Wersja do druku

Udostępnij

18 sierpnia rozpoczyna się XIIMiędzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu. Festiwalorganizowany jest co roku przezTeatr Na Wolii działające na terenie teatru Warszawskie Centrum Pantomimy to przegląd teatrów pantomimy z całego świata.Wierność tradycji pantomimy jako sztuki chcącej i potrafiącej wyrażać poza słowami treść spektakli sprawiła, że festiwal w Teatrze Na Woli stał się jednym z najważniejszych wydarzeń tego typu w Europie. Jest również jedynym festiwalem pantomimy starającym się prezentować spektakle niewerbalne.Różnorodność form, treści czy stylów samej sztuki mimu bardzo dobrze oddaje charakter oraz linię artystyczną festiwalu. Będzie to widoczne również podczas tegorocznej 12. edycji.


Festiwal otworzy Paulo Nani. Artysta niezwykły, nazwany przez europejskich krytyków mistrzem gestu, zachwycający publicznośc na całym świecie. Odwiedzając festiwal, po raz pierwszy w Polsce zaprezentuje komediowy spektakl będący połączeniem pantomimy, parodii gatunków oraz stylów narracji, udowadniając, że mniej znaczy więcej. Widzowie będą mieli szansę zobaczyć najnowsze spektakle Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. H. Tomaszewskiego oraz nową produkcję Warszawskiego Centrum Pantomimy we współpracy z Spitfire Company z Czech. Na festiwalu wystąpi także Teatr Sztuk, umiejętnie łączący różne teatralne formy.Trzy w/w zespoły zaprezentują spektakle inspirowane twórczością Garcii Lorki, Brunona Schulza czy Franza Kafki.

Nie może również zabraknąć Wieczoru Współczesnej Pantomimy, prezentacji przygotowanej specjalnie na festiwal.Podczas Wieczoru wystąpi ponad 20. artystów z różnych miejsc świata, prezentujących często zupełnie odmienne sposoby myślenia o sztuce mimu.


Po kilkuletniej przerwie ponownie odwiedzi festiwal prawdziwa dama europejskiej pantomimy Nola Rae, uhonorowana (w 2008 roku) przez królową Elżbietę II Orderem Imperium Brytyjskiego za zasługi w dziedzinie sztuki dramatycznej i pantomimy.Spektaklem zamykającym 12. edycję festiwalu jest doskonale znany naszej publiczności mistrzowski duet pantomimiczny Bodecker & Neander Company.Spadkobiercy i kontynuatorzy sztuki Marcela Marceau, jego najbliżsi współpracownicy, aktorzy i przyjaciele zaprezentują nowy spektakl, który bez wątpienia ukaże nam piękno prawdziwej sztukipantomimy.

Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa archiwalnych afiszy i plakatów Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Zaprezentowane zostaną prace m.in.Jana Jaromira Aleksiuna, Włodzimierza Terechowicza, Andrzeja P. Bytora.


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close