Wersja do druku

Udostępnij

Gościem lutowej edycji Portretów choreograficznych w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie będzie Małgorzata Matuszewska – choreografka, tancerka i propagatorka tańca flamenco w Polsce. Spektakl będzie można obejrzeć bezpłatnie 25 lutego o godzinie 19.00 w na żywo w Warszawie przy ul. Elektoralnej 12 (obowiązuje rezerwacja miejsc: www.bilety.mik.waw.pl), a także na profilach Mazowieckiego Instytutu Kultury na Facebooku i YouTube.

 

Mój portret choreograficzny jest właściwie AUTOPORTRETEM. Przyglądam się sobie z perspektywy ptaka w klatce. Pierwotną ideą portretu jest upamiętnienie… Zatem także jest to podróż do początku, następnie, nierównymi skokami, zwrot ku przyszłości. Podróżować będę w wybornym towarzystwie – głosu i muzyki Indii Czajkowskiej – opowiada Małgorzata Matuszewska.

Małgorzata Matuszewska – choreografka, tancerka, założycielka i dyrektorka Teatru Tańca NTF (TTNTF Nie Tylko Flamenco) – pierwszego teatru tańca w Polsce łączącego techniki tańców hiszpańskich z technikami innych form tańca i teatru. Tańcem hiszpańskim fascynuje się od 1990 roku. Zdobywała doświadczenie u wybitnych tancerzy flamenco i tańca hiszpańskiego w Hiszpanii, we Francji, Austrii, Niemczech i w Polsce.  Zapoznawała się z podstawami tańców dawnych i folklorystycznych Hiszpanii oraz technik tanecznych i aktorskich różnorodnego typu: improwizacji i kompozycji tańca, technik teatralnych, współczesnego japońskiego tańca butoh, tańca indyjskiego.

W swoich pracach w szczególności inspiruje się twórczością artystów plastyków: Camille’a Claudela (spektakl Camille Claudel – Kyojo zrealizowany w 2002 roku w ramach IX Międzynarodowych Spotkań Sztuki Akcji „Rozdroże”), Tadeusza Kantora (spektakl Infantka… wedle Kantora zrealizowany w 2009 roku w ramach konkursu rezydencyjnego „Rezydencja/Premiera” ), Paula Delvaux (spektakl/film tańca Miasto Syren – Nocny Pociąg zrealizowany w 2012 roku na terenie dawnego dworca Warszawa Główna). Małgorzata Matuszewska jest pionierką warszawskiego środowiska tańca flamenco, pierwszą nauczycielką i profesjonalną tancerką flamenco z Warszawy, jedną z pierwszych w Polsce.

 

***

Portrety choreograficzne to cykl poświęcony prezentacji współczesnych polskich choreografów i przedstawieniu ich sylwetek szerszemu odbiorcy. Ma za zadanie przybliżenie sztuki tańca poprzez pokazanie motywacji i determinacji jej twórców. Każdy z zaproszonych artystów, reprezentujących różnorodne formy i techniki tańca, sam decyduje w jakiej formie zechce zaprezentować swój „portret” na scenie. Każde wydarzenie jest premierą i każde jest niepowtarzalne. Zadaniem jest „sportretowanie” siebie poprzez swoją pracę, bez narzucania żadnej formy. Projekt charakteryzuje łączenie elementów różnych kultur w jeden spójny środek wyrazu – w sferze tańca, teatru i muzyki – plastyczność, ciekawa kompozycja oraz udział zna­komitych twórców z poszczególnych dziedzin sztuki. Spektakle często inspirowane są dziełami plastycznymi i stanowią rodzaj dialogu z interpretowanym dziełem i jego twórcą.

 

Mazowiecki Instytut Kultury jest beneficjentem Funduszu Wsparcia Kultury, pomocy finansowej polskiego rządu skierowanej do sektora kultury podczas pandemii COVID-19.

 

W związku z występowaniem stanu epidemii uczestnicy wydarzeń artystycznych i rozrywkowych są zobowiązani do przestrzegania rozporządzeń Rady Ministrów w zakresie zachowania dystansu społecznego, w tym obowiązku zakrywania ust i nosa oraz dezynfekcji rąk przy wejściu do obiektu.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close