Wersja do druku

Udostępnij

ButohSfera i Fundacja Pompka zapraszają w niezwykłą podróż – spektakl  butoh Tetsuro Fukuhary Sekret kwiatu, którego prezentacja odbędzie się w czwartek 12 października o godz. 19.00 w Teatrze Studio.  Tajemniczo lśniąca, zawieszona w przestrzeni biała tuba (Space Tube), piękna muzyka i specyficzny, zaskakujący ruch performera wprowadzają w przestrzeń Butoh Space Dance. Czy poznamy sekret kwiatu? Urodzony w 1948 roku Tetsuro Fukuhara należy do artystów drugiego pokolenia butoh (po jego twórcach – Kazuo Ohno i Tatsumim Hijikacie). Jest tancerzem choreografem, pisarzem i dyrektorem Tokyo Space Dance.

Butoh jest krokiem z wnętrza. Jest odzyskaniem tego, co w człowieku dzikie i pierwotn,e a jednocześnie odrodzeniem ciała, zatrutego i zagubionego we współczesnym świecie. W moim butoh ciało nie jest narzędziem wyrażającym historię. Ciało jest historią. Zapomniane historie prowadzą w duchową podróż odkrywającą sekrety kwiatu – mówi artysta.

 

Kolejny pokaz spektaklu odbędzie się 22 października w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, gdzie artysta poprowadzi również warsztaty dla dzieci.

 

Tetsuro Fukuhara do dziś najbardziej ceni sobie współpracę z Tatsumim Hijikatą, który zachęcał go do podjęcia i rozwijania własnej drogi. Tak też się stało; w latach 1972-1975 uczył się improwizacji Butoh u Akiry Kasai i w 1975 rozpoczął samodzielną pracę. W 1983 dołączył jeszcze do spektaklu „Historia siedmiu ziół” w choreografii Hijikaty, po czym stworzył swoją koncepcję i organizację Tokyo Space Dance. Jego międzynarodowym debiutem były występy w Paryżu i Berlinie w 1990roku, wsparte  przez Japan Foundation. Od tej pory podróżuje po świecie.

 

Więcej informacji o artyście na: http://sd-museum.com/e-g/tetsuro/

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close