Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 6- 16 listopada Teatr Wielki – Opera Narodowa i Polski Balet Narodowy zapraszają na V Dni Sztuki Tańca. O przeglądzie tak mówi, Krzysztof Pastor, dyrektor artystyczny:„Podczas każdego festiwalu chcemy pokazać przynajmniej jeden zespół zagraniczny, który wniósł istotny wkład w rozwój sztuki tanecznej na świecie. Dlatego rozpoczynamy nasz przegląd występem słynnego szwedzkiego Culberg Ballet z jego najnowszym przedstawieniemPlateau Effectw choreografii Jefta van Dinthera.Naszą ambicją jest również dostrzeganie współczesnego dorobku baletowego najbliższych sąsiadów, zwłaszcza zza wschodniej granicy. Specjalną atrakcją tegorocznego festiwalu są więc występy Litewskiego Baletu Narodowego z dwoma różnymi tytułami. Pierwszy z nich toBarbara Radziwiłłównaw choreografii Anželiki Choliny, balet silnie związany tematycznie z naszą wspólną polsko-litewską historią. Także najnowsze wileńskie przedstawienie baletoweČiurlionisma wiele polskich akcentów, zarówno w biografii tytułowego bohatera, jak i w ekipie realizatorskiej, której przewodził jako choreograf Robert Bondara, artysta Polskiego Baletu Narodowego.

Spośród polskich zespołów zaprosiliśmy ponownie Balet Opery Nova z Bydgoszczy oraz Kielecki Teatr Tańca, które we wspólnym przedstawieniu na Scenie Kameralnej prezentują prace dwóch wybitnych choreografów współczesnych. Zespół bydgoski pokazuje choreografię Jormy Elo1st Flash, a tancerze z Kielc przywożąŚwięto wiosnyw choreografii Angelina Preljocaja. Po raz pierwszy natomiast gościmy Bałtycki Teatr Tańca z Gdańska, który zaproponował w jednym wieczorze dwa balety w choreografii Izadory Weiss:Sen nocy letniejiŚwięto wiosny. Obie festiwalowe prezentacje baletu Igora Strawińskiego wpisują się dodatkowo w obchody stulecia prapremieryŚwięta wiosny, fetowane na naszej scenie już wcześniej przedstawieniem Polskiego Baletu Narodowego z trzema różnymi wersjami choreograficznymi: Wacława Niżyńskiego w rekonstrukcji Millicent Hodson, Emanuela Gata i Maurice’a Béjarta.

Na zakończenie V Dni Sztuki Tańca, zupełnie inną niż gdańska, interpretację Snu nocy letniej czterokrotnie Polski Balet Narodowy jako swoją najnowszą produkcję na dużej scenie Teatru Wielkiego.”

Dla naszych czytelników przygotowaliśmy dwa podwójne zaproszenia na występy Opery Nova i Kieleckiego Teatru Tańca (1st Flash i Święto wiosny) oraz Litewskiego Baletu Narodowego (Barbara Radziwiłłówna). Chętnym prosimy o mail na adres: julia.hoczyk@taniecpolska.pl

Program

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close