Wersja do druku

Udostępnij

Matsukaze i Murasame. Dwie siostry kochające jednego mężczyznę. To poetycka opowieść wywodząca się z XV-wiecznej japońskiej sztuki . W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej mamy okazję podziwiać ją w operowej formie: z muzyką Toshio Hosokawy i reżyserią-choreografią Sashy Waltz.

Spektakl Matsukaze miał swoją polską premierę na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w 2011 roku i już wtedy działająca na stałe w Berlinie Sasha Waltz uważana była za jedną z najpopularniejszych tancerek  i choreografek w Europie. Dzisiaj miano to jest stale przywoływane, a sama artystka niezmiennie zaliczana do awangardy tańca. Ukształtowała swój autorski styl opery choreograficznej, gdzie elementy dzieła totalnego – ruch, śpiew, instrumenty, światła – subtelnie się stapiają, tworząc nową jakość artystyczną. 

Romantyczna japońska historia znakomicie więc pasuje do subtelnej estetyki Waltz. Tym bardziej, że spektakl rozgrywa się na splecionej ze sznurów ścianie dzielącej publiczność i scenę, po której poruszają się na linach tancerze i śpiewaczki.  Całości towarzyszy muzyka Hosokawy, który w swej kompozycji połączył świat europejski z delikatnością świata wschodniego. Jego precyzja muzyczna to istna kaligrafia, która zręcznie wyważa proporcje między dźwiękiem i ciszą.

 

Spektakle zaplanowane są w dniach: 21 i 22 kwietnia o godz. 19.00 oraz 23 kwietnia o godz. 18.00.

 

Making of:  https://www.youtube.com/watch?v=-oh46uxdfbs

Komiks: https://youtu.be/SDk_8qcPpPU

 

 

Więcej o spektaklu: http://teatrwielki.pl/repertuar/kalendarium/2016-2017/matsukaze/

 

REALIZATORZY:

 

Dyrygent: Basem Akiki

Reżyseria i choreografia: Sasha Waltz

Scenografia: Pia Maier Schriever, Chiharu Shiota

Kostiumy: Christine Birkle

Reżyseria świateł: Martin Hauk

Dramaturg: Ilka Seifert

 

 

OBSADA:

Matsukaze – Ilse Eerens

Murasame  – Charlotte Hellekant

Mnich – Frode Olsen

Rybak – Kai-Uwe Fahnert

 

Tancerze Sasha Waltz & Guests
Chór Vocalconsort Berlin
Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej

 

 

Koprodukcja: Sasha Waltz & Guests GmbH; La Monnaie, Bruksela; Les Théâtres de la Ville de Luxembourg; Staatsoper Unter den Linden, Berlin

 

Opera w jednym akcie
Libretto: Hannah Dübgen według Motokiyo Zeamiego


Premiera polska: 31 maja 2011, Teatr Wielki – Opera Narodowa, Sala Moniuszki

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close