Polski Balet Narodowy zaprasza na pokazy nowych prac młodych choreografów Kreacje. Wydarzenie odbędzie się już po raz szesnasty, a choreografie prezentowane będą w Sali Młynarskiego w siedzibie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie w dniach 13, 14 i 16 marca o godz. 19.00 oraz 17 marca o godz. 12.00.

Wersja do druku

Udostępnij

Warsztaty choreograficzne na przestrzeni sezonów stały się już tradycją, a ich pozycja w repertuarze Polskiego Baletu Narodowego została mocno ugruntowana. Wprowadzone w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej z inicjatywy Krzysztofa Pastora owocują każdego roku nowymi etiudami tancerzy Polskiego Baletu Narodowego, którzy pragną się zmierzyć się wyzwaniami, jakie stawia kompozycja choreograficzna. Rokrocznie cieszą się ogromnym zainteresowaniem spragnionych nowych wrażeń choreograficznych miłośników tańca, a nowe formy taneczne elektryzują i stanowią inspirację dla kolejnych pokoleń – zarówno widzów, jak i twórców. Jak mówi sam Krzysztof Pastor, Dyrektor Polskiego Baletu Narodowego:

Według naszych założeń te warsztaty choreograficzne powinny być nieodłącznym elementem życia zespołu baletowego, który ma ambicję kształtowania własnego oblicza artystycznego. Bez prób poszukiwania nowych dróg, środków ekspresji, a nawet nowego języka, balet byłby sztuką mało interesującą, pozbawioną niespodzianek i wyzwań dla publiczności, być może nawet sztuką martwą.

Dlatego każdego roku nasi artyści biorą w swoje ręce przygotowanie nowych kreacji choreograficznych, zarówno od strony organizacyjnej, jak i opracowania programu literackiego, plakatu i innych form promocyjnych oraz wielu czynności, które związane są wystawieniem przedstawienia baletowego na scenie. Oczywiście najważniejszym elementem tego przedsięwzięcia jest twórczy udział naszych artystów w przygotowaniu choreografii i ich wykonanie.

Każdego roku przedstawiane są nowe miniatury, w większości autorstwa naszych tancerzy-choreografów, którzy już wcześniej prezentowali swoje prace w ramach warsztatów, ale zdarzają się też debiuty. Ciekaw jestem ich wszystkich, bo tak się rodzą talenty choreograficzne, które – jak Robert Bondara czy Anna Hop – już nas wprawiają w podziw.

Polski Balet Narodowy „Kreacje 16”. Fot. Remy Lamping.

Polski Balet Narodowy „Kreacje 16”. Fot. Remy Lamping.

Polski Balet Narodowy „Kreacje 16”. Fot. Remy Lamping.

Polski Balet Narodowy „Kreacje 16”. Fot. Remy Lamping.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close