narodził się w Japonii pod koniec lat 50. XX weiku. Prekursorem gatunku był charyzmatyczny tancerz i choreograf Tatsumi Hijikata, który zrewolucjonizował podejście do sztuki i środków artystycznego wyrazu. Taniec Hijikaty uderzał w estetykę dominującą wówczas na scenach Japonii. Rewolucyjny i przekraczający granice gatunku taniec butoh, wprowadził nowe spojrzenie na ciało na scenie. W Europie butoh wciąż zaskakuje odmienną stylistyką, tworząc nowe warunki wymiany artystycznej, a także ugruntowując swoją pozycję we współczesnej sztuce scenicznej.

 

TO-EN jest tancerką butoh. Drogę artystyczną rozpoczęła w Szwecji, w zespole tańca butoh SU-EN Butoh Company, kierowanego przez artystkę i choreografkę SU-EN. W 2009 roku, w Sztokholmie odbyła się solowa premiera TO-EN WHITE – biały. Premiera była jednoczesnym momentem narodzin TO-EN Butoh Company. Obecnie artystka pracuje w Polsce, realizuje spektakle, multidyscyplinarne projekty, akcje site-specific, improwizacje, warsztaty, wystawy, wykłady. TO-EN oznacza po japońsku „Ziemia-Ogród”, „Ogród – Ziemski” (EARTH – GARDEN) i jest imieniem artystycznym tancerki.
www.toenbutoh.com

 

Paweł Maciak – fotograf, malarz, twórca wideo. Artysta rozpoznawalny w swoich aranżowanych, barokowych fotografiach makro. Specjalista w dziedzinie fotografii studyjnej i dokumentalnej. Nauczyciel w specjalności fotografia i film, a także grafika i malarstwo. Autor muzyki i słów. Gitarzysta i gitarzysta basowy. Absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa łódzkiej PWSSP (obecnie ASP). W 1996 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni drzeworytu pro­­­­­­­­f. Andrzeja Bartczaka. Studiował także fotografię, malarstwo i typografię.

 

***

Strona Muzeum: http://www.muzeumazji.pl

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close