Wersja do druku

Udostępnij

15 marca 2013 o godzinie 19.00 odbędzie się w Teatrze Wielkim premiera Snu nocy letniej w choreografii Johna Neumeiera, legendarnego amerykańskiego choreografa, twórcy i wieloletniego dyrektora Baletu Hamburskiego. Dopiero jego balet w pełni oddaje magię i ducha sztuki Szekspira. Scenografem przedstawienia jest wybitny niemiecki artysta Jürgen Rose, a kierownictwo muzyczne warszawskiej premiery sprawuje Łukasz Borowicz. Realizowany w Warszawie Sen nocy letniej, urocza komedia o zamieszaniu miłosnym w realnym życiu i fantastycznym świecie elfów jest jedną z najpiękniejszych inscenizacji wielkiego choreografa. John Neumeier zrealizował ją w 1977 roku dla Baletu Hamburskiego, a z czasem wprowadził swoje przedstawienie także do repertuaru Opery Paryskiej i Wiedeńskiej, Teatru Bolszoj w Moskwie oraz królewskich zespołów baletowych w Kopenhadze i Sztokholmie. Kolejne przedstawienia w Teatrze Wielkim odbędą się 16, 17, 19 i 20 marca 2013.

Poprzednio John Neumeier pracował w Polsce z warszawskim zespołem baletowym Teatru Wielkiego przed niemal 30 laty, w 1984 roku. W latach, które upłynęły pomiędzy, nie miał za wiele styczności z Polską, dlatego – jak mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej – tym wyraźniej dostrzega różnice, jakie zaszły w ramach baletu Opery. Nie zniknęła charakterystyczna dla wszystkich już wtedy motywacja (która odróżnia stołeczny balet choćby od zespołów, z którymi Neumeier pracował w Stanach Zjednoczonych), jednak doszedł nowy smak – inna dynamika i intensywność, a także międzynarodowy charakter Polskiego Baletu Narodowego, co powoduje, że zespół zyskał światowy poziom.

Trzy światy, w jakich poruszają się bohaterowie komedii Szekspira, znalazły tu swoje odzwierciedlenie zarówno w choreografii, jak i w muzyce. Dwór królewski tańczy w balecie przy romantycznej muzyce Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego, elfom towarzyszy współczesny pejzaż dźwiękowy György’a Ligetiego, zaś rzemieślnicy poruszają się przy dźwiękach tradycyjnej katarynki. A wszystko zostało przedstawione przez choreografa z niezwykłą empatią, humorem i poezją. To jedna z najpiękniejszych komedii lirycznych w światowym repertuarze baletowym.

Balet Johna Neumeiera w dwóch aktach według Williama Szekspira

Prapremiera: Hamburg Ballett: 10/07/1977

Premiera polska: 15/03/2013

Choreografia i koncepcja świateł: John Neumeier

Muzyka: Felix Mendelssohn-Bartholdy, György Ligeti

oraz tradycyjna muzyka katarynkowa

Dyrygent: Łukasz Borowicz

Scenografia i kostiumy: Jürgen Rose

Realizacja baletu: Victor Hughes, Janusz Mazoń, Niurka Moredo

Realizacja świateł: Ralf Merkel

Polski Balet Narodowy

Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej

Uczennice Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza i statyści.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close