Wersja do druku

Udostępnij

Na finał XV edycji Festiwalu Ciało/Umysł w sobotę 8 października o godz. 20.00 w Nowym Teatrze (ul. Madalińskiego 10/16) odbędzie się pokaz spektaklu zespołu Via Negativa Dziewiąta – ruchowego performansu z muzyką Beethovena. Spektakl w reżyserii Bojana Jablanovca i choreografii Anity Wach, powstały we współpracy polskich i słoweńskich performerów,  to wizualna baśń o cywilizacji jako przegranym projekcie ujarzmiania człowieka. Pięć osób na scenie, nagich i podejrzanych, niedoskonałych i przeciętnych, mierzy się z arcydziełem kultury europejskiej, majestatyczną dziewiątą symfonią Beethovena. Pozbawieni wzniosłości, ograniczeni do własnej dosłowności, cyfrowi, rozproszeni w wizualności, głusi od nadmiaru dźwięków, powtarzający się jak zacięta płyta, którą ktoś musi wyłączyć, performerzy próbują odzyskać kontakt z tym, co zwierzęce. Zachodnia cywilizacja sięgnęła do nowych form bestialstwa. W imię wartości europejskich budujemy zasieki, degradujemy inne kultury, nazywając ich przedstawicieli gwałcicielami, kryminalistami czy zwierzętami. Dyplomaci wciąż mówią o projekcie pokoju, którego podstawą jest wojna. Są gotowi zawiesić piąte przykazanie w imię wolności, demokracji i równości. Konflikty przeszłości stoją u bram teraźniejszości.

 

Po przedstawieniu i rozmowie, od godz. 22.00, organizatorzy zapraszają do  udziału w nocy tańca Go! Go! Dance!. Przez 12 godzin na scenie C/U choreografowie i nauczyciele dzielić się będą z widzami swoimi umiejętnościami. Każdy może wziąć udział, przetestować techniki, zapoznać się z różnymi estetykami, poimprowizować! Całonocny taniec zakończy się wspólnym śniadaniem.

 

Wydarzenie jest kontynuacją projektu organizowanego przez C/U w 2009 i 2010 roku w witrynie kawiarni Nowy Wspaniały Świat. Najpierw w opuszczonej, zaniedbanej dawnej kawiarni, potem w odnowionych już wnętrzach dynamicznie działającego klubu, przez dwanaście nocnych godzin za szybą witryny oglądać można było artystów, którzy stali się obiektem, ruchomą rzeźbą wpisującą się w warszawską architekturę. Projekt Go! Go! Dance! oddał okno jednego z najpopularniejszych warszawskich miejsc do prezentacji i promocji nowych idei młodych warszawskich choreografów. Nietypowa akcja, kojarząca się z amsterdamską „red district”, miała na celu zwrócenie uwagi na taniec, jego twórców oraz uświadomienie roli współczesnego tancerza w polskim społeczeństwie. W tym roku zmieniamy charakter projektu: przetańczymy wspólnie całą noc.

 

Bilety: 5 zł.

 

***

Dziewiąta

Spektakl współtworzony przez zespół
Performerzy:
Loup Abramovici, Grega Zorc, Jaka Lah, Anita Wach, Magdalena Tuka
Koncepcja i reżyseria: Bojan Jablanovec
Nadzór choreograficzny: Anita Wach
Muzyka: Ludwig van Beethoven, IX Symfonia, dyrygent: Herbert von Karajan, Berliner Philharmoniker 1983
Kostiumy, maski koni: Barbara Stupica
Światła: Bojan Jablanovec, Ana Čigon, Igor Remeta
Wideo: Ana Čigon
Kierownik sceny: Igor Remeta
Producent: Špela Trošt
Produkcja: Via Negativa
Koprodukcja: Stowarzyszenie JaJaJa NeNeNe w Warszawie
Partnerzy: Bunker Ljubljana,Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych A APART w Katowicach, Fundacja Ciało/Umysł

Projekt wspierany przez Miasto Lublana oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Premiera: 15.06.2016 | Festiwal APART, Katowice

 

Spektakl odbywa się w pełnej nagości.

 

Via Negativa – działająca od 2002 roku międzynarodowa platforma badań, rozwoju i produkcji współczesnych sztuk performatywnych, oparta na metodach pracy Bojana Jablanovca, założyciela VN. VN eksploruje różne strategie performatywne, kładzie nacisk na etykę i ciągłe poszukiwania w obrębie praktyk, procedur i dyscyplin.

 

Bilety: 40 zł/30 zł

 

 ***

Strona festiwalu: www.2016.cialoumysl.pl/

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close