Wersja do druku

Udostępnij

Już 1 września w Warszawie wystartuje trzymiesięczny Przegląd Nowego Tańca. W jego programie znajdą się prace zarówno przedstawicieli młodego pokolenia polskiej choreografii, jak i twórców zagranicznych. Co łączy ich minimalistyczne spektakle? „Treść powstaje w kontekście poszukiwań formalnych. Używają prostych środków, traktując ciało jako główny nośnik znaczeń” – pisze Marysia Stokłosa, kuratorka cyklu i prezeska Fundacji Burdąg. Stokłosa jest zarazem tancerką i choreografką, autorką m.in. Vacuum i Prawej półkuli.

Głównym miejscem prezentacji będzie Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, spektakle będzie można oglądać także w Teatrze IMKA oraz Centralnym Basenie Artystycznym. Cykl zainaugurują dwa przedstawienia powstałe w ramach programu rezydencyjnego Solo Projekt Starego Browaru – lost in details Aleksandry Borys oraz the truth is just a plain picture. said bob Anny Nowickiej.

Aleksandra Borys jest absolwentką łódzkiej szkoły baletowej oraz Codarts – Rotterdam Dance Academy w Holandii. W Polsce znana ze współpracy m.in z Marysią Stokłosą (Prawa półkula) i Konradem Szymańskim (solo.06). W sezonie 2010/2011 Borys była uczestniczką europejskiego programu dla młodych choreografów Tour d’Europe des Chorégraphes. Z kolei Anna Nowicka jest absolwentką psychologii na UW oraz austriackiej uczelni Salzburg Experimental Academy of Dance, a także wychowanką warszawskiego Teatru Bretoncaffe i nauczycielką jogi. the truth is just a plain picture. said bob to jej kolejne solo, po zrealizowanym również w 2010 roku No-Body.

A już w październiku i listopadzie – solówki Izabeli Szostak i Magdaleny Ptasznik, performans Rodrigo Sobarzo de Larraechei czy nawiązujący do neoklasycznego baletu van Manena projekt konceptualny Daniela AlmgrenRecéna. Finałem projektu będzie zaś większa forma – Prawa półkula w choreografii samej Stokłosy.

Scena Instytutu Teatralnego już kolejny raz staje się miejscem prezentacji awangardowych produkcji tanecznych. W maju – wspólnie z Instytutem Muzyki i Tańca – IT realizował projekt „Polityki tańca”.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie http://przegladnowegotanca.pl.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close