Teatr Rampa zaprasza do udziału w pokazie końcowym projektu Trans-sen Ilony Gumowskiej w postaci performansu z muzyką na żywo, który odbędzie się w sobotę 9 października. Spotkanie z publicznością jest efektem dwutygodniowego procesu, we współpracy z siedemnastoma tancerzami zaproszonymi do udziału w warsztacie w ramach otwartego naboru. Projekt  Trans-sen – Obrzęd Dziadów opiera się na transowym rytuale tańca, podczas którego choreografka bada zagadnienie transu tanecznego, zestawiając go z obrzędem Dziadów.

Wersja do druku

Udostępnij

Trans-sen,  opis działań:

Nasze poszukiwania koncentrują się wokół zagadnienia transu tanecznego rozumianego jako rytuał, Ilinx, zabawa, procesja. Wspólnie badamy te aspekty tańca, które od zarania dziejów oddziałują na człowieka leczniczo, pozwalają ludziom „wracać do zmysłów”, dają poczucie tożsamości i wspólnoty. Warsztat obejmuje pracę nad:

  • najbardziej charakterystycznymi aspektami tańców ludowych – podskoki, rytm, wirowanie;
  • leczącymi właściwościami tańca – synchronia, ekspresja, rytm, witalizacja i integracja;
  • pracę ze snami oraz metodami wprowadzania w stan oszołomienia – kręcenie, shake, upadanie.

Eksplorujemy własną emocjonalność, obecność, indywidualną jakość i ekspresję. Istotnym aspektem projektu jest doświadczenie kolektywności, które daje poczucie bezpieczeństwa, a co za tym idzie zachęca do przekraczania granic swojego ciała, pokonywania psychicznych blokad i pozwala czerpać prawdziwą radość z ruchu.

Ilona Maria Gumowska – urodzona w 1991 roku, tancerka, choreograf, pedagog tańca, psycholog. Absolwentka Instytutu Choreografii i Technik Tańca Akademii Muzycznej w Łodzi. Obecnie nauczyciel akademicki tej uczelni. Jako tancerka współpracowała z takimi twórcami jak: Daniel Abreu, Roberto Olivan, Marcin Wrona, Tomasz Wygoda, Mariusz Treliński, Natasha Gilmore, Abhilash Ningappa, Jacek Owczarek, Kaya Kołodziejczyk, Jacek Gębura, Karolina Kroczak, Ashley Lobo, Michał Walczak, Jacek Przybyłowicz. Występowała na wielu polskich i zagranicznych scenach, w tym:              w Teatrze Rozbark w Bytomiu, Royal Opera House w Bombaju, w belgijskiej operze La Monnaie, Theater an der Wien w Wiedniu, Królewskiej Operze w Sztokholmie. Obecnie współpracuje z Teatrem Tańca Zawirowania w Warszawie i Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie oraz zespołem Barrowland Ballet w Glasgow. Jest członkiem kolektywu United Limbs – zespołu niezależnych polskich artystów tańca, którzy wspólnie organizują wielowymiarowe warsztaty ruchowe, jamy muzyczno – taneczne oraz tworzą własne spektakle i projekty wideo we współpracy z twórcami różnych dziedzin sztuki. W ramach działalności pedagogicznej Ilona prowadzi warsztaty w Polsce i za granicą z zakresu tańca współczesnego, improwizacji, kompozycji i floorworku z elementami akrobatyki. W tańcu przejawia fascynację silną fizycznością i pogłębioną obecnością. Poszukuje pośród cielesnych ekstremów oraz balansuje na granicy tego, co znane i komfortowe z tym, co ryzykowne i jeszcze nieodkryte.

Termin pokazu po-warsztatowego: sobota 9 października, g. 17.00

Miejsce: Teatr Rampa w Warszawie

Koncepcja/choreografia: Ilona Maria Gumowska

Muzyka: Paweł Szamburski

Szczegółowe informacje: https://www.facebook.com/events/238197851578615

Projekt realizowany jest w ramach Programu „Mobilni w Kulturze 2021” prowadzonego przez Fundację Inna Przestrzeń, organizowanego i finansowanego przez Urząd m. st. Warszawy.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close